Navigačný riadok

Zdieľať 
	Zdieľať na Facebook
 
	Pridať na Twitter 
 
	Zdieľať na google+
 
	Zdieľať na linkedIn

Najčastejšie otázky – Nakupovanie na internete


Odpovede na otázky vypracovala Európska poradenská služba pre spotrebiteľov. Trápi vás iný problém? Obráťte sa na najbližšie Európske spotrebiteľské centrum. English

Vrátenie tovaru a zrušenie nákupu

 • Cez internet som si kúpil fotoaparát, ale po doručení som zistil, že nejde o výrobok, ktorý som chcel. Neviem, čo mám robiť, pretože som zaň už zaplatil. Môžem fotoaparát poslať späť a požiadať o vrátenie peňazí?

  ÁNO   – ak si kúpite tovar cez internet, máte sedem dní na to, aby ste sa rozhodli, či si výrobok ponecháte alebo ho vrátite. Nemusíte uviesť žiadny dôvod –  informujte výrobcu, že svoju objednávku chcete zrušiť, a ten vám musí peniaze vrátiť.  Vrátená suma bude obsahovať aj všetky poplatky, ktoré ste museli zaplatiť za doručenie fotoaparátu.

  Poštovné za spätné zaslanie výrobku obchodníkovi však musíte uhradiť vy.

  Majte však na pamäti, že právne predpisy týkajúce sa predaja na diaľku Deutsch English español français italiano sa nevzťahujú na internetové aukcie a zmluvy týkajúce sa finančných služieb, ubytovania, prepravy, stravovania a voľnočasových aktivít.

 • Cez internet som si kúpil lístok na koncert skupiny U2. Z pracovných dôvodov však na koncert nebudem môcť ísť. Môžem lístok vrátiť a dostať späť peniaze?

  ASI NIE – aj keď máte v prípade nákupu na diaľku Deutsch English español français italiano (napr. cez telefón alebo na dobierku) sedem dní na to, aby ste si svoju kúpu rozmysleli, toto pravidlo neplatí v prípade zmlúv týkajúcich sa sa poskytovania finančných služieb, ubytovania, prepravy, stravovania a voľnočasových aktivít. V týchto prípadoch vám predajca nemusí peniaze vrátiť, ak svoju objednávku zrušíte.

  Je však možné, že predajné podmienky umožňujú úplné alebo čiastočné vrátenie zaplatenej ceny. Prečítajte si príslušné ustanovenia zmluvy a overte si, či môžete lístok vrátiť.

 • Kúpil som si z katalógu kuchynský stôl, ale rozmyslel som si to. Môžem stôl vrátiť?

  ÁNO  – na to, aby ste tovar vrátili máte sedem dní Deutsch English español français italiano. Toto pravidlo platí vždy, keď si tovar kúpite mimo obchodu – napríklad cez telefón, fax, internet alebo katalóg. Sedemdňová lehota sa počíta od doručenia tovaru.

 • Objednal som si CD, ktoré mi však nikdy nedoručili. Predajca tvrdí, že za to môže pošta. Môže použiť takýto argument?

  NIE   – za doručenie objednaného tovaru zodpovedá predajca. On musí kontaktovať doručovateľa a dokázať, že tovar vám bol doručený. Ak to dokázať nevie, musí tovar poslať znova, alebo vám musí vrátiť peniaze.

 • Pred piatimi týždňami som si cez internet objednala knihu, ktorú mi ešte stále nedoručili. Čo mám robiť?

  Ak vám tovar nebol doručený v lehote 30 dní, môžete objednávku zrušiť. Ak ste už zaplatili, predajca vám musí peniaze vrátiť do 30 dní.

 • V internetovom obchode s hudbou som si kúpil a stiahol niekoľko pesničiek. Niektoré z nich sa mi však nepáčia. Môžem ich nejakým spôsobom vrátiť a požiadať o vrátenie zaplatenej sumy? Kúpil som si ich len včera.

  NIE  – aj keď sa na internetový predaj vzťahuje sedemdňová lehota na rozmyslenie, internetový predaj hudby predstavuje službu, ktorú ste využili v momente, keď ste si pesničky stiahli. Nemôžte zrušiť službu, ktorej vykonávanie sa s vašim súhlasom už začalo.

Opravy, náhrady a vrátenie ceny

 • Cez internet som si objednal gitaru. Keď mi ju doručili, zistil som, že je poškodená. Predajca mi nechce poslať novú, ani vrátiť peniaze. Tvrdí, že gitaru poškodila doručovateľská služba, na ktorú sa mám obrátiť. Môže takto argumentovať?

  NIE   – za doručenie objednaného tovaru zodpovedá predajca. Predajca musí gitaru bezplatne opraviť alebo vymeniť, alebo vám musí vrátiť peniaze.


  Pri doručení je vždy lepšie skontrolovať tovar v prítomnosti doručovateľa, aby nikto nemohol tvrdiť, že ste ho poškodili vy.

 • Tlačiareň, ktorú som si pred mesiacom kúpil na internete, prestala fungovať. Čo mám robiť?

  Pri nákupe cez internet máte rovnaké práva ako keby ste tovar kúpili v kamennom obchode, t. j. na vašu tlačiareň sa vzťahuje dvojročná zákonná záruka.

  Ak sa tlačiareň pokazila počas prvých šiestich mesiacov od dodania, kontaktujte predajcu. Musí ju bezplatne opraviť alebo vymeniť a ak to nie je možné, musí vám vrátiť peniaze. Ak sa tlačiareň pokazila po uplynutí šiestich mesiacov, musíte dokázať, že ste poruchu nespôsobili vy.

 • Časť kníh, ktoré som si objednal cez internet, bola poškodená a časť nebola doteraz doručená. Čo mám robiť?

  Ak nakupujete cez internet, máte rovnaké práva ako keď nakupujete v kamennom obchode:

  • ak je kvalita tovaru nevyhovujúca, máte za určitých predpokladov nárok na opravu, výmenu, vrátenie zaplatenej ceny alebo na jej zníženie.
  • Všetky informácie o tovare alebo službe musia byť presné a nesmú zavádzať spotrebiteľa. Ak vám predajca poskytol o tovare nepravdivé alebo zavádzajúce informácie, je možné, že máte nárok na vrátenie peňazí.

  Prečítajte si predajné podmienky na internetových stránkach predajcu. Informujte ho o svojom probléme a požiadajte o nápravu. Ak nedostanete uspokojivú odpoveď a predajca má sídlo v EÚ, kontaktujte Európske spotrebiteľské centrum English vo vašej domovskej krajine.

Nákup prostredníctvom internetových dražieb

 • Aké sú moje práva v prípade kúpy tovaru v elektronickej aukcii?

  Aukcie sa od internetových obchodov líšia v mnohých ohľadoch.

  Ak si tovar kúpite v elektronickej aukcii, je možné, že sa na vašu transakciu nebudú vzťahovať právne predpisy upravujúce predaj na diaľku Deutsch English español français italiano. Aukcie sú výslovne vyňaté z rozsahu pôsobnosti právnych predpisov EÚ, ale niektoré štáty ich zahrnuli do svojich vnútroštátnych predpisov o predaji na diaľku.

  Navyše, ak si tovar kupujete od súkromnej osoby, na predaj sa nevzťahujú ani právne predpisy o ochrane spotrebiteľa dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska. Podmienky spotrebiteľského predaja sa vzťahujú na transakcie, pri ktorých súkromná osoba kupuje tovar alebo služby od profesionálneho predajcu (t. j. konajúceho v rámci svojej obchodnej alebo inej podnikateľskej činnosti).

  Väčšina známych elektronických aukcií však na svojich stránkach poskytuje kupujúcim určitý stupeň ochrany a množstvo odporúčaní o bezpečnom nákupe.

 • V internetovej aukcii som si kúpil kávovar, ktorý nefunguje. Čo mám robiť?

  Ak si kupujete tovar od súkromnej osoby, nemáte nárok na zrušenie objednávky po dodaní a na zákonnú záruku, ktorá sa vzťahuje na tovar zakúpený od predajcu v kamennom obchode alebo na diaľku.

  V prípade aukcie sa môžte odvolať len na informácie, ktoré vám predávajúci poskytol v čase kúpy tovaru. Ak výrobok týmto informáciám nezodpovedá, môžte ho poslať späť a požiadať ho o vrátenie peňazí.

  Preto od predávajúceho vždy žiadajte odpoveď na všetky svoje otázky. Môžte sa tak vyhnúť nepríjemným prekvapeniam.

Bezpečnosť

 • Chcem si kúpiť práčku od nemeckého internetového predajcu. Na jeho stránke však neviem nájsť žiadne kontaktné údaje.  Je to normálne?

  NIE   – predajca musí na svojich stránkach uviesť kontaktné informácie. Medzi povinné údaje patrí meno spoločnosti, registračné číslo, fyzická adresa (nie len P.O. box), e-mailová adresa a telefónne číslo.

 • Internetový predajca odo mňa žiada množstvo osobných údajov. Je to normálne?

  Ak si tovar kupujete cez internet, musíte predajcovi poskytnúť určité osobné údaje (napríklad vaše meno, adresu a bankové údaje). Na internetových stránkach predajcu však musia byť uvedené informácie o ochrane osobných údajov kupujúcich.

  Predajca vám musí poskytnúť možnosť odmietnutia zhromažďovania osobných údajov a využitia kontaktných údajov na iné účely ako je predmetná obchodná transakcia. Obvykle si tieto možnosti môžte zvoliť označením príslušného políčka v objednávke.

Potrebujete ďalšiu pomoc?

Potrebujete ďalšiu pomoc?

Nenašli ste informácie, ktoré ste hľadali? Máte nevyriešený problém?

Poradenstvo o vašich právach občana EÚ

Riešenie problémov vyplývajúcich zo styku s verejnými orgánmi