Ścieżka nawigacji

Najczęściej zadawane pytania - Zakupy przez Internet


Odpowiedzi na poniższe pytania udzieliło europejskie biuro porad dla konsumentów. Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z Europejskim Centrum Konsumenckim w swoim kraju English .

Zwroty i odwołania

 • Pięć tygodni temu zamówiłam przez Internet książkę, której nakład się wyczerpał. Chciałam ją kupić mężowi na urodziny, ale dzień urodzin minął, a ja nie otrzymałam zamówionego towaru. Co mogę zrobić?

  Jeśli produkt, który zamówiłaś, nie zostanie dostarczony w ciągu 30 dni, możesz odstąpić od umowy. Jeżeli wcześniej dokonałaś wpłaty, sprzedawca ma obowiązek zwrócić Ci pieniądze w ciągu 30 dni.

 • Zamówiłem płytę CD, która nigdy do mnie nie dotarła. Skontaktowałem się ze sprzedawcą, który twierdzi, że za sytuację odpowiada poczta. Czy ma rację?

  NIE   - Za dostawę zamówionego towaru odpowiedzialny jest sprzedawca. To sprzedawca musi skontaktować się z firmą świadczącą usługi pocztowe i dowieść, że produkt został dostarczony. Jeśli sprzedawca nie jest w stanie tego udowodnić, musi wysłać Ci produkt ponownie lub zwrócić pieniądze.

Naprawa, wymiana, zwrot pieniędzy

 • Drukarka, którą kupiłem w sklepie internetowym cztery tygodnie temu, właśnie się zepsuła. Co mogę zrobić?

  Przysługują Ci takie same prawa, jak podczas zakupów w tradycyjnym sklepie, tzn. dwuletnia gwarancja na nowe towary.

  Jeśli drukarka zepsuje się w ciągu sześciu miesięcy od daty dostawy, skontaktuj się ze sprzedawcą. Jest on zobowiązany do naprawy lub wymiany drukarki lub też zwrotu pieniędzy, jeśli naprawa lub wymiana okażą się niemożliwe. Po upływie sześciu miesięcy musisz dowieść, że nie jesteś odpowiedzialny za uszkodzenie drukarki, co może być trudne.

 • Towary, które zamówiłem przez Internet, w ogóle do mnie nie dotarły/dotarły uszkodzone. Co mogę zrobić?

  W przypadku zakupów przez Internet przysługują Ci takie same prawa, jak podczas zakupów w tradycyjnym sklepie:

  • jeśli zakupione towary są niezadowalającej jakości, masz prawo do ich naprawy lub wymiany, zwrotu pieniędzy lub obniżki ceny – zależnie od okoliczności.
  • wszelkie informacje dotyczące towarów lub usług powinny być rzetelne i nie mogą wprowadzać w błąd. Jeśli otrzymałeś informacje nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd, możesz mieć prawo do zwrotu pieniędzy.

  Sprawdź warunki zwrotu towarów na stronie internetowej sprzedawcy. Skontaktuj się z nim, wyjaśnij, na czym polega problem, i poproś o jego rozwiązanie. Jeśli reakcja sprzedawcy nie będzie satysfakcjonująca, a jego siedziba znajduje się w UE, możesz skontaktować się z Europejskim Centrum Konsumenckim English w swoim kraju.

 • W sklepie internetowym kupiłem gitarę, która dotarła do mnie uszkodzona. Sprzedawca nie chce wysłać mi nowej gitary ani zwrócić mi pieniędzy, twierdząc, że to nie jego wina, lecz firmy kurierskiej. Czy ma rację?

  NIE   - Za wysyłkę zamówionego towaru odpowiedzialny jest sprzedawca. Sprzedawca musi dokonać naprawy lub wymiany gitary albo zwrócić Ci pieniądze.


  Zawsze warto sprawdzić w obecności kuriera, jaki jest stan dostarczonych towarów. W ten sposób nikt nie będzie mógł twierdzić, że do uszkodzeń doszło, kiedy sprzęt był już w Twoim posiadaniu.

 • Zamówiłem płytę CD, która nigdy do mnie nie dotarła. Skontaktowałem się ze sprzedawcą, który twierdzi, że za sytuację nie odpowiada on, lecz poczta. Czy ma rację?

  NIE   - Za dostawę zamówionego towaru odpowiedzialny jest sprzedawca. To sprzedawca musi skontaktować się z firmą świadczącą usługi pocztowe i dowieść, że produkt został dostarczony. Jeśli sprzedawca  nie jest w stanie tego udowodnić, musi wysłać Ci produkt ponownie lub zwrócić pieniądze.

Strony aukcyjne

 • Jakie mam prawa w przypadku zakupu towarów w internetowym serwisie aukcyjnym?

  Serwisy aukcyjne różnią się od sklepów internetowych pod wieloma ważnymi względami.

  Dokonując zakupów na aukcji internetowej, niekoniecznie jesteś chroniony przez przepisy dotyczące sprzedaży na odległość Deutsch English español français italiano. Aukcje są wyłączone z tych przepisów UE, jednak w niektórych krajach przepisy dotyczące sprzedaży na odległość mają również zastosowanie do aukcji internetowych.

  Na aukcjach internetowych często dochodzi do transakcji zakupu towarów od osób fizycznych (a nie firm), które nie są objęte przepisami o ochronie praw konsumenta dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska. „Transakcja konsumencka” polega na zakupie towarów lub usług przez osobę fizyczną od sprzedawcy w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, handlowej lub zawodowej. Natomiast transakcja prywatna zawierana jest między dwiema osobami fizycznymi.

  Jednakże wszystkie uznane internetowe serwisy aukcyjne oferują pewien poziom ochrony oraz doradztwo w zakresie bezpiecznych zakupów w ich serwisie.

 • Na aukcji internetowej kupiłam ekspres do kawy, ale okazało się, że nie działa. Co mogę zrobić?

  W przypadku zakupu od osoby fizycznej nie masz prawa do rezygnacji z zakupu po dostarczeniu towaru ani też gwarancji prawnych obowiązujących w przypadku zakupu od firmy handlowej.

  W tym przypadku jedynym punktem mogącym stanowić podstawę do dochodzenia Twoich praw są informacje, do których miałaś dostęp w chwili zakupu. Jeżeli zakupiony produkt nie jest zgodny z opisem, możesz go odesłać i poprosić o zwrot pieniędzy.

  Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, przed zakupem warto zadawać sprzedawcom prywatnym szczegółowe pytania.

Bezpieczeństwo

 • Chciałabym kupić pralkę w niemieckim sklepie internetowym. Nigdzie na stronie nie mogę jednak znaleźć danych kontaktowych sprzedawcy. Czy to normalne?

  NIE   - Zgodnie z prawem sprzedawca ma obowiązek podania w witrynie podstawowych informacji, po to, aby można się było z nim skontaktować w przypadku wystąpienia problemów. Informacje te obejmują nazwę przedsiębiorstwa, numer wpisu do rejestru, adres (nie wystarczy numer skrzynki pocztowej), adres e-mail i numer telefonu.

 • Sprzedawca internetowy prosi mnie o podanie wielu danych osobowych. Czy to normalne?

  Aby dokonać zakupów przez Internet, musisz podać sprzedawcy pewne dane osobowe (zwykle imię, nazwisko, adres i dane bankowe). W witrynie internetowej musi znajdować się informacja o ochronie danych.

  W witrynie musisz mieć możliwość sprzeciwienia się gromadzeniu danych oraz wykorzystywaniu ich do celów innych niż cele realizacji transakcji. Zazwyczaj wybór tych opcji polega na zaznaczeniu odpowiednich pól w formularzu zamówienia.

Pomoc i porady