Ścieżka nawigacji

Ostatnia aktualizacja : 14/10/2016

travel

Zwrot VAT-u i akcyza

Zwrot VAT-u

Podróżni spoza Unii mają prawo do otrzymania zwrotu podatku VAT uiszczonego przy zakupie towarów w UE. W tym celu muszą tylko przy wyjeździe z UE (najpóźniej do trzech miesięcy od chwili zakupu) pokazać celnikom wywożone towary oraz specjalny dokument zwrotu VAT-u. Wymagany dokument powinien wystawić sprzedawca. Jednak ponieważ system zwrotu VAT-u nie jest obowiązkowy, nie wszyscy handlowcy w nim uczestniczą. Niektóre kraje ustalają minimalną kwotę zakupu français Deutsch English, poniżej której nie można ubiegać się o zwrot.

Więcej na temat podatku VAT

Akcyza

Osoby, które przyjeżdżają do Unii Europejskiej z zewnątrz français Deutsch English, mogą przywieźć ze sobą towary zwolnione z podatku VAT i akcyzy, jeśli towary te są przeznaczone na użytek własny, w określonych poniżej ilościach. Te same zasady odnoszą się do podróżnych przybywających z Wysp Kanaryjskich, Wysp Normandzkich, Gibraltaru i innych terytoriów, gdzie nie mają zastosowania unijne przepisy w sprawie podatku VAT oraz akcyzy.

Alkohole

  • wyroby spirytusowe o obj. alkoholu powyżej 22 proc. − 1 litr, w przypadku win alkoholizowanych lub win musujących − 2 litry
  • wino - 4 litry
  • piwo - 16 litrów

Wyroby tytoniowe

Przyjeżdżając spoza UE, należy liczyć się z wyższym lub niższym limitem w zależności od odwiedzanego kraju. Jeżeli kraj UE decyduje się na stosowanie niższych limitów, mogą one dotyczyć tylko osób podróżujących drogą lądową i morską (np. Bułgaria, Grecja, Litwa, Łotwa, Polska, Słowacja i Węgry) lub wszystkich podróżnych (np. Estonia i Rumunia).

Wyższy limit

Niższy limit

papierosy − 200 sztuk albo
cygaretki − 100 sztuk albo
cygara - 50 sztuk albo
tytoń - 250 g

papierosy − 40 sztuk albo
cygaretki − 20 sztuk albo
cygara - 10 sztuk albo
tytoń - 50 g

Inne towary, m.in. perfumy

Do wartości 300 euro na osobę lub 430 euro na podróżującego drogą powietrzną lub morską. Niektóre państwa UE stosują niższy limit w wysokości 150 euro dla podróżnych poniżej 15 roku życia.

Konsultacje publiczne
Potrzebujesz pomocy lub porady?
Skontaktuj się z działem pomocy