Ścieżka nawigacji

Najczęściej zadawane pytania - Finanse osobiste


Odpowiedzi na poniższe pytania udzieliło europejskie biuro porad dla konsumentów. Masz dodatkowe pytania? Skontaktuj się z Europejskim Centrum Konsumenckim w swoim kraju English .

Otwarcie rachunku bankowego

 • Przeglądając Internet, znalazłem ofertę dotyczącą rachunków bieżących we francuskim banku. Jakie są zalety otwarcia rachunku bieżącego w innym kraju UE? Jakie są zagrożenia?

  Jako rezydent UE masz prawo kupować produkty i usługi w dowolnym miejscu UE. Jednak decyzja o udzieleniu zgody na otwarcie rachunku lub odmowy należy wyłącznie do banku.

  Powinieneś zwrócić szczególną uwagę na to, co posiadanie rachunku bankowego za granicą będzie oznaczało dla Ciebie w praktyce. Na przykład, niektórzy pracodawcy mogą nalegać na posiadanie lokalnego rachunku bankowego, aby móc przelewać na niego Twoje wynagrodzenie. Z kolei francuski bank, którego ofertą jesteś zainteresowany, może wymagać, abyś miał adres zamieszkania we Francji.

  Możliwe, że w celu otwarcia rachunku będziesz musiał przyjść do banku osobiście, aby udowodnić swoją tożsamość. W przypadku posiadania rachunku za granicą realizacja niektórych zwykłych transakcji bankowych może potrwać dłużej. Trudniejsze może też okazać się składanie reklamacji.

Standardowe usługi bankowe

 • Ile wyniosą opłaty za przelew z mojego rachunku na rachunek w innym kraju UE?

  Opłata za przelew na rachunek w innym kraju UE nie może być wyższa niż koszty przelewu między dwoma rachunkami bankowymi w Twoim kraju.

  Wysokość opłat pobieranych za rozmaite płatności różni się w poszczególnych instytucjach bankowych. Jedyny wymóg prawny jest taki, że opłata za przelew do innego kraju UE nie może być wyższa od opłaty za przelew krajowy tego samego typu (pod warunkiem, że kwota przelewu jest niższa niż 50 000 euro).

 • Jakie są opłaty za korzystanie z bankomatów za granicą?

  Jeśli masz rachunek bankowy w euro i z bankomatu w innym kraju UE wypłacasz kwotę w euro, nie powinieneś zapłacić więcej niż za podobną wypłatę w swoim kraju.

  Jeśli z bankomatu wypłacasz kwotę w walucie innej niż euro (np. w koronach duńskich czy funtach szterlingach), będziesz musiał ponieść dodatkowe opłaty.

 • Mieszkam w Belgii i chcę kupić pralkę od sprzedawcy z Niemiec. Czy przy płatności przelewem będę musiał uiścić opłaty bankowe?

  Przy kwotach do 50 000 euro, za międzynarodowy przelew bankowy w euro realizowany w obrębie UE nie zapłacisz więcej niż za przelew krajowy między dwoma rachunkami bankowymi.

  Przelew do niemieckiego sprzedawcy nie będzie Cię zatem kosztować więcej niż przelew na rachunek w Belgii. Nie zapomnij podać w banku kodów BIC i IBAN dla rachunku sprzedawcy. W przeciwnym wypadku możesz zostać obciążony dodatkowymi opłatami.

 • Podczas urlopu w Wielkiej Brytanii wypłaciłem z bankomatu 100 funtów. Z ostatniego wyciągu bankowego wynika, że naliczono mi prowizję od tej wypłaty. Czy jest to zgodne z prawem?

  TAK   - W przypadku wypłat w walutach innych niż euro, banki uczestniczące w transakcji mogą naliczyć Ci opłaty.

  W przypadku wypłat w euro w innych krajach UE, bank nie może naliczyć Ci opłaty większej od opłaty za identyczne transakcje realizowane w Twoim kraju.

 • Pracowniczy program emerytalny w mojej firmie jest prowadzony przez fundusz emerytalny z innego kraju UE. Czy moje świadczenia emerytalne są bezpieczne?

  TAK   - Firmy mogą korzystać z zalet jednolitego rynku UE, tworząc fundusze emerytalne w innych krajach UE. Twojej firmie może to przynieść oszczędności, a Tobie – potencjalnie wyższe świadczenia emerytalne.

  Fundusze emerytalne, bez względu na to, w jakim kraju UE mają siedzibę, muszą przestrzegać surowych zasad ostrożności, aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa. Przykładowo, normy UE dotyczące inwestowania wymagają, by fundusze emerytalne inwestowały składki w dobrze pojętym interesie klientów.

Kredyty konsumenckie, hipoteczne i pożyczki

 • Moja żona pracuje w Belgii i chcielibyśmy wspólnie kupić tam dom. Jednak podczas rozpatrywania wniosku o udzielenie kredytu hipotecznego jej bank nie chciał uwzględnić mojego wynagrodzenia (pracuję we Francji). Czy nie jest to przypadek niezgodnej z prawem dyskryminacji?

  Rozpatrując wnioski o przyznanie kredytu hipotecznego, banki w UE podejmują decyzję biznesową na podstawie poziomu ryzyka danej pożyczki.

  Banki nie mogą dyskryminować obywateli UE na tle narodowościowym.  Uzyskanie kredytu hipotecznego może okazać się trudne, jeśli Twoje miejsce zamieszkania, źródło dochodu  i lokalizacja nieruchomości, która ma zostać obciążona hipotecznie, nie znajdują się w tym samym kraju.

Ubezpieczenie

 • Kupując dom za granicą, wykupiłam ubezpieczenie tytułu prawnego do nieruchomości. W moim kraju takie ubezpieczenie obejmuje koszty prawne w razie problemów z uznaniem prawa własności. Umowa ubezpieczenia mojego nowego domu nie zawiera żadnych klauzul dotyczących kosztów prawnych – czy są one objęte ubezpieczeniem?

  NIEKONIECZNIE   - W wielu krajach UE ubezpieczenie tytułu prawnego do nieruchomości i ubezpieczenie od kosztów prawnych są uważane za oddzielne rodzaje ubezpieczenia. Możliwe, że w celu uzyskania ochrony od kosztów prawnych będziesz musiała wykupić oddzielne ubezpieczenie.

Pomoc i porady