Navigačný riadok

Aktualizované : 28/06/2016

travel

V núdzi

112: jednotné európske číslo tiesňového volania

112 je európske číslo tiesňového volania, ktoré môžete volať bezplatne z pevnej linky a mobilných telefónov kdekoľvek v EÚ. Váš hovor bude automaticky prepojený na záchranné služby – políciu, prvú pomoc alebo požiarnikov.

Popri čísle 112 ešte stále fungujú aj vnútroštátne núdzové čísla. Číslo 112 je však jediné číslo, ktoré vám zabezpečí prístup k záchranným službám v každej krajine EÚ.

Toto číslo používajú aj v niektorých krajinách mimo EÚ, napríklad vo Švajčiarsku a v Južnej Afrike.

Viac o čísle 112 v jednotlivých krajinách EÚ English

Príbeh

Ako sa vyhnúť katastrofe

Anasthassios z Grécka sa kvôli štúdiu presťahoval do Lisabonu. Krátko nato v jeho prenajatom byte vypukol požiar. Nepoznal portugalské núdzové čísla, spomenul si však, že rovnako ako v Grécku a kdekoľvek v EÚ, aj v Portugalsku môže zavolať na číslo 112. Keď ho vytočil, dovolal sa priamo lisabonským záchranným službám, ktoré k nemu okamžite poslali požiarnikov.

Počas svojich ciest po EÚ by ste vždy mali mať pri sebe európsky preukaz zdravotného poisteniaбългарски (bg)czech (cs)dansk (da)Deutsch (de)eesti (et)ελληνικά (el)English (en)español (es)Français (fr)Gaeilge (ga)italiano (it)latviešu (lv)lietuvių (lt)magyar (hu)Malti (mt)Nederlands (nl)polski (pl)português (pt)română (ro)slovenščina (sl)suomi (fi)svenska (sv). V prípade potreby lekárskeho ošetrenia vám uľahčí formálne náležitosti a pomôže pri uplatnení náhrady výdavkov na verejnú zdravotnú starostlivosť.

Nezvestné deti: 116 000

Ak sa vám vo vašej domovskej alebo inej krajine EÚ stratí vaše dieťa, vo väčšine týchto krajín môžete zavolať na číslo 116 000 – horúcu linku pre prípady nezvestných detí English.

Toto číslo použite aj vtedy, ak chcete podať informácie o nezvestnom dieťati English. Linka 116 000 poskytuje podporu pre rodiny nezvestných detí.

V súčasnosti je v prevádzke v 22 krajinách EÚ svenska English.

Viac informácií o ďalších núdzových číslach 116

Príbeh

Ako nahlásiť stratené dieťa

Andreasa a Kirsten, nemecký párik na dovolenke vo Francúzsku, zachvátila panika, keď zistili, že ich dcéra sa stratila počas exkurzie. Nenašli ju ani o niekoľko hodín neskôr. Prípad nahlásili polícii, ale spomenuli si, že v Nemecku existuje telefónne číslo 116 000, na ktorom je možné nahlásiť stratu dieťaťa. Toto číslo funguje aj vo Francúzsku a tak naň zavolali a dostali poradenstvo o tom, ako riešiť svoj prípad s francúzskymi orgánmi.

Právne predpisy EÚ
  • Pravidlá EÚ týkajúce sa vnútroštátnych liniek začínajúcich číslom 116 English
  • Pravidlá EÚ týkajúce sa čísla 112 English
Verejné konzultácie
    Potrebujete pomoc asistenčných služieb?
    Pomoc a poradenstvo