Cesta

Časté otázky – Práva cestujících v letecké dopravě

 • Jedna evropská letecká společnost mi nedávno ztratila zavazadlo. Podal jsem na ni stížnost. Nejsem ale úplně spokojený, jak na ni reagovala. Mohu podat stížnost někam jinam?

  ANO - Pokud jde o přeshraniční let, můžete se obrátit na ve vaší zemi evropské spotřebitelské centrum . V případě, že jde o vnitrostátní let, kontaktujte vnitrostátní spotřebitelské centrum vaší země.

 • Při rezervaci letu mě nedávno velmi nepříjemně překvapilo, jak se zvýšila cena, když byly započteny taxy a poplatky.  Letecké společnosti přece mají povinnost uvádět celkovou cenu letenky, včetně daní a poplatků, už od začátku?

  ANO - Navíc musí být jasně uvedeno, jaká je výše každé položky (vlastní cena letenky, taxy a poplatky a příplatky).

 • Pokud je můj let zrušen a já jsem měla cestovat ze země mimo EU, například z USA do Paříže, vztahují se na mě také práva cestujících v letecké dopravě?

  ANO - Pokud má váš letecký dopravce licenci v jedné z evropských zemí.

 • Rezervoval jsem si let do Barcelony z Londýna.  Kvůli dopravním zácpám jsem sice přijel na letiště pozdě, ale těsně předtím, než byl východ do letadla uzavřen.  Nástup do letadla mi přesto nebyl umožněn.  Vztahují se na mě v této situaci práva cestujících v letecké dopravě?

  NE - Nesplnil jste totiž požadavek dostavit se v předepsaném časovém limitu k odbavení.

 • Existuje lhůta, v níž mohu podat žalobu na náhradu škody za zrušený let?

  To záleží na vnitrostátním právu v každé evropské zemi, takže situace se bude v rámci EU lišit.

 • Vztahují se na mě práva cestujících v letecké dopravě, když mi není povoleno nastoupit na navazující let, protože jsem k východu přišla pozdě v důsledku zpoždění předchozího letu?

  Pokud bylo v silách dané letecké společnost zpoždění prvního letu mohla ovlivnit, máte nárok na náhradu škody za odepření nástupu na palubu navazujícího letu.

Pomoc a poradenství

Pomoc a poradenství

Nenašli jste informace, které hledáte? Chtěli byste pomoci s řešením nějakého problému?

Poradenství o právech občanů v EU

Na koho se obrátit v případě sporu se státním orgánem