Cesta

Aktualizováno : 27/04/2015

travel

Nouzové situace

112: jednotné číslo tísňového volání v EU

Linka 112 je evropské číslo tísňového volání, na které můžete bezplatně volat z pevné linky nebo mobilního telefonu na celém území Evropské unie. Dovoláte se přímo na složky záchranného systému - policii, zdravotnickou záchrannou službu a hasiče.

Vedle linky 112 jsou nadále v provozu i linky tísňového volání členských států. Linka 112 je však jediným telefonním číslem, na které můžete v případě nouze zavolat ze všech států EU.

Funguje také v některých státech mimo EU - například ve Švýcarsku a Jižní Africe.

Více informací o lince 112 v jednotlivých státech Unie.

Příklad

Zabránit neštěstí

Anasthassios z Řecka byl na studiích v Lisabonu a pronajal si tam byt. Krátce po nastěhování propukl v bytě požár. Neznal sice číslo na hasiče v Portugalsku, ale pamatoval si, že může použít tísňovou linku 112, která funguje jak v Portugalsku, tak v Řecku a kdekoli jinde v EU. Vytočil tedy číslo 112 a dovolal se přímo na centrálu záchranných služeb v Lisabonu, která do jeho bytu hasiče okamžitě poslala.

Na cesty po EU si nezapomeňte vzít svůj evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC)български (bg)dansk (da)Deutsch (de)eesti (et)ελληνικά (el)English (en)español (es)Français (fr)Gaeilge (ga)italiano (it)latviešu (lv)lietuvių (lt)magyar (hu)Malti (mt)Nederlands (nl)polski (pl)português (pt)română (ro)slovenčina (sk)slovenščina (sl)suomi (fi)svenska (sv). V případě, že budete muset jít na lékařskou pohotovost, usnadní průkaz EHIC vyřízení administrativních formalit a následné proplacení nákladů na veřejnou zdravotní péči.

Pohřešované děti: 116000

V případě pohřešování dítěte, doma i v jiných zemích EU, můžete z většiny členských států zavolat na číslo 116000, tísňovou linku pro případy pohřešovaných dětí.

Na tomto čísle můžete nahlásit, že se pohřešuje dítě. Linka také poskytuje pomoc rodinám pohřešovaných dětí.

V současné době funguje číslo 116 000 ve 22 státech EU.

Více informací o čísle 116

Příklad

Jak nahlásit pohřešování dítěte

Když se manželskému páru z Německa, Andreasovi a Kirsten, ztratila na dovolené ve Francii dcera, byli šílení strachy. Ani po několika hodinách ji stále nemohli najít. Oznámili případ místní policii, ale pamatovali si také, že v Německu existuje speciální telefonní číslo, na které lze takové případy nahlásit. Jelikož linka 116 000 existovala i ve Francii, zavolali tam a dozvěděli se, jak mají dále případ řešit s francouzskými úřady.

Právní předpisy EU
  • Pravidla EU týkající se vnitrostátních čísel začínajících na trojčíslí 116 English
  • Pravidla EU týkající se linky 112 English
Veřejné konzultace
    Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?
    Požádat o poradenství