Ścieżka nawigacji

Drukuj

Najczęściej zadawane pytania - Zakupy


Odpowiedzi na poniższe pytania udzieliło europejskie biuro porad dla konsumentów. Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z Europejskim Centrum Konsumenckim w swoim kraju English .

Waluta i podatek VAT

 • Czy euro jest walutą obowiązującą we wszystkich krajach europejskich?

  NIE   - UE składa się aktualnie z 28 krajów, ale euro przyjęło tylko 18 spośród nich: Austria, Belgia, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia i Włochy.

  Pozostałe kraje mają do nich dołączyć.

 • Czy muszę płacić podatek VAT od towarów zakupionych w innym kraju UE?

  TAK   - Zakupy w sklepach wolnocłowych, na przykład na lotniskach, przysługują jedynie nierezydentom UE udającym się poza UE. Rezydenci UE muszą płacić podatek VAT, nawet jeśli robią zakupy w innym kraju UE.

  W niektórych przypadkach, kupując samochód w innym kraju UE, możesz być zwolniony z podatku VAT.

Anulowanie zakupu

 • Otrzymałem zaproszenie od sklepu meblowego, poszedłem do niego i zawarłem umowę kupna. Teraz zmieniłem zdanie. Czy mogę anulować zamówienie?

  Jedynie za zgodą sprzedawcy. Chociaż na początku otrzymałeś zaproszenie pocztą, umowę podpisałeś bezpośrednio w sklepie, dlatego jest ona wiążąca. Przeczytaj klauzule umowne i sprawdź, na jakich warunkach możesz zrezygnować z zamówienia (i czy w ogóle jest to możliwe).

Naprawa, wymiana, zwrot pieniędzy

 • Kupiłam szafę i okazało się, że jedne drzwi się nie domykają. Szafa była bardzo droga i chciałabym, aby sprzedawca ją wymienił. Jednak sprzedawca odmawia i zamiast tego oferuje naprawę wadliwego zawiasu. Czy nie przysługuje mi prawo do wyboru między naprawą a wymianą?

  TAK   - Masz prawo do wyboru między naprawą a wymianą wadliwego produktu, chyba że wybrana przez Ciebie opcja jest niemożliwa lub zbyt kosztowna dla sprzedawcy. Jeśli jednak wada produktu jest nieznaczna – jak w tym przypadku – naprawa mogłaby być najszybszym rozwiązaniem.

 • Kupiłem wyposażenie kuchni od przedstawiciela handlowego, który przyszedł do mnie do domu. Jednak nie dostarczono mi wszystkich zamówionych artykułów. Co powinienem zrobić?

  Istnieją szczegółowe przepisy UE dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska dotyczące zakupu produktów od przedstawiciela handlowego poza jego siedzibą – podczas wizyty w Twoim domu, miejscu pracy lub na specjalnie zorganizowanej imprezie.

  Sprawdź warunki dostawy w podpisanej umowie. Jeśli wskazany w umowie okres dostawy upłynął, powinieneś złożyć do przedstawiciela handlowego skargę na piśmie. Jeśli siedziba przedstawiciela handlowego znajduje się w innym kraju UE, skontaktuj się z lokalnym Europejskim Centrum Konsumenckim English.

 • Mieszkam w Wielkiej Brytanii i kupiłem aparat fotograficzny w Hiszpanii. Okazało się, że nie działa. Co powinienem zrobić?

  Zgodnie z prawem UE dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska towary muszą być zgodne z opisem sprzedawcy i nadawać się do użytkowania, a ich działanie i jakość muszą być zadowalające.

  Jeśli masz paragon z danymi sprzedawcy, powinieneś się z nim skontaktować, wyjaśnić problem i poprosić o naprawę lub wymianę aparatu. Jeśli okaże się to niemożliwe, powinieneś poprosić o zwrot pieniędzy.

  W przypadku niesatysfakcjonującej reakcji sprzedawcy możesz skontaktować się z Europejskim Centrum Konsumenckim w swoim kraju English lub w kraju, w którym dokonałeś zakupu.

 • Mój nowy telefon nie działa. Do kogo powinienem się zgłosić – do sprzedawcy czy producenta?

  To zależy od tego, na który z dwóch rodzajów gwarancji dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska chcesz się powołać: na gwarancję prawną, czy gwarancję handlową.

  Gwarancja prawna  obowiązuje sprzedawcę. Jest ważna przez dwa lata i obejmuje produkty zakupione w UE.

  Sprzedawca lub producent może również udzielić Ci gwarancji handlowej, której warunki wyjaśnione są w umowie; warunki gwarancji handlowej producenta mogą zapewniać Ci więcej korzyści niż gwarancja prawna. Gwarancja handlowa nie zastępuje dwuletniej gwarancji prawnej. W przypadku otrzymania przy zakupie produktu rocznej gwarancji handlowej, nadal masz prawo skorzystać z dwuletniej gwarancji prawnej, aby dochodzić swoich praw przez dwa lata od daty zakupu.

 • Nieco ponad rok temu kupiłem telefon, który się zepsuł. Sprzedawca odmawia jego darmowej naprawy. Czy nie przysługuje mi dwuletnia gwarancja prawna?

  Gwarancja prawna jest ważna przez okres dwóch lat na całym obszarze UE. Istnieją jednak pewne warunki.

  Gwarancja prawna obejmuje wszelkie wady, co do których istnieje domniemanie, że istniały w momencie dostawy i które ujawniły się w okresie dwóch lat. Kluczowy jest jednak okres sześciu miesięcy  od dnia zakupu towaru.

  • Wszelkie usterki, które pojawią się w ciągu sześciu miesięcy, uznaje się za istniejące w momencie dostawy. Sprzedawca musi wówczas bezpłatnie naprawić lub wymienić telefon (lub zwrócić pieniądze, jeśli naprawa lub wymiana są niemożliwe).
  • Po upływie sześciu miesięcy możesz nadal zgłaszać sprzedawcy wszelkie wady stwierdzone podczas całego dwuletniego okresu gwarancji. Jeśli jednak sprzedawca nie uzna wady, musisz być w stanie dowieść, że istniała ona w chwili dostawy. Jest to często trudne i będziesz prawdopodobnie musiał skorzystać z usług eksperta technicznego.
 • Sprzedawca z Hiszpanii zgodził się naprawić zepsuty aparat. Kto powinien opłacić koszty przesyłki w obie strony?

  Zgodnie z prawem UE dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska w okresie wymaganej dwuletniej gwarancji naprawa lub wymiana towarów wadliwych musi być dokonana bez obciążania konsumenta jakimikolwiek kosztami. Obejmuje to również koszty przesyłki. Z zasady sprzedawca powinien pokryć wszelkie koszty przesyłki (tzn. przesłania zepsutego aparatu do sprzedawcy oraz odesłania naprawionego aparatu do klienta).

  Sprzedawca może jednak chcieć obejrzeć aparat, by sprawdzić, czy był on zepsuty w momencie zakupu. W takim przypadku możesz być zmuszony do opłacenia przesyłki do sprzedawcy, a jeśli potwierdzi on, że towar był wadliwy, możesz zwrócić się o zwrot kosztów przesyłki.

 • Telewizor, który kupiłem zaledwie trzy miesiące temu, nie włącza się. Straciłem zaufanie do sklepu, który mi go sprzedał – czy mogę wystąpić o zwrot pieniędzy?

  NIE, NIE OD RAZU   – Zgodnie z prawem UE sprzedawca musi zaoferować Ci naprawę lub wymianę wadliwego telewizora. Jeśli obydwa rozwiązania okażą się niemożliwe (ponieważ byłyby np. zbyt czasochłonne lub zbyt kosztowne dla sprzedawcy), możesz zażądać zwrotu pieniędzy.

 • Towary, które zamówiłem przez Internet, w ogóle do mnie nie dotarły/dotarły uszkodzone. Co mogę zrobić?

  W przypadku zakupów przez Internet przysługują Ci takie same prawa, jak podczas zakupów w tradycyjnym sklepie:          

  • jeśli zakupione towary są niezadowalającej jakości, masz prawo do ich naprawy lub wymiany, zwrotu pieniędzy lub obniżki ceny – zależnie od okoliczności.
  • wszelkie informacje dotyczące towarów lub usług powinny być rzetelne i nie mogą wprowadzać w błąd. Jeśli otrzymałeś informacje nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd, możesz mieć prawo do zwrotu pieniędzy.

  Sprawdź warunki zwrotu towarów na stronie internetowej sprzedawcy. Skontaktuj się z nim, wyjaśnij, na czym polega problem, i poproś o jego rozwiązanie. Jeśli reakcja sprzedawcy nie będzie satysfakcjonująca, a jego siedziba znajduje się w UE, możesz skontaktować się z Europejskim Centrum Konsumenckim English w swoim kraju.

 • W kilka miesięcy po zakupie moja nowa skórzana sofa zaczyna tracić kolor. Sprzedawca twierdzi, że to z powodu mojego potu, co wydaje się absurdalne. Co mogę zrobić?

  Prawo UE przewiduje dwuletnią gwarancję dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska na wszystkie nowe produkty zakupione od firmy mającej siedzibę w UE. W okresie tym sprzedawca odpowiada za wszelkie wady produktu – zatem musisz być w stanie normalnie korzystać z sofy, która powinna być pozbawiona wad.

  Trzeba jednak podkreślić, że skóra jest materiałem delikatnym, który łatwo uszkodzić pod wpływem potu lub czyszczenia niewłaściwymi preparatami. W takich przypadkach sprzedawca ma obowiązek poinformować Cię w chwili zakupu towarów, że należy je użytkować w określony sposób.

Gwarancja

 • Kiedy rozpoczyna się okres dwuletniej gwarancji prawnej?

  Dwuletni okres gwarancji rozpoczyna się z dniem, w którym otrzymałeś produkt. Jeśli pójdziesz do sklepu i wyjdziesz z niego z kupionym produktem, w tym samym dniu rozpoczyna się okres gwarancji. Jeśli kupiony przez Ciebie produkt zostanie dostarczony w późniejszym terminie, dwuletni okres gwarancji rozpoczyna się z dniem dostawy.

  Dlatego też powinieneś zawsze zachowywać paragony sprzedaży i potwierdzenia dostawy.

 • Komputer, który kupiłem nieco ponad rok temu, nie chce się włączyć. Sprzedawca przyznał, że jest on wadliwy, jednak nie chce go naprawić za darmo, twierdząc, że gwarancja producenta jest ważna tylko przez rok. Co mogę zrobić?

  Gwarancja, o której wspomniał sprzedawca, jest gwarancją handlową udzieloną przez producenta Twojego komputera. Nie ma ona nic wspólnego z gwarancją prawną, która obowiązuje sprzedawcę i trwa dwa lata.

  Skoro sprzedawca uznaje wadę komputera, jest zobowiązany do jego nieodpłatnej naprawy lub wymiany. Wyjaśnienie tej sprawy z producentem należy do sprzedawcy.

Zakup usług

 • Chciałabym kupić pralkę w niemieckim sklepie internetowym. Nigdzie na stronie nie mogę jednak znaleźć danych kontaktowych sprzedawcy. Czy to normalne?

  NIE   - Zgodnie z prawem sprzedawca ma obowiązek podania w witrynie podstawowych informacji, po to, aby można się było z nim skontaktować w przypadku wystąpienia problemów. Informacje te obejmują nazwę przedsiębiorstwa, numer wpisu do rejestru, adres (nie wystarczy numer skrzynki pocztowej), adres e-mail i numer telefonu.

Zwroty i odwołania

 • Pięć tygodni temu zamówiłam przez Internet książkę, której nakład się wyczerpał. Chciałam ją kupić mężowi na urodziny, ale dzień urodzin minął, a ja nie otrzymałam zamówionego towaru. Co mogę zrobić?

  Jeśli produkt, który zamówiłaś, nie zostanie dostarczony w ciągu 30 dni, możesz odstąpić od umowy. Jeżeli wcześniej dokonałaś wpłaty, sprzedawca ma obowiązek zwrócić Ci pieniądze w ciągu 30 dni.

 • Zamówiłem płytę CD, która nigdy do mnie nie dotarła. Skontaktowałem się ze sprzedawcą, który twierdzi, że za sytuację odpowiada poczta. Czy ma rację?

  NIE   - Za dostawę zamówionego towaru odpowiedzialny jest sprzedawca. To sprzedawca musi skontaktować się z firmą świadczącą usługi pocztowe i dowieść, że produkt został dostarczony. Jeśli sprzedawca nie jest w stanie tego udowodnić, musi wysłać Ci produkt ponownie lub zwrócić pieniądze.

Naprawa, wymiana, zwrot pieniędzy

 • Drukarka, którą kupiłem w sklepie internetowym cztery tygodnie temu, właśnie się zepsuła. Co mogę zrobić?

  Przysługują Ci takie same prawa, jak podczas zakupów w tradycyjnym sklepie, tzn. dwuletnia gwarancja na nowe towary.

  Jeśli drukarka zepsuje się w ciągu sześciu miesięcy od daty dostawy, skontaktuj się ze sprzedawcą. Jest on zobowiązany do naprawy lub wymiany drukarki lub też zwrotu pieniędzy, jeśli naprawa lub wymiana okażą się niemożliwe. Po upływie sześciu miesięcy musisz dowieść, że nie jesteś odpowiedzialny za uszkodzenie drukarki, co może być trudne.

 • Towary, które zamówiłem przez Internet, w ogóle do mnie nie dotarły/dotarły uszkodzone. Co mogę zrobić?

  W przypadku zakupów przez Internet przysługują Ci takie same prawa, jak podczas zakupów w tradycyjnym sklepie:

  • jeśli zakupione towary są niezadowalającej jakości, masz prawo do ich naprawy lub wymiany, zwrotu pieniędzy lub obniżki ceny – zależnie od okoliczności.
  • wszelkie informacje dotyczące towarów lub usług powinny być rzetelne i nie mogą wprowadzać w błąd. Jeśli otrzymałeś informacje nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd, możesz mieć prawo do zwrotu pieniędzy.

  Sprawdź warunki zwrotu towarów na stronie internetowej sprzedawcy. Skontaktuj się z nim, wyjaśnij, na czym polega problem, i poproś o jego rozwiązanie. Jeśli reakcja sprzedawcy nie będzie satysfakcjonująca, a jego siedziba znajduje się w UE, możesz skontaktować się z Europejskim Centrum Konsumenckim English w swoim kraju.

 • W sklepie internetowym kupiłem gitarę, która dotarła do mnie uszkodzona. Sprzedawca nie chce wysłać mi nowej gitary ani zwrócić mi pieniędzy, twierdząc, że to nie jego wina, lecz firmy kurierskiej. Czy ma rację?

  NIE   - Za wysyłkę zamówionego towaru odpowiedzialny jest sprzedawca. Sprzedawca musi dokonać naprawy lub wymiany gitary albo zwrócić Ci pieniądze.


  Zawsze warto sprawdzić w obecności kuriera, jaki jest stan dostarczonych towarów. W ten sposób nikt nie będzie mógł twierdzić, że do uszkodzeń doszło, kiedy sprzęt był już w Twoim posiadaniu.

 • Zamówiłem płytę CD, która nigdy do mnie nie dotarła. Skontaktowałem się ze sprzedawcą, który twierdzi, że za sytuację nie odpowiada on, lecz poczta. Czy ma rację?

  NIE   - Za dostawę zamówionego towaru odpowiedzialny jest sprzedawca. To sprzedawca musi skontaktować się z firmą świadczącą usługi pocztowe i dowieść, że produkt został dostarczony. Jeśli sprzedawca  nie jest w stanie tego udowodnić, musi wysłać Ci produkt ponownie lub zwrócić pieniądze.

Strony aukcyjne

 • Jakie mam prawa w przypadku zakupu towarów w internetowym serwisie aukcyjnym?

  Serwisy aukcyjne różnią się od sklepów internetowych pod wieloma ważnymi względami.

  Dokonując zakupów na aukcji internetowej, niekoniecznie jesteś chroniony przez przepisy dotyczące sprzedaży na odległość Deutsch English español français italiano. Aukcje są wyłączone z tych przepisów UE, jednak w niektórych krajach przepisy dotyczące sprzedaży na odległość mają również zastosowanie do aukcji internetowych.

  Na aukcjach internetowych często dochodzi do transakcji zakupu towarów od osób fizycznych (a nie firm), które nie są objęte przepisami o ochronie praw konsumenta dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska. „Transakcja konsumencka” polega na zakupie towarów lub usług przez osobę fizyczną od sprzedawcy w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, handlowej lub zawodowej. Natomiast transakcja prywatna zawierana jest między dwiema osobami fizycznymi.

  Jednakże wszystkie uznane internetowe serwisy aukcyjne oferują pewien poziom ochrony oraz doradztwo w zakresie bezpiecznych zakupów w ich serwisie.

 • Na aukcji internetowej kupiłam ekspres do kawy, ale okazało się, że nie działa. Co mogę zrobić?

  W przypadku zakupu od osoby fizycznej nie masz prawa do rezygnacji z zakupu po dostarczeniu towaru ani też gwarancji prawnych obowiązujących w przypadku zakupu od firmy handlowej.

  W tym przypadku jedynym punktem mogącym stanowić podstawę do dochodzenia Twoich praw są informacje, do których miałaś dostęp w chwili zakupu. Jeżeli zakupiony produkt nie jest zgodny z opisem, możesz go odesłać i poprosić o zwrot pieniędzy.

  Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, przed zakupem warto zadawać sprzedawcom prywatnym szczegółowe pytania.

Bezpieczeństwo

 • Chciałabym kupić pralkę w niemieckim sklepie internetowym. Nigdzie na stronie nie mogę jednak znaleźć danych kontaktowych sprzedawcy. Czy to normalne?

  NIE   - Zgodnie z prawem sprzedawca ma obowiązek podania w witrynie podstawowych informacji, po to, aby można się było z nim skontaktować w przypadku wystąpienia problemów. Informacje te obejmują nazwę przedsiębiorstwa, numer wpisu do rejestru, adres (nie wystarczy numer skrzynki pocztowej), adres e-mail i numer telefonu.

 • Sprzedawca internetowy prosi mnie o podanie wielu danych osobowych. Czy to normalne?

  Aby dokonać zakupów przez Internet, musisz podać sprzedawcy pewne dane osobowe (zwykle imię, nazwisko, adres i dane bankowe). W witrynie internetowej musi znajdować się informacja o ochronie danych.

  W witrynie musisz mieć możliwość sprzeciwienia się gromadzeniu danych oraz wykorzystywaniu ich do celów innych niż cele realizacji transakcji. Zazwyczaj wybór tych opcji polega na zaznaczeniu odpowiednich pól w formularzu zamówienia.

Otwarcie rachunku bankowego

 • Przeglądając Internet, znalazłem ofertę dotyczącą rachunków bieżących we francuskim banku. Jakie są zalety otwarcia rachunku bieżącego w innym kraju UE? Jakie są zagrożenia?

  Jako rezydent UE masz prawo kupować produkty i usługi w dowolnym miejscu UE. Jednak decyzja o udzieleniu zgody na otwarcie rachunku lub odmowy należy wyłącznie do banku.

  Powinieneś zwrócić szczególną uwagę na to, co posiadanie rachunku bankowego za granicą będzie oznaczało dla Ciebie w praktyce. Na przykład, niektórzy pracodawcy mogą nalegać na posiadanie lokalnego rachunku bankowego, aby móc przelewać na niego Twoje wynagrodzenie. Z kolei francuski bank, którego ofertą jesteś zainteresowany, może wymagać, abyś miał adres zamieszkania we Francji.

  Możliwe, że w celu otwarcia rachunku będziesz musiał przyjść do banku osobiście, aby udowodnić swoją tożsamość. W przypadku posiadania rachunku za granicą realizacja niektórych zwykłych transakcji bankowych może potrwać dłużej. Trudniejsze może też okazać się składanie reklamacji.

Standardowe usługi bankowe

 • Ile wyniosą opłaty za przelew z mojego rachunku na rachunek w innym kraju UE?

  Opłata za przelew na rachunek w innym kraju UE nie może być wyższa niż koszty przelewu między dwoma rachunkami bankowymi w Twoim kraju.

  Wysokość opłat pobieranych za rozmaite płatności różni się w poszczególnych instytucjach bankowych. Jedyny wymóg prawny jest taki, że opłata za przelew do innego kraju UE nie może być wyższa od opłaty za przelew krajowy tego samego typu (pod warunkiem, że kwota przelewu jest niższa niż 50 000 euro).

 • Jakie są opłaty za korzystanie z bankomatów za granicą?

  Jeśli masz rachunek bankowy w euro i z bankomatu w innym kraju UE wypłacasz kwotę w euro, nie powinieneś zapłacić więcej niż za podobną wypłatę w swoim kraju.

  Jeśli z bankomatu wypłacasz kwotę w walucie innej niż euro (np. w koronach duńskich czy funtach szterlingach), będziesz musiał ponieść dodatkowe opłaty.

 • Mieszkam w Belgii i chcę kupić pralkę od sprzedawcy z Niemiec. Czy przy płatności przelewem będę musiał uiścić opłaty bankowe?

  Przy kwotach do 50 000 euro, za międzynarodowy przelew bankowy w euro realizowany w obrębie UE nie zapłacisz więcej niż za przelew krajowy między dwoma rachunkami bankowymi.

  Przelew do niemieckiego sprzedawcy nie będzie Cię zatem kosztować więcej niż przelew na rachunek w Belgii. Nie zapomnij podać w banku kodów BIC i IBAN dla rachunku sprzedawcy. W przeciwnym wypadku możesz zostać obciążony dodatkowymi opłatami.

 • Podczas urlopu w Wielkiej Brytanii wypłaciłem z bankomatu 100 funtów. Z ostatniego wyciągu bankowego wynika, że naliczono mi prowizję od tej wypłaty. Czy jest to zgodne z prawem?

  TAK   - W przypadku wypłat w walutach innych niż euro, banki uczestniczące w transakcji mogą naliczyć Ci opłaty.

  W przypadku wypłat w euro w innych krajach UE, bank nie może naliczyć Ci opłaty większej od opłaty za identyczne transakcje realizowane w Twoim kraju.

 • Pracowniczy program emerytalny w mojej firmie jest prowadzony przez fundusz emerytalny z innego kraju UE. Czy moje świadczenia emerytalne są bezpieczne?

  TAK   - Firmy mogą korzystać z zalet jednolitego rynku UE, tworząc fundusze emerytalne w innych krajach UE. Twojej firmie może to przynieść oszczędności, a Tobie – potencjalnie wyższe świadczenia emerytalne.

  Fundusze emerytalne, bez względu na to, w jakim kraju UE mają siedzibę, muszą przestrzegać surowych zasad ostrożności, aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa. Przykładowo, normy UE dotyczące inwestowania wymagają, by fundusze emerytalne inwestowały składki w dobrze pojętym interesie klientów.

Kredyty konsumenckie, hipoteczne i pożyczki

 • Moja żona pracuje w Belgii i chcielibyśmy wspólnie kupić tam dom. Jednak podczas rozpatrywania wniosku o udzielenie kredytu hipotecznego jej bank nie chciał uwzględnić mojego wynagrodzenia (pracuję we Francji). Czy nie jest to przypadek niezgodnej z prawem dyskryminacji?

  Rozpatrując wnioski o przyznanie kredytu hipotecznego, banki w UE podejmują decyzję biznesową na podstawie poziomu ryzyka danej pożyczki.

  Banki nie mogą dyskryminować obywateli UE na tle narodowościowym.  Uzyskanie kredytu hipotecznego może okazać się trudne, jeśli Twoje miejsce zamieszkania, źródło dochodu  i lokalizacja nieruchomości, która ma zostać obciążona hipotecznie, nie znajdują się w tym samym kraju.

Ubezpieczenie

 • Kupując dom za granicą, wykupiłam ubezpieczenie tytułu prawnego do nieruchomości. W moim kraju takie ubezpieczenie obejmuje koszty prawne w razie problemów z uznaniem prawa własności. Umowa ubezpieczenia mojego nowego domu nie zawiera żadnych klauzul dotyczących kosztów prawnych – czy są one objęte ubezpieczeniem?

  NIEKONIECZNIE   - W wielu krajach UE ubezpieczenie tytułu prawnego do nieruchomości i ubezpieczenie od kosztów prawnych są uważane za oddzielne rodzaje ubezpieczenia. Możliwe, że w celu uzyskania ochrony od kosztów prawnych będziesz musiała wykupić oddzielne ubezpieczenie.

Pomoc i porady