Potovalni dokumenti za državljane EU

Dokumenti, ki jih potrebujete za potovanje v EU in schengenskih državah

Kot državljan EU imate pravico do prostega gibanja v 27 državah članicah EU ter na Islandiji, v Lihtenštajnu, na Norveškem in v Švici (države, ki niso članice EU, vendar so članice schengenskega območja en ) z veljavnim potnim listom ali nacionalno osebno izkaznico. Potovalni dokument mora biti veljaven na dan potovanja. Otroci in mladoletniki morajo imeti svoj potni list ali osebno izkaznico – preberite več o potovanju z mladoletniki. Če potujete s svojimi družinskimi člani, ki niso državljani EU, preverite posebna pravila, ki veljajo zanje.

Kdaj moram pokazati potni list ali osebno izkaznico?

Ob prehodu notranjih meja schengenskega območja vam običajno ni treba pokazati potnega lista ali osebne izkaznice. Vendar lahko vsaka država schengenskega območja (glej spodaj) v izrednih okoliščinah, na primer v primeru grožnje za javni red ali nacionalno varnost, ponovno uvede začasni nadzor na mejah. Podrobnejše in najnovejše informacije o začasnem nadzoru meje en . Če država schengenskega območja izvaja začasni nadzor meje, morate pokazati veljaven potni list ali osebno izkaznico.

Veljaven potni list ali osebno izkaznico morate pokazati tudi, če potujete med schengensko državo in Bolgarijo, Ciprom, Irsko ali Romunijo (države članice EU, ki niso polnopravne članice schengenskega območja). Veljaven potni list ali osebno izkaznico morate pokazati tudi, kadar država izvaja začasni mejni nadzor.

Schengensko območje Države zunaj schengenskega območja
Države EU Države nečlanice EU Države EU
Avstrija, Belgija, Hrvaška, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francija, Nemčija, Grčija, Madžarska, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Malta, Nizozemska, Poljska, Portugalska, Slovaška, Slovenija, Španija, Švedska Islandija, Lihtenštajn, Norveška in Švica Bolgarija, Ciper, Irska, Romunija

Potovalni dokumenti, ki dokazujejo državljanstvo EU

Če v zgoraj navedenih primerih nimate potrebnih potovalnih dokumentov, vam lahko organi zavrnejo vstop, vendar vam morajo najprej dati vse razumne možnosti, da v razumnem roku pridobite potrebne dokumente ali kako drugače dokažete svoje državljanstvo EU. Če se znajdete v tej situaciji, ste dolžni dokazati, da ste državljan EU in imate zato pravico do prostega gibanja v 27 državah članicah EU ter na Islandiji, v Lihtenštajnu, na Norveškem in v Švici.

Druge kontrole v EU in schengenskih državah

Lahko se opravi tudi policijska kontrola en na kraju samem, zlasti na notranjih mejah in obmejnih območjih (vključno s pristanišči, letališči in železniškimi postajami) v državah EU in schengenskih državah. Te kontrole lahko vključujejo preverjanje identitete. V nekaterih od teh držav boste morda morali med bivanjem na njihovem ozemlju imeti pri sebi osebne dokumente. Vozniška dovoljenja, poštne, bančne ali davčne izkaznice niso veljavni potovalni dokumenti in se zato lahko zavrnejo kot dokazila o istovetnosti. Zato se vedno toplo priporoča, da imate pri sebi ustrezne potovalne dokumente (potni list ali osebno izkaznico), da lahko po potrebi dokažete svojo identiteto. Če med policijskimi kontrolami na kraju samem nimate potrebnih dokumentov, s katerimi lahko dokažete svojo identiteto, ste lahko kaznovani.

Zavrnitev vstopa

Država EU ali schengenska država lahko v zelo redkih primerih vam ali vašim družinskim članom zavrne vstop zaradi „zagotovitve javnega reda, javne varnosti ali javnega zdravja“. V takem primeru morajo organi dokazati, da vi (ali vaši družinski člani) predstavljate „resnično, sedanjo in dovolj resno grožnjo“. Upravičeni ste, da odločbo, ki navaja vse razloge za zavrnitev vstopa ter določa načine in roke za pritožbo, prejmete v pisni obliki.

Dokumenti, ki jih potrebujete za potovanje v državo zunaj EU in schengenskega območja ali iz takšne države

Državljani EU, ki potujejo v državo, ki ni članica EU, potrebujejo veljaven potni list, za nekatere države pa vizum. Preverite seznam držav, ki niso članice EU ali niso v schengenskem območju, za katere velja odprava vizuma za državljane EU.

Pred potovanjem preverite pogoje za vstop (na primer veljavnost potnega lista) in vse druge omejitve, ki morda veljajo v državi, v katero potujete, pa tudi pri ponovnem vstopu v domovino. Bodite pozorni na to, da otroci in mladoletniki potrebujejo lastni potovalni dokument in po potrebi vizum. Preverite najnovejše potovalne nasvete en (ki jih zagotovijo nacionalni organi) za državo, v katero potujete.

Opozorilo

Če ponovno vstopite v državo EU ali schengensko državo iz tujine, mora biti vaš potovalni dokument veljaven na dan potovanja.

Konzularna zaščita

Če med potovanjem v državi zunaj EU potrebujete konzularno zaščito in pomoč, lahko poiščete pomoč pri veleposlaništvu ali konzulatu katere koli države EU, če vaša matična država nima svojega predstavništva. V primeru hude nesreče ali bolezni lahko na primer zagotovijo potno listino za vrnitev, če je vaš potni list izgubljen ali ukraden. Več o konzularni zaščiti zunaj EU in iskanju veleposlaništva ali konzulata en .

Glej tudi:

Dokumenti, ki jih potrebujete za potovanje v Evropi

Pogosta vprašanja

Zakonodaja EU

Potrebujete pomoč podporne službe?

Obrnite se na specializirane službe za pomoč

Nazadnje pregledano: 22/02/2024
Daj to stran v skupno rabo