Pogosta vprašanja - Nakup in zakup vozila

Oglasiti se morate na domačem carinskem uradu, kjer boste izpolnili posebno napoved za odmero DDV in plačali DDV za vaš novi avtomobil.

Skleniti morate tudi avtomobilsko zavarovanje in opraviti tehnični pregled vozila, ga registrirati in plačati vse ustrezne dajatve v vaši državi, denimo dajatev za uporabo cest.
NE – To je nezakonito.
Če načrtujete nakup novega avtomobila, lahko cene preprosto primerjate na spletu. Pri primerjavi cen za določen model avtomobila v različnih državah, bodite pozorni, da primerjate avtomobile z enako opremo. Tehnične lastnosti (klimatska naprava, ogrevanje itd.) so lahko namreč po državah različne.

Upoštevati morate tudi stroške DDV:

– končna cena novega avtomobila bo neto cena avtomobila v državi nakupa DDV v vaši državi;

– za rabljen avtomobil vam pri nakupu od fizične osebe ne bo treba plačati DDV. Če avto kupujete pri uradnem prodajalcu, boste plačali DDV po stopnji, ki velja v državi nakupa avtomobila.
Začasne registrske tablice so potrebne, če želite avtomobil, ki ste ga kupili v drugi državi, prepeljati v matično državo, kjer ga boste registrirali. Začasne registrske tablice lahko pridobite v državi, v kateri ste avtomobil kupili; pri tem vam lahko običajno pomaga tudi prodajalec.


V EU sicer ne velja vzajemno priznavanje začasnih registrskih tablic med državami članicami, zato najprej preverite, ali bodo začasne tablice države nakupa dovoljene tudi v vseh državah, skozi katere se boste peljali.


V državi, kjer boste avtomobil registrirali, boste nato dobili stalne registrske tablice.



Potrebovali boste tudi avtomobilsko zavarovanje, ki velja za države, skozi katere boste potovali.
Kadar pri uradnem prodajalcu kupite nov avtomobil, vam pripada najmanj dveletna garancija. Za rabljeno vozilo se lahko garancijsko obdobje skrajša na najmanj eno leto. Garancija krije napake pri izdelavi, za katere je odgovoren prodajalec.

Poleg tega lahko dobite tudi dodatno tržno garancijo. Ta garancija pomeni dodatno varstvo, nikakor pa ne nadomesti ali skrajša minimalne dveletne garancije, ki je obvezna po pravilih EU.

Po zakonodaji EU se lahko sklicujete na garancijo v celotni prodajni mreži proizvajalca avtomobilov, ne glede na državo, v kateri ste vozilo kupili. Če ste torej vozilo kupili v Nemčiji in ga odpeljali v Francijo, se lahko obrnete na lokalnega uradnega prodajalca, da odpravi tovarniško napako (v garancijskem obdobju) in vam ni treba potovati nazaj v Nemčijo.
To je odvisno od tega, kaj vam je povedal prodajalec, ko ste avtomobil kupili, in od same težave.

Po predpisih EU morata biti kakovost in delovanje kupljenega blaga zadovoljiva. Tudi če kupite rabljen izdelek, mora ob predaji izpolnjevati vse pogodbene pogoje. Izdelek mora ustrezati opisu, ki ga je navedel prodajalec, in vašemu določenemu namenu. Izdelek mora izpolnjevati pogoje, ki ste jih sprejeli ob sklenitvi prodajne pogodbe.

Prodajalec ni odgovoren za napake, o katerih ste bili obveščeni ob nakupu ali ki so posledice normalne obrabe avtomobila.

Če ima avtomobil večjo napako, ki je pri nakupu niste poznali, ste lahko upravičeni do popravila.

V skladu s predpisi EU lahko garancijo za kupljen izdelek uveljavljate najmanj dve leti, če se izkaže, da ima izdelek napako ali ne ustreza oglaševanemu. Za rabljeno vozilo se lahko garancijsko obdobje skrajša na najmanj eno leto. Kupec mora biti o tem ob nakupu jasno obveščen.

Če kupec napako opazi v prvih šestih mesecih uporabe, se domneva, da je napaka obstajala že ob času dobave in se je šele zdaj pokazala.

Po 6 mesecih še vedno lahko uveljavljate garancijo, vendar pa lahko uradni prodajalec ugovarja, da gre za napako, ki je nastala po prodaji, tako da jo boste morda morali najprej dokazati s pomočjo tehničnega izvedenca.

Če odkrijete tehnično napako, morate o njej čimprej obvestiti prodajalca, vendar najkasneje v dveh mesecih.

Najprej pa se morate obrniti na prodajalca in od njega pridobiti soglasje za popravilo avtomobila v bližnji mehanični delavnici. Pri novih avtomobilih ponavadi tega soglasja ni težko pridobiti, pri rabljenih avtomobilih pa je to lahko težje.
V takem primeru so vaše pravice zelo omejene. Zakonodaja o varstvu potrošnikov se ne uporablja za zasebno prodajo – uporablja se samo za podjetja (pravne osebe), ki prodajajo potrošnikom. Kadar kupujete od fizičnih oseb, morate biti zelo previdni.

Če zadeve ne morete rešiti sporazumno, lahko prodajalca tožite, vendar je lahko tožba draga in zahtevna.

Glej osnovne informacije o tem področju

Zakonodaja EU

Nazadnje pregledano: 06/09/2022
Daj to stran v skupno rabo