Ścieżka nawigacji

Ostatnia aktualizacja : 09/10/2014

shopping

Podatek VAT

Płać VAT w kraju, w którym dokonujesz zakupu

Jako osoba fizyczna nabywająca towar lub usługę na obszarze UE, podatek VAT powinieneś płacić tylko raz - w kraju, w którym dokonałeś zakupu.

Możesz przywieźć do domu wszelkie towary zakupione w innym kraju UE, bez konieczności zatrzymywania się na granicy ani dokonywania deklaracji celnej. Jest tylko jeden warunek: towary muszą być przeznaczone na potrzeby Twoje lub Twojej rodziny i nie mogą być nabywane w celu odsprzedaży.

Wyjątek w przypadku samochodów

Podatek VAT od nowych samochodów zakupionych w innym kraju UE płaci się w kraju, w którym samochód jest rejestrowany, czyli w kraju swojego zamieszkania.

Za nowy samochód uważa się pojazd o przebiegu poniżej 6000 km lub mający mniej niż sześć miesięcy. Takie same zasady płacenia podatku VAT dotyczą również innych środków transportu, np. nowych łodzi lub samolotów.

W przypadku używanych samochodów i innych pojazdów kupionych od osoby prywatnej podatek VAT został już zapłacony przez pierwszego właściciela w jego własnym kraju.

Dlatego nie powinieneś płacić podatku VAT od używanego samochodu zakupionego od osoby prywatnej - ani w kraju jego nabycia, ani w kraju rejestracji.

„Samochód używany” to pojazd, który ma ponad sześć miesięcy oraz przebieg powyżej 6000 km.

W przypadku nowych i używanych samochodów będziesz musiał dodatkowo zapłacić lokalną opłatę z tytułu rejestracji samochodu w kraju swojego zamieszkania.

Dowiedz się więcej o prawach, które Ci przysługują w przypadku zakupu samochodu w innym kraju UE.

Pomoc i porady

Footnote

W tym przypadku 27 państw UE, Islandia, Liechtenstein i Norwegia

Retour au texte en cours.