Cesta

Aktualizováno : 13/11/2014

travel

Euro, převod hotovosti a platby kartou

Euro

Euro je platnou měnou v 18 zemích EU (Belgie, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko). Odkazy vás přivedou na stránky s dalšími informacemi o euru, zemích, kde platí, a směnných kurzech English .

Všechny bankovky a mince platí ve všech zemích EU, které euro přijaly, včetně mnoha jejich zámořských území, jako jsou Azory, Ceuta a Melilla, Francouzská Guyana, Guadeloupe, Kanárské ostrovy, Madeira, Martinik, Mayotte, Réunion, Svatý Bartoloměj a Saint-Pierre a Miquelon.

Po dohodě s EU používají euro jako svou národní měnu také Andorra, Monako, San Marino a Vatikán. Některé další země a území (Černá Hora a Kosovo) používají euro jako svou měnu jednostranně, bez dohody s Evropskou unií.

Převod hotovosti a platba kartou

Na cestách se většina z nás chce vyhnout tomu, aby měla u sebe větší částky v hotovosti. Často se proto spoléháme na debetní a kreditní karty, s jejichž pomocí hradíme své každodenní výdaje. Pokud jde o platby v eurech na území EU, neměly by vám za ně být účtovány větší poplatky než za vnitrostátní elektronickou platbu téže částky v eurech.

Tato pravidla se vztahují i na transakce na eurových účtech v zemích mimo eurozónu a na platby ve švédských korunách a rumunských lei.

Další informace o pravidlech přeshraničních plateb v eurech français Deutsch English

Pomoc a poradenství

Pomoc a poradenství

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Poradenství o právech občanů v EU / Na koho se obrátit v případě sporu se státním orgánem