Navigačný riadok

Najčastejšie otázky – Nakupovanie na internete


Odpovede na otázky vypracovala Európska poradenská služba pre spotrebiteľov. Trápi vás iný problém? Obráťte sa na najbližšie Európske spotrebiteľské centrum. English

Vrátenie tovaru a zrušenie nákupu

 • Objednal som si CD, ktoré mi však nikdy nedoručili. Predajca tvrdí, že za to môže pošta. Môže použiť takýto argument?

  NIE   – za doručenie objednaného tovaru zodpovedá predajca. On musí kontaktovať doručovateľa a dokázať, že tovar vám bol doručený. Ak to dokázať nevie, musí tovar poslať znova, alebo vám musí vrátiť peniaze.

 • Pred piatimi týždňami som si cez internet objednala knihu, ktorú mi ešte stále nedoručili. Čo mám robiť?

  Ak vám tovar nebol doručený v lehote 30 dní, môžete objednávku zrušiť. Ak ste už zaplatili, predajca vám musí peniaze vrátiť do 30 dní.

Opravy, náhrady a vrátenie ceny

 • Cez internet som si objednal gitaru. Keď mi ju doručili, zistil som, že je poškodená. Predajca mi nechce poslať novú, ani vrátiť peniaze. Tvrdí, že gitaru poškodila doručovateľská služba, na ktorú sa mám obrátiť. Môže takto argumentovať?

  NIE   – za doručenie objednaného tovaru zodpovedá predajca. Predajca musí gitaru bezplatne opraviť alebo vymeniť, alebo vám musí vrátiť peniaze.


  Pri doručení je vždy lepšie skontrolovať tovar v prítomnosti doručovateľa, aby nikto nemohol tvrdiť, že ste ho poškodili vy.

 • Tlačiareň, ktorú som si pred mesiacom kúpil na internete, prestala fungovať. Čo mám robiť?

  Pri nákupe cez internet máte rovnaké práva ako keby ste tovar kúpili v kamennom obchode, t. j. na vašu tlačiareň sa vzťahuje dvojročná zákonná záruka.

  Ak sa tlačiareň pokazila počas prvých šiestich mesiacov od dodania, kontaktujte predajcu. Musí ju bezplatne opraviť alebo vymeniť a ak to nie je možné, musí vám vrátiť peniaze. Ak sa tlačiareň pokazila po uplynutí šiestich mesiacov, musíte dokázať, že ste poruchu nespôsobili vy.

 • Časť kníh, ktoré som si objednal cez internet, bola poškodená a časť nebola doteraz doručená. Čo mám robiť?

  Ak nakupujete cez internet, máte rovnaké práva ako keď nakupujete v kamennom obchode:

  • ak je kvalita tovaru nevyhovujúca, máte za určitých predpokladov nárok na opravu, výmenu, vrátenie zaplatenej ceny alebo na jej zníženie.
  • Všetky informácie o tovare alebo službe musia byť presné a nesmú zavádzať spotrebiteľa. Ak vám predajca poskytol o tovare nepravdivé alebo zavádzajúce informácie, je možné, že máte nárok na vrátenie peňazí.

  Prečítajte si predajné podmienky na internetových stránkach predajcu. Informujte ho o svojom probléme a požiadajte o nápravu. Ak nedostanete uspokojivú odpoveď a predajca má sídlo v EÚ, kontaktujte Európske spotrebiteľské centrum English vo vašej domovskej krajine.

Nákup prostredníctvom internetových dražieb

 • Aké sú moje práva v prípade kúpy tovaru v elektronickej aukcii?

  Aukcie sa od internetových obchodov líšia v mnohých ohľadoch.

  Ak si tovar kúpite v elektronickej aukcii, je možné, že sa na vašu transakciu nebudú vzťahovať právne predpisy upravujúce predaj na diaľku Deutsch English español français italiano. Aukcie sú výslovne vyňaté z rozsahu pôsobnosti právnych predpisov EÚ, ale niektoré štáty ich zahrnuli do svojich vnútroštátnych predpisov o predaji na diaľku.

  Navyše, ak si tovar kupujete od súkromnej osoby, na predaj sa nevzťahujú ani právne predpisy o ochrane spotrebiteľa dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska. Podmienky spotrebiteľského predaja sa vzťahujú na transakcie, pri ktorých súkromná osoba kupuje tovar alebo služby od profesionálneho predajcu (t. j. konajúceho v rámci svojej obchodnej alebo inej podnikateľskej činnosti).

  Väčšina známych elektronických aukcií však na svojich stránkach poskytuje kupujúcim určitý stupeň ochrany a množstvo odporúčaní o bezpečnom nákupe.

 • V internetovej aukcii som si kúpil kávovar, ktorý nefunguje. Čo mám robiť?

  Ak si kupujete tovar od súkromnej osoby, nemáte nárok na zrušenie objednávky po dodaní a na zákonnú záruku, ktorá sa vzťahuje na tovar zakúpený od predajcu v kamennom obchode alebo na diaľku.

  V prípade aukcie sa môžte odvolať len na informácie, ktoré vám predávajúci poskytol v čase kúpy tovaru. Ak výrobok týmto informáciám nezodpovedá, môžte ho poslať späť a požiadať ho o vrátenie peňazí.

  Preto od predávajúceho vždy žiadajte odpoveď na všetky svoje otázky. Môžte sa tak vyhnúť nepríjemným prekvapeniam.

Bezpečnosť

 • Chcem si kúpiť práčku od nemeckého internetového predajcu. Na jeho stránke však neviem nájsť žiadne kontaktné údaje.  Je to normálne?

  NIE   – predajca musí na svojich stránkach uviesť kontaktné informácie. Medzi povinné údaje patrí meno spoločnosti, registračné číslo, fyzická adresa (nie len P.O. box), e-mailová adresa a telefónne číslo.

 • Internetový predajca odo mňa žiada množstvo osobných údajov. Je to normálne?

  Ak si tovar kupujete cez internet, musíte predajcovi poskytnúť určité osobné údaje (napríklad vaše meno, adresu a bankové údaje). Na internetových stránkach predajcu však musia byť uvedené informácie o ochrane osobných údajov kupujúcich.

  Predajca vám musí poskytnúť možnosť odmietnutia zhromažďovania osobných údajov a využitia kontaktných údajov na iné účely ako je predmetná obchodná transakcia. Obvykle si tieto možnosti môžte zvoliť označením príslušného políčka v objednávke.

Pomoc a poradenstvo