Cesta

Časté otázky – Internetové nakupování


Uvedené dotazy zodpověděla Evropská poradenská služba pro spotřebitele. Chtěli byste se zeptat na něco jiného? Obraťte se na místní Evropské spotřebitelské centrum. English

Vrácení zboží a storno objednávky

 • Objednal jsem si CD, ale nedostal jsem ho. Obrátil jsem na prodejce, avšak podle něj je za to odpovědná pošta, a ne on. Je tomu opravdu tak?

  NE – Za doručení zboží zodpovídá prodejce, který také musí v takovém případě kontaktovat dodávkovou službu a dokázat, že výrobek byl doručen. Pokud to dokázat nemůže, musí zboží zaslat znovu nebo vám vrátit peníze.

 • Před pěti týdny jsem na internetu objednala knihu, ale bohužel jsem ji neobdržela. Měla být přitom dárkem manželovi k narozeninám, a ty už proběhly. Co mám dělat?

  Pokud vám zboží, které jste si objednali, není doručeno do 30 dnů, můžete objednávku zrušit. Jestliže jste za zboží již zaplatili, musí vám prodejce do 30 dní vrátit peníze.

Oprava, výměna zboží, vrácení peněz

 • Koupila jsem si v internetovém obchodě kytaru, ale došla mi rozbitá. Prodejce mi nechce poslat novou, ani mi vrátit peníze. Podle něj to není jeho chyba, ale zásilkové služby. Je tomu opravdu tak?

  NE – Za doručení zboží zodpovídá prodejce. Proto musí kytaru nechat opravit či ji vyměnit nebo vám vrátit peníze.

  Pokud si necháte zboží doručit, měli byste vždy zkontrolovat jeho stav v přítomnosti doručitele, aby nikdo nemohl tvrdit, že zboží bylo poškozeno, až když jste jej převzali.

 • Před čtyřmi týdny jsem koupil na internetu tiskárnu, která se teď porouchala. Co mám dělat?

  Při koupi na internetu máte stejná práva jako při nákupu v obchodě (tzn. na nové zboží máte dvouletou záruku).

  Pokud se vám tiskárna porouchala do šesti měsíců od doručení, obraťte se na prodejce. Ten musí nechat tiskárnu opravit či ji vyměnit nebo, pokud ani jedno není možné, vám vrátit peníze.  Po šesti měsících musíte prokázat, že jste závadu nezpůsobili vy, což může být obtížné.

 • Zboží, které jsem koupil na internetu, mi nedoručili, nebo přišlo poškozené. Co mám dělat?

  Jestliže nakupujete na internetu, máte stejná práva jako při koupi zboží v běžném obchodě:

  • pokud koupíte zboží, jehož kvalita není odpovídající, můžete mít nárok na jeho opravu, výměnu, vrácení peněz či snížení ceny (to závisí na okolnostech)
  • veškeré informace o zboží či službách musí být přesné a správné. Pokud jste obdrželi nesprávné nebo zavádějící informace, můžete mít nárok na vrácení peněz.

  Přečtěte si podmínky a informace o vracení zboží na internetových stránkách prodejce. Vysvětlete mu svůj problém a požádejte ho o řešení. Pokud se vám nedostane uspokojivé odpovědi a prodejce se nachází v EU, můžete se obrátit na evropské spotřebitelské centrum English ve své zemi.

Aukce a dražby

 • Jaká mám práva, když nakupuji zboží v internetových aukcích?

  Internetové aukce se liší od internetových obchodů v řadě oblastí.

  Když kupujete něco v internetové aukci, nemusí se na vás vztahovat právní předpisy upravující tzv. prodej na dálku Deutsch English español français italiano. Aukce jsou z těchto předpisů EU výslovně vyloučeny. Některé země je však do své legislativy zahrnuly.

  Pokud kupujete zboží od soukromé osoby (jak to v případě internetových aukcí často bývá), a ne od obchodníka, nevztahují se na tento druh transakce právní předpisy na ochranu spotřebitele dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska. Tzv. spotřebitelská transakce znamená, že soukromá osoba kupuje zboží či služby od prodejce, pro kterého je prodej součástí jeho podnikání, obchodu či profese. Zcela odlišný je naproti tomu případ, kdy dva jednotlivci uzavřou transakci jako soukromé osoby.

  Seriózní internetové aukce však nakupujícím nabízejí určitý stupeň ochrany a také dostatek informací o tom, jak na jejich stránkách nakupovat bezpečně.

 • Koupila jsem si v internetové aukci kávovar, ten ale nefunguje. Co mám dělat?

  Pokud něco kupujete od soukromé osoby, nemůžete po převzetí zboží svůj nákup zrušit, ani vám nejsou poskytnuty právní záruky jako v případě nákupu od profesionálního prodejce.

  V takovém případě se můžete spoléhat pouze na informace, které jste měli v době nákupu k dispozici. Jestliže není výrobek, který jste koupili, v takovém stavu, v jakém byl inzerován, můžete ho poslat zpět a zažádat o vrácení peněz.

  Pokud se chcete vyhnout nepříjemným překvapením, žádejte vždy soukromé prodejce o podrobné informace k výrobku.

Bezpečnost

 • Chci si v německém internetovém obchodě koupit pračku. Nikde však na stránkách nemohu najít kontaktní údaje o prodejci. Je to normální?

  NE – Ze zákona je prodejce povinen na svých webových stránkách uvést základní informace, abyste ho v případě problémů mohli kontaktovat. Musí zde být uveden název firmy, její IČO, místo podnikání (ne pouze poštovní přihrádka), e-mailová adresa a telefonní číslo.

 • Internetový prodejce chce po mně řadu osobních údajů. Není to nebezpečné?

  Abyste mohli na internetu nakupovat, musíte prodejci poskytnout některé osobní údaje (obvykle je to jméno, adresa a bankovní údaje). Na internetových stránkách však musí být uvedeno, jakým způsobem budou vaše údaje chráněny.

  Také musíte mít možnost sběr údajů odmítnout a uvést, že nechcete, aby vaše kontaktní údaje byly použity k jinému účelu než pro příslušnou transakci. Obvykle se to dělá tak, že zaškrtnete políčko na objednávce.

Pomoc a poradenství

Pomoc a poradenství

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Poradenství o právech občanů v EU / Na koho se obrátit v případě sporu se státním orgánem