Navigācijas ceļš

Kopīgot 
	Kopīgot vietnē Facebook
 
	Kopīgot vietnē Twitter
 
	Kopīgot vietnē google+
 
	Kopīgot vietnē linkedIn

Bieži uzdotie jautājumi — Iepirkšanās ārzemēs


Šos jautājumus saņēma un uz tiem atbildēja Eiropas patērētāju konsultatīvais dienests. Jums ir cits jautājums? Sazinieties ar vietējo Eiropas patērētāju centru! English

Valūta un PVN

 • Vai man jāmaksā PVN par ražojumiem, kurus iegādājos citā ES valstī?

  JĀ - Beznodokļu iepirkšanās, piemēram, lidostās, ir pieejama vienīgi ārpussavienības iedzīvotājiem, kuri dodas uz kādu valsti ārpus ES. Savukārt ES iedzīvotājiem ir jāmaksā PVN arī tad, ja viņi iepērkas citā ES valstī.

  Dažkārt, kad pērkat automašīnu citā ES valstī, ir iespējams, ka jums nebūs jāmaksā PVN.

 • Vai visās ES valstīs pieņem eiro?

  NE - Pašreiz ES ir 28 valstis, bet tikai 18 no tām izmanto eiro: Austrijā, Beļģijā, Francijā, Grieķijā, Igaunijā, Itālijā, Īrijā, Kiprā, Latvija, Luksemburgā, Maltā, Nīderlandē, Portugālē, Slovākijā, Slovēnijā, Somijā, Spānijā un Vācijā.

  Paredzēts, ka pārējās pievienosies.

Pirkuma anulēšana

 • Saņēmis ielūguma vēstuli no mēbeļu veikala, es devos uz turieni un parakstīju pirkuma līgumu. Tagad esmu pārdomājis. Vai varu atsaukt savu pasūtījumu?

  Tikai tad, ja tirgotājs tam piekrīt - Lai gan sākotnēji uzaicinājumu saņēmāt pa pastu, līgumu parakstījāt veikalā, un tāpēc tas ir galīgs. Izlasiet sīkiem burtiem iespiestos līguma noteikumus, lai noskaidrotu, kādos gadījumos, ja tādi vispār ir paredzēti, varat atcelt savu pasūtījumu.

Remonts, aizstāšana, kompensācijas

 • Es dzīvoju Lielbritānijā un iegādājos fotoaparātu Spānijā. Tas nedarbojas. Ko es varu darīt?

  Saskaņā ar ES noteikumiem dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska precēm ir jābūt kvalitatīvām un tādām, lai tās varētu tūlīt izmantot atbilstīgi tirgotāja sniegtajam aprakstam.

  Ja esat saglabājis kvīti ar veikala kontaktinformāciju, sazinieties ar tirgotāju, izskaidrojiet savu problēmu un prasiet, lai fotoaparātu salabo vai aizstāj ar citu aparātu. Ja tas nav iespējams, prasiet atpakaļ savu naudu.

  Ja tirgotāja sniegtā atbilde jūs neapmierina, varat sazināties ar Eiropas patērētāju informēšanas centru savā valstī English vai valstī, kur veicāt pirkumu.

 • Es iegādājos virtuves iekārtu no tirgotāja, kurš mani apmeklēja mājās. Tomēr man piegādāja tikai daļu no pasūtījuma. Ko es varu darīt?

  Ir īpaši ES noteikumi dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska, kas attiecas uz precēm, kuras iegādātas no tirgotāja, kurš ieradies pie jums mājās vai darbavietā, vai kādā pasākumā, kurš norisinās ārpus telpām, kurās tirgotājs parasti īsteno savu uzņēmējdarbību.

  Ieskatieties līgumā, kuru parakstījāt, lai noskaidrotu piegādes noteikumus. Ja līgumā paredzētais piegādes laiks ir pagājis, rakstiet tirgotājam sūdzību. Ja tirgotājs ir reģistrēts citā ES dalībvalstī, sazinieties ar vietējo Eiropas patērētāju informēšanas centru savā valstī English.

 • Es nopirku drēbju skapi, kura durvis nevar kārtīgi aizvērt. Tas man maksāja dārgi, un es vēlētos, lai tirgotājs to aizstātu. Tomēr tirgotājs nevēlas to darīt un piedāvā salabot defektīvo viru. Vai man nav tiesību izvēlēties starp remontu un mana pirkuma aizstāšanu?

  - Jūs varat izvēlēties starp remontu vai defektīvās preces aizstāšanu, ja vien jūsu izvēli var īstenot un tirgotājam tas nav nesamērīgi dārgi. Tomēr, ja preces defekts ir neliels, kā šajā gadījumā, remonts, šķiet, ir ātrāks risinājums.

 • Mans jaunais tālrunis nedarbojas. Man ir jāsazinās ar tirgotāju vai ražotāju?

  Viss ir atkarīgs no garantijas veida dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska, uz kuru vēlaties atsaukties, —  likumisko garantiju vai komercgarantiju.

  Likumiskā garantija ir saistoša pārdevējam. Tā ir spēkā divus gadus un attiecas uz precēm, kas iegādātas ES.

  Tirgotājs vai ražotājs jums var piedāvāt arī komercgarantiju. Tās noteikumi ir izklāstīti pirkuma līgumā. Šie noteikumi var izrādīties pircējam izdevīgāki nekā likumiskā garantija. Komercgarantija neaizstāj divu gadu likumisko garantiju. Beidzoties vienu gadu ilgajai komercgarantijai, jums joprojām vienu gadu ir tiesības uz likumisko garantiju, jo tā paredz, ka divus gadus no pirkuma izdarīšanas tirgotājam ir pienākums veikt garantijas remontu vai sniegt kompensāciju.

 • Nevaru ieslēgt savu televizoru, kaut arī nopirku to tikai pirms trijiem mēnešiem. Man vairs nav uzticības veikalam, kurā man to pārdeva. Vai varu prasīt, lai man atmaksā naudu?

  , ne uzreiz - Saskaņā ar ES likumdošanu tirgotājam ir pienākums nodrošināt, lai jūsu televizoru salabo, vai arī aizstāt to ar citu.  Ja neviens no risinājumiem nav iespējams (piemēram, tas aizņem pārāk daudz laika vai ir pārāk dārgi tirgotājam), tad varat prasīt, lai jums atmaksā par pirkumu izdoto naudu.

 • Pirms dažiem mēnešiem nopirku ādas dīvānu, taču tas jau sāk zaudēt krāsu. Tirgotājs apgalvo, ka iemesls ir mana svīšana, kas šķiet apsurds. Ko es varu darīt?

  ES likumdošana paredz divu gadu garantiju dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska visām precēm, kas iegādātas no ES reģistrēta tirgotāja. Šo divu gadu laikā tirgotājs atbild par visiem konstatētajiem defektiem. Tāpēc jums ir jāspēj izmantot savu divānu kā parasti, neparādoties nekādiem defektiem.

  Tomēr āda ir smalks materiāls, kuru var viegli sabojāt sviedri vai tīrīšana ar nepiemēroiem līdzekļiem. Tādos gadījumos kā šis pirkuma  izdarīšanas brīdī tirgotājam ir jāinformē pircējs, ka attiecīgajai precei ir vajadzīga īpaša kopšana.

 • Pirms nedaudz vairāk nekā viena gada iegādājos tālruni, taču tas pārstāja darboties. Tirgotājs atsakās veikt remontu par velti. Vai man nepienākas divus gadus ilga garantija?

  Garantija patiešām ir spēkā divus gadus visā Eiropas Savienībā.  Tomēr to piemēro ar zināmiem nosacījumiem.

  Garantija aptver visus defektus, kuri, domājams, eksistēja piegādes brīdī un parādījās divu nākamo gadu laikā.  Tomēr izšķirošie ir pirmie seši mēneši.

  • Defektus, kas parādās pirmajos divos mēnešos, automātiski uzskatīs par tādiem, kuri eksistēja piegādes laikā. Tad tirgotājam ir pienākums veikt preces remontu vai aizstāt to par velti (vai arī atmaksāt naudu, ja nav iespējams salabot vai aizstāt preci).
  • Pēc pirmajiem sešiem mēnešiem tirgotājs joprojām ir atbildīgs, tomēr viņš var apstrīdēt to, ka defekts pastāvējis piegādes brīdī. Šajā gadījumā pircējam ir jāspēj pierādīt šo faktu, un tas nav vienkārši. Visdrīzāk jums būs vajadzīga speciālista palīdzība.
 • Preces, ko iegādājos internetā, netika piegādātas vai tika piegādātas ar bojājumiem. Ko varu darīt?

  Attiecībā uz precēm, kas iegādātas internetā, jums ir tādas pašas tiesības kā tad, kad pērkat preces veikalā:          

  • ja jūsu pirkumu kvalitāte nav apmierinoša, atkarībā no apstākļiem varat prasīt, lai tos salabo, aizstāj, atdod naudu atpakaļ vai samazina cenu,
  • informācijai par iegādātajām precēm vai pakalpojumiem jābūt precīzai, un tā nedrīkst būt maldinoša. Ja jums ir sniegta nepareiza vai maldinoša informācija, varat prasīt, lai jums atmaksā naudu atpakaļ.

  Apmeklējiet tirgotāja tīmekļa vietni, lai noskaidrotu tirdzniecības noteikumus, kā arī to, kā preces tiek atdotas atpakaļ. Sazinieties ar tirgotāju, lai izskaidrotu problēmu un lūgtu risinājumu. Ja tirgotāja atbilde jūs neapmierina, varat sazināties ar Eiropas patērētāju informēšanas centru English savā valstī (ja tirgotājs reģistrēts ES).

 • Tirgotājs Spānijā ir gatavs salabot manu fotoaparātu, kas nedarbojas, bet kuram ir jāsedz nosūtīšanas izmaksas?

  ES likumdošanā dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska paredzēts, ka obligātajā divu gadu garantijas periodā produktus ar defektiem labo un aizstāj un ka patērētājiem nedrīkst rasties ar to saistītas izmaksas. Šis noteikums attiecas arī uz nosūtīšanas izmaksām. Līdz ar to principā tirgotājam ir jāsedz visas izmaksas, kas saistītas ar aparāta transportēšanu (gan tās, kas saistītas ar nosūtīšanu uz veikalu, gan tās, kas saistītas ar aparāta nosūtīšanu jums atpakaļ).

  Tomēr tirgotājs, iespējams, gribēs pārbaudīt aparātu, lai pārliecinātos, ka tas patiešām nav bijis darba kārtībā, kad jūs to nopirkāt. Tādā gadījumā jums, iespējams, būs jāsedz izmaksas, kas saistītas ar preces nosūtīšanu uz veikalu, un tad, ja tirgotājs atzīs, ka aparātam bijis defekts, jāprasa šo izmaksu atlīdzinājums.

Garantijas

 • Dators, ko nopirku tikai nedaudz vairāk kā pirms gada, vairs nav iedarbināms. Tirgotājs atzīst, ka aparātam ir defekts, tomēr atsakās veikt bezmaksas remontu, tāpēc ka ražotāja garantija ir derīga tikai vienu gadu. Ko varu darīt?

  Tirgotājs atsaucas uz tirdzniecības garantiju, kuru sniedz ražotājs. Tai nav nekāda sakara ar likumā paredzēto garantiju, kuras nodrošināšana ir tirgotāja pienākums un kas ir spēkā divus gadus.

  Ja tirgotājs atzīst, ka jūsu datoram ir defekts, viņam bez maksas jāveic remonts vai tas jāaizstāj. Viņa pienākums ir sazināties ar ražotāju un atrisināt problēmu.

 • Kad sāk darboties divus gadus ilgā garantija, kas paredzēta likumā?

  Divu gadu periods sākas dienā, kad prece nonāk jūsu īpašumā. Ja ieejat veikalā un izejat no tā ar pirkumu, šajā brīdī sāk darboties garantija. Ja iegādājaties preci, kuru jums piegādā vēlāk, garantijas periods sākas piegādes dienā.

  Tāpēc jums vienmēr ir jāsaglabā kvītis un piegādi apliecinoši dokumenti.

Pakalpojumu iegāde

 • Vēlos iegādāties veļas mašīnu Vācijas internetveikalā. Tirgotāja kontaktinformācija tīmekļa vietnē nekur nav atrodama. Vai tas ir normāli?

  NĒ - Tirgotājam ir ar likumu noteikts pienākums savā tīmekļa vietnē norādīt informāciju, kas ļautu ar viņu sazināties problēmu gadījumā. Šīs obligāti sniedzamās ziņas ir uzņēmējsabiedrības nosaukums, reģistrācijas numurs, atrašanās vieta (ar pasta kastīti nepietiek), e-pasta adrese un tālruņa numurs.

Jums vajadzīga palīdzība?

Jums vajadzīga palīdzība?

Vai neatradāt meklēto informāciju? Jums ir problēma, kurai vajadzīgs risinājums?

Noskaidrojiet, kā īstenot savas tiesības, ko garantē ES

Paziņojiet par problēmu, kas saistīta ar kādu iestādi