Ścieżka nawigacji

Prawa pasażera linii lotniczych – najczęściej zadawane pytania

 • Pewne europejskie linie lotnicze zgubiły ostatnio mój bagaż. Złożyłem skargę do przewoźnika, ale nie jestem w pełni zadowolony z ich reakcji. Czy mogę skierować moją skargę do kogoś jeszcze?

  TAK - W przypadku lotów międzynarodowych należy skontaktować się z Europejskim Centrum Konsumenckim w swoim kraju. W przypadku lotów krajowych skontaktuj się z krajowym centrum konsumenckim w swoim kraju.

 • Kiedy ostatnio rezerwowałam lot, nie wierzyłam własnym oczom, gdy przyszło do płacenia - cena końcowa razem z dodatkowymi podatkami i opłatami nie miała nic wspólnego z ceną podaną na początku rezerwacji.  Czy linie lotnicze nie powinny od początku procesu rezerwacji pokazywać pełnej ceny biletu, razem ze wszystkimi podatkami i opłatami?

  TAK - Koszt każdej pozycji (cena biletu, podatki, opłaty, dopłaty i prowizje) musi być wyraźnie widoczny.

 • Jeśli lecę do Europy spoza UE, np. z USA do Paryża, czy w sytuacji gdy mój lot zostanie odwołany przysługują mi jakieś prawa?

  TAK - Pod warunkiem że przewoźnik lotniczy ma licencję kraju UE.

 • Zarezerwowałem lot do Barcelony z Londynu.  Były straszne korki, dojechałem na lotnisko tuż przed zamknięciem bramki.  Nie wpuszczono mnie jednak na pokład.  Czy przysługuje mi jakaś rekompensata?

  NIE - Przewoźnik może odmówić przyjęcia na pokład pasażerowi, który nie pojawił się na odprawie w wyznaczonym przedziale czasu.

 • Czy istnieje termin, w którym można wszcząć postępowanie sądowe w sprawie odszkodowania za odwołany lot?

  Zależy to od prawa krajowego w danym kraju europejskim, dlatego sytuacja może być różna w różnych krajach.

 • Czy przysługują mi jakieś prawa, jeśli nie zostałem wpuszczony na pokład, bo z powodu opóźnienia poprzedniego lotu za późno dotarłem do bramki?

  W przypadku lotu łączonego, jeżeli opóźnienie pierwszego lotu nastąpiło z winy przewoźnika, pasażer ma prawo do rekompensaty za odmowę przyjęcia na pokład kolejnego samolotu.

Pomoc i porady

Pomoc i porady

Nie znalazłeś potrzebnych informacji? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu problemu?

Uzyskaj porady na temat swoich praw w UE

Rozwiązywanie problemów z urzędami