Ścieżka nawigacji

Ostatnia aktualizacja : 18/06/2015

Najczęściej zadawane pytania - Prawa pasażerów kolei

 • Mój pociąg spóźnił się 45 minut. To całkiem sporo jak na podróż trwającą łącznie niecałe 3 godziny. Czy mogę odzyskać pieniądze za bilet?

  NIE – O zwrot można ubiegać się, jeżeli opóźnienie pociągu wyniesie co najmniej godzinę.

 • Kiedy jechałem pociągiem z Paryża do Brukseli, mój elektryczny wózek inwalidzki spadł z półki na podłogę i uległ uszkodzeniom, które wykluczają naprawę.  To członkowie personelu pociągu umieścili wózek w tym konkretnym miejscu.  Czy mogę się ubiegać o to, by przewoźnik kolejowy zwrócił mi równowartość nowego wózka?

  TAK – Jeśli przewoźnik jest odpowiedzialny za zniszczenie sprzętu służącego do poruszania się, wysokość roszczeń nie jest w żaden sposób ograniczona.

 • Jakie prawa przysługują mi, jeżeli pociąg, którym jadę, zostanie zablokowany na torach?

  Jeżeli pociąg został unieruchomiony na trasie, firma kolejowa musi zorganizować – o ile jest to fizycznie możliwe – inną formę transportu z pociągu do stacji kolejowej, do miejsca odjazdu zastępczego środka transportu lub do celu podróży.

 • Czy do każdego pociągu mam prawo wsiąść z rowerem?
   

  TAK – Pod warunkiem że rower można łatwo przesunąć i nie zakłóca on świadczenia danej usługi kolejowej. Zależy to również od tego, czy pociąg nadaje się do przewozu rowerów (czy w środku jest dostatecznie dużo miejsca). Niektóre linie kolejowe pobierają opłatę za przewóz rowerów. Dlatego zanim wyruszysz, sprawdź, jakie warunki oferuje wybrany przewoźnik kolejowy.
   

 

Potrzebujesz pomocy lub porady?
Skontaktuj się z działem pomocy