Narzędzia serwisu

Wybór języka

Flaga UE

Ścieżka nawigacji

Menu

Ostatnia aktualizacja : 07/07/2017

Kiedy skończy się ważność paszportu lub zostanie zgubiony – Polska

Wybierz kraj

Wspólne prawa w całej UE


* Nie otrzymaliśmy jeszcze informacji od organów administracji krajowej

Bez względu na to, którego kraju jesteś obywatelem, paszport, którego termin ważności wygasł, nie jest uznawany za ważny dokument podróży przy wjeździe do lub wyjeździe z Polski. 

Jeżeli jednak jesteś obywatelem Polski i podróżujesz z paszportem, który jest już nieważny, władze niekoniecznie muszą odmówić Ci prawa do (ponownego) wjazdu do Polski, o ile jesteś w stanie okazać ważny dowód tożsamości i obywatelstwa. W tej sytuacji nieważny paszport zostanie odebrany na granicy i przed ponownym wyjazdem z kraju, będziesz musiał złożyć wniosek o nowy paszport.

Jeżeli wracasz do Polski z nieważnym paszportem, urzędnicy z innych krajów, przez które przejeżdżasz, mogą nie zaakceptować dokumentu, a co za tym idzie, nie zezwolić na Twój przejazd przez swoje terytorium.

Obywatele Polski czasowo pozostający w innym kraju, jeśli chcą wrócić do Polski z nieważnym paszportem, muszą złożyć wniosek o paszport tymczasowy.

Jeśli jesteś obywatelem innego kraju UE, zgodnie z przepisami do opuszczenia Polski wystarczy albo ważny paszport, albo inny dokument potwierdzający Twoje obywatelstwo i tożsamość (nie musi to być koniecznie ważny dokument podróży). Warto jednak mieć ze sobą ważny paszport lub krajowy dowód tożsamości, ponieważ w razie braku tych dokumentów możesz mieć trudności z opuszczeniem Polski.

 

Zobacz najważniejsze informacje na ten temat
Obywatele UE – dokumenty podróży
Szukasz informacji na temat przepisów obowiązujących w konkretnym kraju?
Zwróć się do organów krajowych
Potrzebujesz pomocy lub porady?
Skontaktuj się z działem pomocy