Ścieżka nawigacji

Ostatnia aktualizacja : 18/06/2015

Najczęściej zadawane pytania - Prawa pasażerów linii lotniczych

 • Pewne europejskie linie lotnicze zgubiły ostatnio mój bagaż. Złożyłem skargę do przewoźnika, ale nie jestem w pełni zadowolony z ich reakcji. Czy mogę skierować moją skargę do kogoś jeszcze?

  TAK – W przypadku lotów międzynarodowych możesz skontaktować się z Europejskim Centrum Konsumentów w swoim kraju. W przypadku lotów krajowych skontaktuj się z krajowym centrum konsumentów w swoim kraju.

 • Kiedy ostatnio rezerwowałam lot, nie wierzyłam własnym oczom, gdy przyszło do płacenia – cena końcowa razem z dodatkowymi podatkami i opłatami nie miała nic wspólnego z ceną podaną na początku rezerwacji.  Czy linie lotnicze nie powinny od początku procesu rezerwacji pokazywać pełnej ceny biletu, razem ze wszystkimi podatkami i opłatami?

  TAK – Koszt każdej pozycji (cena biletu, podatki, opłaty, dopłaty i prowizje) musi być wyraźnie widoczny.

 • Jeśli lecę do Europy z kraju spoza UE, np. z USA do Paryża, czy w sytuacji gdy mój lot zostanie odwołany, przysługują mi jakieś prawa?

  TAK – Pod warunkiem że przewoźnik lotniczy ma licencję w kraju UE.

 • Zarezerwowałem lot do Barcelony z Londynu.  Były straszne korki, dojechałem na lotnisko tuż przed zamknięciem bramki.  Nie wpuszczono mnie jednak na pokład.  Czy przysługuje mi jakaś rekompensata?

  NIE – Przewoźnik może odmówić przyjęcia na pokład pasażerowi, który nie pojawił się na odprawie w wyznaczonym przedziale czasu.

 • Czy istnieje termin, w którym można wszcząć postępowanie sądowe w sprawie odszkodowania za odwołany lot?

  Zależy to od prawa krajowego w danym kraju europejskim, dlatego sytuacja może być różna w różnych krajach.

 • Czy przysługują mi jakieś prawa, jeśli nie zostałem wpuszczony na pokład, bo z powodu opóźnienia poprzedniego lotu za późno dotarłem do bramki?

  W przypadku lotu łączonego, jeżeli opóźnienie pierwszego lotu nastąpiło z winy przewoźnika, pasażer ma prawo do rekompensaty za odmowę przyjęcia na pokład kolejnego samolotu.

 • Mój samolot do Londynu miał odlecieć dziś rano. Przed chwilą otrzymałam wiadomość sms, w której przewoźnik poinformował mnie, że lot odwołano.  Czy przysługują mi jakieś prawa?

  TAK – Przepisy UE zapewniają Ci ochronę w takiej sytuacji.  Masz prawo do zwrotu pełnego kosztu biletu za część niezrealizowanej podróży lub do zmiany planu podróży w najwcześniejszym możliwym terminie.  Jeżeli już jesteś na lotnisku i zdecydujesz się na zmianę planu podróży, przysługuje Ci także prawo do posiłków i napojów w ilości proporcjonalnej do czasu oczekiwania. Ponadto masz prawo do wykonania dwóch rozmów telefonicznych, wysłania dwóch faksów lub e-maili.  Jeśli opóźniony odlot nastąpi dzień po terminie, masz prawo do bezpłatnego zakwaterowania oraz, w zależności od okoliczności, do odszkodowania pieniężnego.
 • Mój lot został opóźniony o cztery godziny.  Czy przysługuje mi prawo do finansowej rekompensaty?

  Jeśli Twój lot jest opóźniony o ponad trzy godziny, może przysługiwać Ci prawo do odszkodowania pieniężnego, jeśli przewoźnik lotniczy nie będzie w stanie dowieść, że opóźnienie było spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności, których nie można było uniknąć pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków.
   
 • Przy odprawie na lotnisku poinformowano mnie, że mój lot z Brukseli do Londynu został odwołany.  Postanowiłem zrezygnować z podróży i poinformowano mnie, że koszt mojego biletu zostanie zwrócony i że przysługuje mi prawo do rekompensaty finansowej.  Minęło parę tygodni, a ja w dalszym ciągu nie otrzymałem odszkodowania.  Czy przewoźnik jest zobowiązany do zwrotu kosztu biletu i wypłacenia rekompensaty w określonym terminie?

  TAK – Powinieneś był otrzymać zwrot kosztu biletu w ciągu siedmiu dni od daty odwołania lotu. Wypłata odszkodowania zależy od przyczyny odwołania lotu, jednak przepisy UE nie określają terminu takiej wypłaty.
 • Czy prawo do odszkodowania przysługuje mi wyłącznie w przypadku odwołania lotu, a może mam również do niego prawo w przypadku opóźnienia lotu?

  W obu sytuacjach. Prawo do odszkodowania nie będzie Ci przysługiwać, jeżeli odwołanie lub opóźnienie lotu było spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności takich jak złe warunki pogodowe. Jeśli odwołanie lub opóźnienie lotu było spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności, może nie przysługiwać Ci prawo do odszkodowania, jednak przewoźnik musi zaoferować Ci pomoc (zwrot kosztów biletu lub zmiana planu podróży) oraz opiekę (posiłki i/lub zakwaterowanie) w czasie oczekiwania na nowy lot.
   

 

Potrzebujesz pomocy lub porady?
Skontaktuj się z działem pomocy