Navigatsioonitee

Jaga 
	Jaga Facebook´is
 
	Jaga Twitter´is
 
	Jagage Google+ vahendusel
 
	Jaga linkedIn´is

KKK - Autod


Need küsimused laadis üles ja vastas neile Euroopa tarbijanõustamise teenistus. Kas teil endal on ka küsimusi? Võtke ühendust kohaliku Euroopa tarbijakeskusega. English

Sõiduki ostmine välismaal

 • Kas ma ei võiks mitte tuua uue auto oma koduriiki, kasutades selleks minu vana auto numbrimärki?

  EI   – See on ebaseaduslik.

 • Kuidas saada ajutist numbrimärki, et välismaalt ostetud autoga koju sõita?

  Ajutine numbrimärk võimaldab teil sõita ühest riigist äsja ostetud autoga teise riiki, kus teil on kavas see registreerida. Te saate sellise numbrimärgi ELi liikmesriigist, kust te auto ostate.

  Alalise numbrimärgi saate oma autole riigis, kus te selle registreerite.

  Samuti on teil vaja kindlustust, mis kehtiks kõikides riikides, kust te läbi sõidate.

 • Kuidas saan viia koju välismaalt ostetud uue auto?

  Te võite:

  • selle ise kohale vedada;
  • võtta teenuse spetsialiseerunud transpordifirmalt;
  • sellega ise kohale sõita. Kuid selleks on teil vaja kehtivat kindlustust (kõikide riikide jaoks, kust te läbi sõidate) ning ajutist numbrimärki. Te saate need riigist, kust te auto ostate. Edasimüüja peaks teid sellest teavitama.
 • Kust saaksin teada, millisest riigist on minu soovitud autot kõige odavam osta?

  Kui teil on kavas osta uus auto, võite võrrelda hindu, kasutades selleks igal aastal Euroopa Komisjoni avaldatavat aastaaruannet ELis kehtivate autohindade kohta English.

  Siiski peate arvesse võtma ka käibemaksu määra.

  • Uue auto puhul koosneb teie makstav lõplik hind netohinnast osturiigis + käibemaksust teie koduriigis.
  • Kasutatud auto puhul ei pea te maksma käibemaksu, kui müüja on eraisik. Kui müüja on ametlik edasimüüja, peate maksma käibemaksu, mis kehtib riigis, kus auto ostetakse.
 • Ma elan Iirimaal ning ma ostsin endale Saksamaalt uue auto. Mulle tundub, et sellel on tõsine tehniline probleem. Mida teha?

  Kui midagi on valesti edasimüüjalt ostetud uue autoga, kontrollige asjakohaste garantiide (tootjagarantii ja edasimüüjagarantii) tingimusi, et saada teada, kas need hõlmavad ka esilekerkinud probleemi ning kas asjaomane garantii kehtib ka Iirimaal.

  Kui see nii on, peaksite ühendust võtma edasimüüjaga ning proovima probleemile lahendust leida. Samuti hõlmavad teie juhtumit tarbijakaitse alased ELi õigusaktid miinimumgarantiide kohta, mis tavaliselt kehtivad kaks aastat.

 • Mida peaksin teadma enne välismaalt auto ostmist?

  Eeskirjad ja garantiid erinevad sõltuvalt sellest, kas:

  • te soovite osta  uut või  kasutatud autot;
  • müüja on  eraisik või  kutseline müüja;
  • müüja  asukohaks on mõni ELi liikmesriikidest.

  Teie õiguslik kaitse on parim, kui ostate uue auto kutseliselt müüjalt, kelle asukohaks on EL.

 • Millised on minu õigused, kui ma ostan kasutatud auto isikult, kes ei ole edasimüüja, ning siis ilmneb probleem?

  Sellisel juhul on teie õigused väga piiratud. Tarbijakaitse alased seadused eraviisiliste müügitehingute puhul ei kehti. Need kehtivad üksnes juhul, kui "ettevõtja" müüb "tarbijale". Seepärast peaksite eraisikult ostes olema äärmiselt ettevaatlik.

  Kui teil ei õnnestu probleemi sõbralikult lahendada, võiksite kaaluda müüja kohtusse kaebamist, kuid see võib osutuda kulukaks ja keeruliseks.

 • Millised on minu õigused, kui ma ostan mõnest teisest ELi liikmesriigist edasimüüja käest kasutatud auto ning siis ilmneb probleem?

  See sõltub sellest, mida edasimüüja teile auto kohta seda ostes rääkis, ning probleemi olemusest.

  ELi õiguse kohaselt peab kauba kvaliteet ja toimimine olema rahuldav. See sõltub kauba olemusest ning sellest, mida edasimüüja, tootja või nende esindaja selle kohta väitis.

  Kui autol on tõsine defekt, millest te ei olnud ostuhetkel teadlik, võib teil olla õigus hüvitisele.  Kui see nii on, võtke kõigepealt ühendust edasimüüjaga, et kontrollida, kas nad on nõus sellega, et viite auto parandamiseks kohalikku remonditöökotta. Uute autode puhul ei ole see üldjuhul probleemiks, kuid see võib kasutatud autode puhul hoopis vastupidi olla.

 • Milliste formaalsustega pean kokku puutuma, kui mul on vaja tuua oma uus välismaalt ostetud auto oma elukohariiki?

  Te peate minema oma riigi tolliametisse, kus te täidate spetsiaalse käibemaksudeklaratsiooni ning maksate oma uue auto eest käibemaksu.

  Samuti peate oma sõidukile hankima kindlustuskatte, kasutatud auto puhul läbima riikliku ohutustesti, auto registreerima ning maksma selle eest muud teie riigis kohaldatavad maksud, nt liiklusmaksu.

 • Sooviksin kõrvalasuvast ELi liikmesriigist osta auto. Milline garantii sellel on?

  Teil on kaheaastane õiguslik garantii, kui ostate uue auto ametlikult edasimüüjalt.  Kasutatud auto puhul võidakse garantiiperioodi lühendada ühe aastani. Garantii hõlmab tootmisvigu, mille eest vastutab müüja.

  Lisaks õiguslikule garantiile võib teil olla ka kaubagarantii.

  ELi õigusaktide alusel võite kasutada oma garantiid tootja võrgustikku kuuluva mis tahes edasimüüja juures, olenemata sellest, millises ELi liikmesriigis te auto ostsite. Kui te ostate auto Saksamaal ning viite selle endaga kaasa Prantsusmaale, võite minna sellist mudelit esindava automüüja juurde oma kodu lähedal ning mitte sõita selleks Saksamaale, et nõuda tootmisvea parandamist (garantiiperioodi jooksul).

Maksud sõiduki ostmisel

 • Auto, mida ma soovin osta, on ainult kolm kuud vana, kuid selle läbisõidumõõdiku näit on juba 3500 km. Seda püütakse mulle müüa kui uut autot. Kas see on lubatud?

  JAH  - ELis müüdavat autot käsitatakse uuena, kui:

  • te saate selle omanikuks, kui selle liiklusse viimise kuupäevast on möödunud vähem kui kuus kuud

  või

  • sõidukiga on läbitud vähem kui 6000 km.


  Autot käsitatakse kasutatud autona, kui:

  • te saate selle omanikuks rohkem kui kuus kuud pärast seda, kui sellega esimest korda sõideti

  ja

  • see on läbinud üle 6000 kilomeetri.
 • Elan Belgias ning soovin Ühendkuningriigist uut autot osta. Ma tean, et pean selleks pöörduma Belgia tolliameti poole ning maksma käibemaksu Belgias kehtiva määra alusel. Minu ostutšekk on aga naelsterlingites. Kuidas arvutatakse käibemaksu, kui ma maksan seda riigis, kus on kasutusel euro.

  Tolliametias arvutatakse naelsterlingid eurodeks ümber. Te maksate käibemaksu 21% kogusummast (mis on Belgias kohaldatav käibemaksumäär).

  Tolliamet arvutab naelsterlingid eurodeks ümber kursi alusel, mis kehtis teie ostutšekil oleval kuupäeval. Kui ostutšekki ei ole, siis kasutatakse selleks ostutellimust.

 • Mis saab käibemaksust, kui ma ostan auto mõnest teisest ELi liikmesriigist?

  Kui te ostate mõnest teisest ELi liikmesriigist uue auto, ei maksa te asjaomases riigis üldse käibemaksu. Te peate maksma käibemaksu vastava määra alusel, mis kehtib riigis, kuhu te auto impordite ning kus teil on kavas see registreerida.

  Eraisikust müüja, kes ei ole ametlik edasimüüja, võib teilt sisse nõuda käibemaksu, mis ta auto pealt maksis, kui ta selle uuena ostis. Seda selleks, et vältida sama sõiduki pealt kaks korda käibemaksu maksmist.

  Kui te ostate kasutatud autoametlikult edasimüüjalt, maksate te selle pealt käibemaksu vastavalt määrale, mis kehtib selles riigis, kus on edasimüüja asukoht. Kui ostate eraisikult kasutatud auto, ei pea te käibemaksu maksma.

Sõiduki rentimine välismaal

 • Mida peaksin teadma enne mõnes teises riigis auto rentimist?

  Veenduge, et te:

  • teate, kui suures ulatuses olete õnnetuse korral vastutav;
  • uurite sõidukit tähelepanelikult lähemalt (koos autorendifirma töötajaga), kui selle kätte saate ning kui tagasi toote;
  • nõuate enne lahkumist kirjalikku kinnitust selle kohta, et auto tagastati heas seisukorras.
Vajate ikka veel abi?

Vajate ikka veel abi?

Te ei leidnud otsitavat teavet? Kas teil on lahendust vajav probleem?

Küsige nõu oma õiguste kohta ELis

Lahendage probleemid riigiasutusega