Ścieżka nawigacji

Podziel się 
	Udostępnij na Facebook
 
	Twitter
 
	Udostępnij na google+
 
	Udostępnij na linkedIn

Najczęściej zadawane pytania - Zakupy za granicą


Odpowiedzi na poniższe pytania udzieliło europejskie biuro porad dla konsumentów. Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z Europejskim Centrum Konsumenckim w swoim kraju English .

Waluta i podatek VAT

 • Czy euro jest walutą obowiązującą we wszystkich krajach europejskich?

  NIE   - UE składa się aktualnie z 28 krajów, ale euro przyjęło tylko 18 spośród nich: Austria, Belgia, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia i Włochy.

  Pozostałe kraje mają do nich dołączyć.

 • Czy muszę płacić podatek VAT od towarów zakupionych w innym kraju UE?

  TAK   - Zakupy w sklepach wolnocłowych, na przykład na lotniskach, przysługują jedynie nierezydentom UE udającym się poza UE. Rezydenci UE muszą płacić podatek VAT, nawet jeśli robią zakupy w innym kraju UE.

  W niektórych przypadkach, kupując samochód w innym kraju UE, możesz być zwolniony z podatku VAT.

Anulowanie zakupu

 • Otrzymałem zaproszenie od sklepu meblowego, poszedłem do niego i zawarłem umowę kupna. Teraz zmieniłem zdanie. Czy mogę anulować zamówienie?

  Jedynie za zgodą sprzedawcy. Chociaż na początku otrzymałeś zaproszenie pocztą, umowę podpisałeś bezpośrednio w sklepie, dlatego jest ona wiążąca. Przeczytaj klauzule umowne i sprawdź, na jakich warunkach możesz zrezygnować z zamówienia (i czy w ogóle jest to możliwe).

Naprawa, wymiana, zwrot pieniędzy

 • Kupiłam szafę i okazało się, że jedne drzwi się nie domykają. Szafa była bardzo droga i chciałabym, aby sprzedawca ją wymienił. Jednak sprzedawca odmawia i zamiast tego oferuje naprawę wadliwego zawiasu. Czy nie przysługuje mi prawo do wyboru między naprawą a wymianą?

  TAK   - Masz prawo do wyboru między naprawą a wymianą wadliwego produktu, chyba że wybrana przez Ciebie opcja jest niemożliwa lub zbyt kosztowna dla sprzedawcy. Jeśli jednak wada produktu jest nieznaczna – jak w tym przypadku – naprawa mogłaby być najszybszym rozwiązaniem.

 • Kupiłem wyposażenie kuchni od przedstawiciela handlowego, który przyszedł do mnie do domu. Jednak nie dostarczono mi wszystkich zamówionych artykułów. Co powinienem zrobić?

  Istnieją szczegółowe przepisy UE dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska dotyczące zakupu produktów od przedstawiciela handlowego poza jego siedzibą – podczas wizyty w Twoim domu, miejscu pracy lub na specjalnie zorganizowanej imprezie.

  Sprawdź warunki dostawy w podpisanej umowie. Jeśli wskazany w umowie okres dostawy upłynął, powinieneś złożyć do przedstawiciela handlowego skargę na piśmie. Jeśli siedziba przedstawiciela handlowego znajduje się w innym kraju UE, skontaktuj się z lokalnym Europejskim Centrum Konsumenckim English.

 • Mieszkam w Wielkiej Brytanii i kupiłem aparat fotograficzny w Hiszpanii. Okazało się, że nie działa. Co powinienem zrobić?

  Zgodnie z prawem UE dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska towary muszą być zgodne z opisem sprzedawcy i nadawać się do użytkowania, a ich działanie i jakość muszą być zadowalające.

  Jeśli masz paragon z danymi sprzedawcy, powinieneś się z nim skontaktować, wyjaśnić problem i poprosić o naprawę lub wymianę aparatu. Jeśli okaże się to niemożliwe, powinieneś poprosić o zwrot pieniędzy.

  W przypadku niesatysfakcjonującej reakcji sprzedawcy możesz skontaktować się z Europejskim Centrum Konsumenckim w swoim kraju English lub w kraju, w którym dokonałeś zakupu.

 • Mój nowy telefon nie działa. Do kogo powinienem się zgłosić – do sprzedawcy czy producenta?

  To zależy od tego, na który z dwóch rodzajów gwarancji dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska chcesz się powołać: na gwarancję prawną, czy gwarancję handlową.

  Gwarancja prawna  obowiązuje sprzedawcę. Jest ważna przez dwa lata i obejmuje produkty zakupione w UE.

  Sprzedawca lub producent może również udzielić Ci gwarancji handlowej, której warunki wyjaśnione są w umowie; warunki gwarancji handlowej producenta mogą zapewniać Ci więcej korzyści niż gwarancja prawna. Gwarancja handlowa nie zastępuje dwuletniej gwarancji prawnej. W przypadku otrzymania przy zakupie produktu rocznej gwarancji handlowej, nadal masz prawo skorzystać z dwuletniej gwarancji prawnej, aby dochodzić swoich praw przez dwa lata od daty zakupu.

 • Nieco ponad rok temu kupiłem telefon, który się zepsuł. Sprzedawca odmawia jego darmowej naprawy. Czy nie przysługuje mi dwuletnia gwarancja prawna?

  Gwarancja prawna jest ważna przez okres dwóch lat na całym obszarze UE. Istnieją jednak pewne warunki.

  Gwarancja prawna obejmuje wszelkie wady, co do których istnieje domniemanie, że istniały w momencie dostawy i które ujawniły się w okresie dwóch lat. Kluczowy jest jednak okres sześciu miesięcy  od dnia zakupu towaru.

  • Wszelkie usterki, które pojawią się w ciągu sześciu miesięcy, uznaje się za istniejące w momencie dostawy. Sprzedawca musi wówczas bezpłatnie naprawić lub wymienić telefon (lub zwrócić pieniądze, jeśli naprawa lub wymiana są niemożliwe).
  • Po upływie sześciu miesięcy możesz nadal zgłaszać sprzedawcy wszelkie wady stwierdzone podczas całego dwuletniego okresu gwarancji. Jeśli jednak sprzedawca nie uzna wady, musisz być w stanie dowieść, że istniała ona w chwili dostawy. Jest to często trudne i będziesz prawdopodobnie musiał skorzystać z usług eksperta technicznego.
 • Sprzedawca z Hiszpanii zgodził się naprawić zepsuty aparat. Kto powinien opłacić koszty przesyłki w obie strony?

  Zgodnie z prawem UE dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska w okresie wymaganej dwuletniej gwarancji naprawa lub wymiana towarów wadliwych musi być dokonana bez obciążania konsumenta jakimikolwiek kosztami. Obejmuje to również koszty przesyłki. Z zasady sprzedawca powinien pokryć wszelkie koszty przesyłki (tzn. przesłania zepsutego aparatu do sprzedawcy oraz odesłania naprawionego aparatu do klienta).

  Sprzedawca może jednak chcieć obejrzeć aparat, by sprawdzić, czy był on zepsuty w momencie zakupu. W takim przypadku możesz być zmuszony do opłacenia przesyłki do sprzedawcy, a jeśli potwierdzi on, że towar był wadliwy, możesz zwrócić się o zwrot kosztów przesyłki.

 • Telewizor, który kupiłem zaledwie trzy miesiące temu, nie włącza się. Straciłem zaufanie do sklepu, który mi go sprzedał – czy mogę wystąpić o zwrot pieniędzy?

  NIE, NIE OD RAZU   – Zgodnie z prawem UE sprzedawca musi zaoferować Ci naprawę lub wymianę wadliwego telewizora. Jeśli obydwa rozwiązania okażą się niemożliwe (ponieważ byłyby np. zbyt czasochłonne lub zbyt kosztowne dla sprzedawcy), możesz zażądać zwrotu pieniędzy.

 • Towary, które zamówiłem przez Internet, w ogóle do mnie nie dotarły/dotarły uszkodzone. Co mogę zrobić?

  W przypadku zakupów przez Internet przysługują Ci takie same prawa, jak podczas zakupów w tradycyjnym sklepie:          

  • jeśli zakupione towary są niezadowalającej jakości, masz prawo do ich naprawy lub wymiany, zwrotu pieniędzy lub obniżki ceny – zależnie od okoliczności.
  • wszelkie informacje dotyczące towarów lub usług powinny być rzetelne i nie mogą wprowadzać w błąd. Jeśli otrzymałeś informacje nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd, możesz mieć prawo do zwrotu pieniędzy.

  Sprawdź warunki zwrotu towarów na stronie internetowej sprzedawcy. Skontaktuj się z nim, wyjaśnij, na czym polega problem, i poproś o jego rozwiązanie. Jeśli reakcja sprzedawcy nie będzie satysfakcjonująca, a jego siedziba znajduje się w UE, możesz skontaktować się z Europejskim Centrum Konsumenckim English w swoim kraju.

 • W kilka miesięcy po zakupie moja nowa skórzana sofa zaczyna tracić kolor. Sprzedawca twierdzi, że to z powodu mojego potu, co wydaje się absurdalne. Co mogę zrobić?

  Prawo UE przewiduje dwuletnią gwarancję dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska na wszystkie nowe produkty zakupione od firmy mającej siedzibę w UE. W okresie tym sprzedawca odpowiada za wszelkie wady produktu – zatem musisz być w stanie normalnie korzystać z sofy, która powinna być pozbawiona wad.

  Trzeba jednak podkreślić, że skóra jest materiałem delikatnym, który łatwo uszkodzić pod wpływem potu lub czyszczenia niewłaściwymi preparatami. W takich przypadkach sprzedawca ma obowiązek poinformować Cię w chwili zakupu towarów, że należy je użytkować w określony sposób.

Gwarancja

 • Kiedy rozpoczyna się okres dwuletniej gwarancji prawnej?

  Dwuletni okres gwarancji rozpoczyna się z dniem, w którym otrzymałeś produkt. Jeśli pójdziesz do sklepu i wyjdziesz z niego z kupionym produktem, w tym samym dniu rozpoczyna się okres gwarancji. Jeśli kupiony przez Ciebie produkt zostanie dostarczony w późniejszym terminie, dwuletni okres gwarancji rozpoczyna się z dniem dostawy.

  Dlatego też powinieneś zawsze zachowywać paragony sprzedaży i potwierdzenia dostawy.

 • Komputer, który kupiłem nieco ponad rok temu, nie chce się włączyć. Sprzedawca przyznał, że jest on wadliwy, jednak nie chce go naprawić za darmo, twierdząc, że gwarancja producenta jest ważna tylko przez rok. Co mogę zrobić?

  Gwarancja, o której wspomniał sprzedawca, jest gwarancją handlową udzieloną przez producenta Twojego komputera. Nie ma ona nic wspólnego z gwarancją prawną, która obowiązuje sprzedawcę i trwa dwa lata.

  Skoro sprzedawca uznaje wadę komputera, jest zobowiązany do jego nieodpłatnej naprawy lub wymiany. Wyjaśnienie tej sprawy z producentem należy do sprzedawcy.

Zakup usług

 • Chciałabym kupić pralkę w niemieckim sklepie internetowym. Nigdzie na stronie nie mogę jednak znaleźć danych kontaktowych sprzedawcy. Czy to normalne?

  NIE   - Zgodnie z prawem sprzedawca ma obowiązek podania w witrynie podstawowych informacji, po to, aby można się było z nim skontaktować w przypadku wystąpienia problemów. Informacje te obejmują nazwę przedsiębiorstwa, numer wpisu do rejestru, adres (nie wystarczy numer skrzynki pocztowej), adres e-mail i numer telefonu.

Pomoc

Pomoc

Nie znalazłeś potrzebnych informacji? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu problemu?

Uzyskaj porady na temat swoich praw w UE

Rozwiązywanie problemów z urzędami