Cesta

Vytisknout stránku

Časté otázky – Nakupování


Uvedené dotazy zodpověděla Evropská poradenská služba pro spotřebitele. Chtěli byste se zeptat na něco jiného? Obraťte se na místní Evropské spotřebitelské centrum. English

Měna a DPH

 • Dá se ve všech zemích Unie platit eurem?

  NE – V současné době má EU 28 zemí, ale jen v 18 se používá euro: v Belgii, Estonsku, Finsku, Francii, Irsku, Itálii, na Kypru, Lotyšsko, v Lucembursku, na Maltě, v Německu, Nizozemsku, Portugalsku, Rakousku, Řecku, na Slovensku, ve Slovinsku a Španělsku.

  Ostatní země se mají k eurozóně připojit později.

 • Musím platit DPH za zboží, které si koupím v jiné zemi EU?

  ANO – Nakupování za ceny bez DPH (tzv. „duty-free shopping“, třeba na letištích) mohou využívat pouze ty osoby, které v EU nebydlí a jejichž cíl cesty je mimo její hranice. Obyvatelé EU musí DPH platit, i když nakupují v Unii mimo svou zemi.

  Jestliže kupujete auto v jiné zemi EU, můžete být od placení DPH někdy osvobozeni.

Odstoupení od smlouvy o koupi

 • Poté, co jsem obdržel pozvánku z obchodu s nábytkem, jsem tam zašel a podepsal smlouvu o koupi. Teď jsem si to však rozmyslel. Mohou svou objednávku zrušit?

  Jedině pokud s tím prodejce souhlasí. I když jste byli nejdříve kontaktováni písemně, podpis smlouvy proběhl v obchodě, a smlouva je proto závazná. Přečtěte si pořádně smlouvu (i části psané drobným písmem). Najdete v ní, za jakých podmínek a jestli vůbec můžete objednávku zrušit.

Oprava, výměna zboží, vrácení peněz

 • Asi před rokem jsem si koupila nový mobil, ale ten teď přestal fungovat. Prodejce ho odmítá zdarma opravit. Dvouletá záruka se na něj nevztahuje?

  Právní záruka na zboží platí v EU dva roky. I zde však existují určité podmínky.

  Právní záruka se vztahuje na jakékoli závady, které už pravděpodobně existovaly v době prodeje a které se projevily do dvou let. Rozhodujících je však šest měsíců od prodeje:

  • O jakékoli závadě, která se objeví do šesti měsíců, se předpokládá, že existovala už v době prodeje. V takovém případě musí prodejce váš mobil zdarma opravit nebo vyměnit (pokud to není možné, musí vám vrátit peníze).
  • I po skončení šesti měsíců můžete činit prodejce zodpovědným za jakékoli závady během celé dvouleté záruční doby. Pokud to však prodejce popře, musíte dokázat, že závada existovala již v době prodeje. Často je však velmi těžké to prokázat. Budete pravděpodobně potřebovat pomoc nějakého technického odborníka.
 • Doma mě navštívil prodejce a nabízel mi kuchyňskou linku, kterou jsem nakonec koupila. Dovezli mi však jen část linky. Co mám dělat?

  Na vámi popsaný druh prodeje (prodejce vás navštíví doma či na pracovišti nebo si zboží zakoupíte na prodejní akci) se vztahují specifická pravidla EU dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska.

  Přečtěte si podmínky dodání zboží uvedené ve smlouvě, kterou jste podepsali. Jestliže dodací lhůta již uplynula, měli byste obchodníkovi podat písemnou stížnost. Pokud se nachází v jiné zemi EU, obraťte se na místní Evropské spotřebitelské centrum English.

 • Koupila jsem si skříň a jedny z dveří dobře nedovírají. Skříň byla velmi drahá, a proto chci, aby ji prodejce vyměnil. Ten to však odmítá a místo toho mi nabízí, že pouze vymění vadný závěs dveří. Cožpak nemám jako zákazník právo si vybrat, jestli nechám vadný výrobek opravit nebo vyměnit?

  ANO – Jako zákazník máte právo si vybrat, zda chcete vadný výrobek opravit nebo vyměnit. To však neplatí v případě, že by vaši žádosti nebyl prodejce schopen vyhovět, nebo by byla pro něj příliš nákladná. Pokud je však závada na výrobku jen drobná, jako v tomto případě, může být oprava tím nejrychlejším řešením.

 • Koupila jsem si v Německu fotoaparát, ale nefunguje. Co mám dělat?

  Podle právních předpisů EU dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska musí zboží odpovídat popisu, musí být vhodné pro daný účel a musí mít odpovídající kvalitu a vlastnosti.

  Důležité je, abyste měla schovanou stvrzenku, mimo jiné proto, že jsou na ní uvedeny základní údaje o prodejci. Obraťte se nejdříve na něj a požádejte ho, aby vám fotoaparát vyměnil nebo ho nechal opravit. Jestliže to není možné, žádejte vrácení peněz.

  Pokud nebude prodejce na vaši žádost reagovat nebo vám nebude chtít vyhovět, obraťte se na Evropské spotřebitelské centrum v České republice English nebo v zemi koupě (v tomto případě v Německu).

 • Mám nový mobil, ale nefunguje mi. Na koho se mám obrátit – na prodejce nebo na výrobce?

  To záleží na tom, který ze dvou typů záruky na výrobek dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska chcete uplatnit: právní záruku nebo komerční záruku.

  Právní záruka je závazná pro prodejce. Platí dva roky a týká se výrobků zakoupených v EU.

  Prodejce nebo výrobce vám také může poskytnout komerční záruku, jejíž podmínky jsou uvedeny ve smlouvě. Podmínky komerční záruky od výrobce mohou být pro vás výhodnější než podmínky právní záruky. Komerční záruka však nenahrazuje dvouletou právní záruku. Pokud využijete jednoletou komerční záruku, neznamená to, že jste se vzdali dvouleté právní záruky.

 • Můj nový televizor nefunguje, i když jsem ho koupil teprve před třemi měsíci. Obchodu, ve kterém mi ho prodali, už nedůvěřuji. Mohu požadovat vrácení peněz?

  NE, ALESPOŇ NE HNED – Podle práva EU vám musí prodejce dát na vybranou, jestli vám má porouchaný televizor opravit nebo vyměnit. Pokud ani jedno řešení není možné (například by oprava trvala nepřiměřeně dlouho nebo by byla pro prodejce příliš nákladná), můžete žádat vrácení peněz.

 • Prodejce v Německu souhlasí s opravou porouchaného fotoaparátu. Kdo ale zaplatí náklady na přepravu?

  Podle právních předpisů EU dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska musí být vadný výrobek během dvouleté záruční doby opraven nebo vyměněn bez jakýchkoli nákladů ze strany spotřebitele. To se týká i nákladů na přepravu zboží. Prodejce by tedy v zásadě měl uhradit veškeré náklady spojené se zasláním vadného zboží k němu a opraveného výrobku zpět k vám.

  Prodejce může nicméně požadovat, že nejdříve zkontroluje, jestli byl fotoaparát vadný již v době prodeje. V takovém případě budete možná muset zaplatit za doručení přístroje k prodejci a požádat ho, aby vám náklady na přepravu proplatil, pokud zjistí, že fotoaparát byl opravdu nefunkční již při prodeji.

 • Před několika měsíci jsem si koupil nový kožený gauč. Barva mezitím už ale značně vybledla. Výrobce tvrdí, že je to kvůli potu, což se mi zdá absurdní. Co mám dělat?

  Podle evropských právních předpisů existuje na každé nové zboží zakoupené od profesionálního prodejce v EU dvouletá záruční lhůta dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska. Během té doby je prodejce odpovědný za jakoukoli závadu výrobku. Pokud tedy gauč používáte běžným způsobem, nesmí se na něm objevit žádné závady.

  Kůže je nicméně citlivý materiál, který se může lehce poškodit potem nebo nesprávným čištěním. V takových případech, jako je tento, vás musí prodejce při koupi zboží informovat, zda je třeba s ním zacházet nějakým zvláštním způsobem.

 • Zboží, které jsem koupil na internetu, mi nedoručili, nebo přišlo poškozené. Co mám dělat?

  Jestliže nakupujete na internetu, máte stejná práva jako při koupi zboží v běžném obchodě:           

  • pokud koupíte zboží, jehož kvalita není odpovídající, můžete mít nárok na jeho opravu, výměnu, vrácení peněz či snížení ceny (to závisí na okolnostech)
  • veškeré informace o zboží či službách musí být přesné a správné. Pokud jste obdrželi nesprávné nebo zavádějící informace, můžete mít nárok na vrácení peněz.

  Přečtěte si podmínky a informace o vracení zboží na internetových stránkách prodejce. Vysvětlete mu svůj problém a požádejte ho o řešení. Pokud se vám nedostane uspokojivé odpovědi a prodejce se nachází v EU, můžete se obrátit na evropské spotřebitelské centrum English ve své zemi.

Záruka na zboží

 • Odkdy začíná platit dvouletá právní záruka?

  Dvouletá záruka začíná dnem, kdy si výrobek převezmete. Jestliže vejdete do obchodu a vyjdete z něj se zakoupeným výrobkem, začíná záruční lhůta platit tímto dnem. Pokud jste za výrobek zaplatili, ale byl vám doručen později, začíná dvouletá záruka dnem doručení.

  Měli byste si proto vždy uschovat všechny doklady o zaplacení a potvrzení o dodání.

 • Počítač, který jsem koupil před více než rokem, už nejde spustit. Prodejce souhlasí s tím, že jde o závadu. Nechce ho však nechat opravit zdarma, protože záruka od výrobce platí jen jeden rok. Co mám dělat?

  Záruka, na kterou se prodejce odvolává, je tzv. komerční záruka od výrobce na váš počítač. Ta nemá nic společného s právní zárukou, která je pro prodejce závazná a trvá dva roky.

  Pokud prodejce souhlasí s tím, že počítač má poruchu, musí ho nechat zdarma opravit nebo vyměnit. Řešit celou záležitost s výrobcem je úkolem prodejce.

Zakoupení služby

 • Chci si v německém internetovém obchodě koupit pračku. Nikde však na stránkách nemohu najít kontaktní údaje o prodejci. Je to normální?

  NE – Ze zákona je prodejce povinen na svých webových stránkách uvést základní informace, abyste ho v případě problémů mohli kontaktovat. Musí zde být uveden název firmy, její IČO, místo podnikání (ne pouze poštovní přihrádka), e-mailová adresa a telefonní číslo.

Vrácení zboží a storno objednávky

 • Objednal jsem si CD, ale nedostal jsem ho. Obrátil jsem na prodejce, avšak podle něj je za to odpovědná pošta, a ne on. Je tomu opravdu tak?

  NE – Za doručení zboží zodpovídá prodejce, který také musí v takovém případě kontaktovat dodávkovou službu a dokázat, že výrobek byl doručen. Pokud to dokázat nemůže, musí zboží zaslat znovu nebo vám vrátit peníze.

 • Před pěti týdny jsem na internetu objednala knihu, ale bohužel jsem ji neobdržela. Měla být přitom dárkem manželovi k narozeninám, a ty už proběhly. Co mám dělat?

  Pokud vám zboží, které jste si objednali, není doručeno do 30 dnů, můžete objednávku zrušit. Jestliže jste za zboží již zaplatili, musí vám prodejce do 30 dní vrátit peníze.

Oprava, výměna zboží, vrácení peněz

 • Koupila jsem si v internetovém obchodě kytaru, ale došla mi rozbitá. Prodejce mi nechce poslat novou, ani mi vrátit peníze. Podle něj to není jeho chyba, ale zásilkové služby. Je tomu opravdu tak?

  NE – Za doručení zboží zodpovídá prodejce. Proto musí kytaru nechat opravit či ji vyměnit nebo vám vrátit peníze.

  Pokud si necháte zboží doručit, měli byste vždy zkontrolovat jeho stav v přítomnosti doručitele, aby nikdo nemohl tvrdit, že zboží bylo poškozeno, až když jste jej převzali.

 • Před čtyřmi týdny jsem koupil na internetu tiskárnu, která se teď porouchala. Co mám dělat?

  Při koupi na internetu máte stejná práva jako při nákupu v obchodě (tzn. na nové zboží máte dvouletou záruku).

  Pokud se vám tiskárna porouchala do šesti měsíců od doručení, obraťte se na prodejce. Ten musí nechat tiskárnu opravit či ji vyměnit nebo, pokud ani jedno není možné, vám vrátit peníze.  Po šesti měsících musíte prokázat, že jste závadu nezpůsobili vy, což může být obtížné.

 • Zboží, které jsem koupil na internetu, mi nedoručili, nebo přišlo poškozené. Co mám dělat?

  Jestliže nakupujete na internetu, máte stejná práva jako při koupi zboží v běžném obchodě:

  • pokud koupíte zboží, jehož kvalita není odpovídající, můžete mít nárok na jeho opravu, výměnu, vrácení peněz či snížení ceny (to závisí na okolnostech)
  • veškeré informace o zboží či službách musí být přesné a správné. Pokud jste obdrželi nesprávné nebo zavádějící informace, můžete mít nárok na vrácení peněz.

  Přečtěte si podmínky a informace o vracení zboží na internetových stránkách prodejce. Vysvětlete mu svůj problém a požádejte ho o řešení. Pokud se vám nedostane uspokojivé odpovědi a prodejce se nachází v EU, můžete se obrátit na evropské spotřebitelské centrum English ve své zemi.

Aukce a dražby

 • Jaká mám práva, když nakupuji zboží v internetových aukcích?

  Internetové aukce se liší od internetových obchodů v řadě oblastí.

  Když kupujete něco v internetové aukci, nemusí se na vás vztahovat právní předpisy upravující tzv. prodej na dálku Deutsch English español français italiano. Aukce jsou z těchto předpisů EU výslovně vyloučeny. Některé země je však do své legislativy zahrnuly.

  Pokud kupujete zboží od soukromé osoby (jak to v případě internetových aukcí často bývá), a ne od obchodníka, nevztahují se na tento druh transakce právní předpisy na ochranu spotřebitele dansk Deutsch ελληνικά English español suomi français italiano Nederlands português svenska. Tzv. spotřebitelská transakce znamená, že soukromá osoba kupuje zboží či služby od prodejce, pro kterého je prodej součástí jeho podnikání, obchodu či profese. Zcela odlišný je naproti tomu případ, kdy dva jednotlivci uzavřou transakci jako soukromé osoby.

  Seriózní internetové aukce však nakupujícím nabízejí určitý stupeň ochrany a také dostatek informací o tom, jak na jejich stránkách nakupovat bezpečně.

 • Koupila jsem si v internetové aukci kávovar, ten ale nefunguje. Co mám dělat?

  Pokud něco kupujete od soukromé osoby, nemůžete po převzetí zboží svůj nákup zrušit, ani vám nejsou poskytnuty právní záruky jako v případě nákupu od profesionálního prodejce.

  V takovém případě se můžete spoléhat pouze na informace, které jste měli v době nákupu k dispozici. Jestliže není výrobek, který jste koupili, v takovém stavu, v jakém byl inzerován, můžete ho poslat zpět a zažádat o vrácení peněz.

  Pokud se chcete vyhnout nepříjemným překvapením, žádejte vždy soukromé prodejce o podrobné informace k výrobku.

Bezpečnost

 • Chci si v německém internetovém obchodě koupit pračku. Nikde však na stránkách nemohu najít kontaktní údaje o prodejci. Je to normální?

  NE – Ze zákona je prodejce povinen na svých webových stránkách uvést základní informace, abyste ho v případě problémů mohli kontaktovat. Musí zde být uveden název firmy, její IČO, místo podnikání (ne pouze poštovní přihrádka), e-mailová adresa a telefonní číslo.

 • Internetový prodejce chce po mně řadu osobních údajů. Není to nebezpečné?

  Abyste mohli na internetu nakupovat, musíte prodejci poskytnout některé osobní údaje (obvykle je to jméno, adresa a bankovní údaje). Na internetových stránkách však musí být uvedeno, jakým způsobem budou vaše údaje chráněny.

  Také musíte mít možnost sběr údajů odmítnout a uvést, že nechcete, aby vaše kontaktní údaje byly použity k jinému účelu než pro příslušnou transakci. Obvykle se to dělá tak, že zaškrtnete políčko na objednávce.

Otevření bankovního účtu

 • Při surfování na internetu jsem narazil na zajímavou nabídku běžných účtů u jedné banky v Německu. Je výhodné otevřít si běžný účet v jiné zemi Unie? Existují nějaká rizika?

  Jako občan EU můžete nakupovat produkty a služby kdekoli v Unii. Banky však mohou samy rozhodnout, jestli vám účet otevřou.

  Měli byste věnovat pozornost tomu, co pro vás bankovní účet v zahraničí bude znamenat v praxi. Někteří zaměstnavatelé mohou například naléhat na to, že musíte mít místní bankovní účet, kam vám mohou posílat výplatu. Nebo německá banka, o kterou máte zájem, může trvat na tom, že musíte mít adresu v Německu.

  Možná budete muset přijít do banky otevřít účet osobně a prokázat svou totožnost. V případě, že máte účet v zahraničí, mohou některé běžné bankovní operace trvat déle a také může být pro vás obtížnější podat stížnost.

Bežné bankovnictví

 • Kolik budu muset zaplatit za použití bankomatu v zahraničí?

  Pokud máte euroúčet a použijete bankomat v jiné zemi EU k vyzvednutí eurobankovek, nezaplatíte více, než kolik byste zaplatili za výběr peněz doma.

  Pokud však z bankomatu vybíráte jinou měnu než eura (např. polské zloté, maďarské forinty apod.), budete muset navíc zaplatit poplatek.

 • Kolik budu muset zaplatit za převod peněz ze svého účtu na účet v jiné zemi EU?

  Za převod peněz na účet v jiné zemi EU vám nemůže být účtováno více než za převod mezi dvěma účty ve vaší zemi.

  Mezi jednotlivými bankami se však poplatky za různé druhy plateb liší. Jediným právním požadavkem je, že poplatek za převod peněz do jiné země EU nesmí být vyšší než poplatek za stejný typ převodu v rámci jedné země (za předpokladu, že převáděná částka nepřesahuje 50 000 eur).

 • Na dovolené ve Velké Británii jsem vybral z bankomatu 100 liber. Z bankovního výpisu jsem zjistil, že mi byl za tento výběr účtován poplatek. Je to legální?

  ANO – Pokud vybíráte jinou měnu, než ve které je veden váš účet, mohou vám banky, které se transakce účastní, naúčtovat poplatky.

  Jestliže např. vybíráte peníze v jiné zemi EU, může vám banka účtovat více než za stejnou transakci ve vaší zemi.

 • Soukromé důchodové pojištění z mé firmy spravuje penzijní fond v jiné zemi EU. Jsou mé důchodové dávky chráněny?

  ANO – Firmy mohou využít výhod jednotného trhu EU k tomu, aby vytvořily penzijní fondy v jiné zemi Unie. To může vaší firmě ušetřit náklady a pro vás to může znamenat vyšší důchod.

  Penzijní fondy, ať už se nacházejí v kterékoli zemi EU, musí dodržovat přísná finanční pravidla k zajištění vysoké úrovně bezpečnosti. Investiční pravidla EU například vyžadují, aby penzijní fondy investovaly peníze ve vašem nejlepším zájmu.

 • Žiji v Belgii a chci si v Německu koupit pračku. Jestliže budu platit bankovním převodem, budu muset bance zaplatit nějaké poplatky?

  U částek nižších než 50 000 eur není mezinárodní bankovní převod v eurech v rámci EU dražší než převod mezi dvěma bankovními účty ve stejné zemi.

  Bankovní převod do Německa vás proto nebude stát více než stejná platba na bankovní účet v Belgii. Nezapomeňte vaší bance poskytnout kódy BIC a IBAN bankovního účtu prodejce, jinak byste mohli zaplatit poplatky navíc.

Úvěry, půjčky a hypotéky

 • Se ženou chceme koupit dům v Německu. Moje žena tam teď pracuje. Banka však při hodnocení naší žádosti o hypotéku nechce vzít v úvahu můj plat (pracuji stále v Česku). Nejedná se o případ nelegální diskriminace?

  Pokud žádáte o hypoteční úvěr u kterékoli banky v EU, učiní tato banka své obchodní rozhodnutí o poskytnutí úvěru na základě vyhodnocení úvěrových rizik.

  Banky nesmějí diskriminovat občany EU na základě jejich státní příslušnosti.  Avšak při snaze získat hypotéku se můžete často setkat s potížemi kvůli místu vašeho pobytu či zdroje příjmu nebo kvůli umístění nemovitosti, na jejíž koupi úvěr žádáte (pokud se všechny nenacházejí ve stejné zemi).

Pojištění

 • Při koupi domu v zahraničí jsem uzavřel pojištění vlastnického práva. U nás se pojištění vlastnického práva vztahuje na soudní výlohy v případě problémů s uznáním vlastnictví. Pojistná smlouva na můj nový dům však neobsahuje žádné zvláštní podmínky ohledně soudních výloh. Jsem proti nim pojištěn?

  NEMUSÍ TOMU TAK BÝT – V mnoha zemích EU se pojištění vlastnického práva a pojištění soudních výloh považují za samostatné typy pojištění. Na pojištění soudních výloh budete možná muset uzavřít samostatné pojištění.

Pomoc a poradenství

Pomoc a poradenství

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Poradenství o právech občanů v EU / Na koho se obrátit v případě sporu se státním orgánem