KKK - Rongireisijate õigused

EI – hüvitise saamiseks peaks reis hilinema vähemalt 1 tunni.

Kui rong jääb teele pidama, tuleb raudteeveo-ettevõtjal korraldada (alternatiivne) vedu rongist raudteejaama, teise võimalikku lähtekohta või lõppsihtkohta, kui see osutub võimalikuks.

JAH – teil on õigus minna jalgrattaga rongi. Raudteeveo-ettevõtjad võivad siiski kehtestada piiranguid operatiivsetel või ohutusega seotud põhjustel. Need piirangud võivad mõnes rongis kehtida tipptunnil, sest jalgrataste jaoks ei ole piisavalt ruumi, või kui teie kasutatava ettevõtte veerem (st rongid/vagunid) ei võimalda jalgrattavedu. Piirangud võivad kehtida ka teie jalgratta kaalu ja mõõtmete alusel. Seepärast peaksite alati tutvuma raudteeveo-ettevõtja ametliku veebisaidiga, et saada teavet võimalike tasude ja piirangute kohta.

JAH – kui teie reisikaardi või perioodipileti kehtivusaja jooksul esineb korduvaid hilinemisi või tühistamisi, on teil õigus saada hüvitist vastavalt raudteeveo-ettevõtja hüvitiste korrale. Need eeskirjad peaksid sisaldama hilinemise ja maksmisele kuuluva hüvitise arvutamise kriteeriumeid. Kui teie reisikaardi või perioodipileti kehtivusaja vältel esineb korduvalt alla 60-minutilisi hilinemisi, võidakse hilinemised arvestada kumulatiivselt ja teile võidakse maksta hüvitist vastavalt raudteeveo-ettevõtja hüvitiste korrale.

JAH – piletimüüja peab tagasi maksma kogu pileti(te) eest makstud summa ning maksma ka hüvitist, mis moodustab sellest summast 75%. Piletimüüja ei ole siiski vastutav, kui ta teatas teile enne reisi, et iga raudteeveoteenuse pilet kujutab endast eraldi veolepingut.

JAH – teil on õigus saada raudteeveo-ettevõtjalt hüvitist ratastooli asendamisega seotud kulude katmiseks. Vajaduse korral võite taotleda ka ajutise asendamisega seotud kulude hüvitamist.

Lisateave selle teema kohta

ELi õigusaktid

Kas vajate lisateavet konkreetses riigis kehtivate eeskirjade kohta?

Küsige riiklikelt haldusasutustelt
Viimati ajakohastatud: 08/03/2024
Jaga lehekülge