Navigācijas ceļš

Bieži uzdotie jautājumi — Personīgās finanses


Šos jautājumus saņēma un uz tiem atbildēja Eiropas patērētāju konsultatīvais dienests. Jums ir cits jautājums? Sazinieties ar Eiropas patērētāju informēšanas centru savā valstī! English

Bankas konta atvēršana

 • Klejojot tīmeklī, uzdūros kādam Francijas bankas piedāvājumam atvērt tekošo kontu. Kādas priekšrocības varu iegūt, ja atveru kontu citā ES valstī? Kāds ir risks?

  Kā ES iedzīvotājs varat iegādāties preces un pakalpojumus jebkur ES. Tomēr bankām ir tiesības pašām izlemt, vai atvērt jums kontu.

  Jums ir jāpārdomā, ko praksē nozīmē konts ārzemēs. Piemēram, daži darba devēji prasa, lai bankas konts algas pārskaitīšanai būtu pašu valstī. Turklāt attiecīgā jūs interesējošā banka Francijā var prasīt, lai paziņojat tai vietēju adresi.

  Lai atvērtu bankas kontu, iespējams, jums pašam būs jāierodas bankā. Ļoti iespējams, ka dažas parastas banku darbības prasīs vairāk laikā un problēmu gadījumā sūdzību iesniegt būs grūtāk.

Bankas pārskaitījumi ikdienas vajadzībām

 • Atvaļinājuma laikā, kuru pavadīju Lielbritānijā, no bankomāta izņēmu 100 mārciņas. Savā bankas pārskatā redzu, ka par šo naudas izņemšanu ir iekasēta maksa. Vai tas ir likumīgi?

  JĀ - Ja izņemat citu valūtu, nevis eiro, darījumā iesaistītās bankas var iekasēt maksu.

  Ja valūta, kuru izņemat bankomātā citā ES valstī, ir eiro, banka no jums nevar prasīt samaksu, kura ir augstāka par to, kuru piemēro naudas izņemšanai jūsu pašu valstī.

 • Cik maksā naudas izņemšana bankomātā ārzemēs?

  Ja jums ir bankas konts eiro valūtā un jūs izņemsit eiro bankomātā citā ES valstī, jūs nemaksāsit vairāk kā tad, ja izņemsit naudu savā valstī.

  Ja izmantosit bankomātu, lai izņemtu kādu citu valūtu (Dānijas kronas, streliņu mārciņas), nevis eiro, no jums iekasēs papildu maksu.

 • Dzīvoju Beļģijā un vēlos iegādāties veļas mašīnu Vācijā. Vai man būs jāmaksā papildu maksa, ja maksāšu ar pārskaitījumu?

  Summām līdz 50 000 eiro starptautisks pārskaitījums eiro valūtā nemaksā vairāk kā pārskaitījums starp diviem kontiem vienā un tanī pašā valstī.

  Pārskaitījums uz Vāciju jums maksās tikpat daudz kā pārskaitījums uz kontu, kas atvērts Beļģijā. Pārliecinieties, ka savai bankai esat darījis zināmus pārdevēja konta BIC un IBAN kodus. Ja to neizdarīsit, no jums var iekasēt papildu maksu.

 • Uzņēmumā, kuram strādāju, privāto pensiju shēmu pārzina citā ES valstī reģistrēts pensiju fonds. Vai mana pensija ir aizsargāta?

  JĀ - Uzņēmumi var izmantot vienotā ES tirgus priekšrocības un izveidot pensiju fondu citā ES valstī. Jūsu uzņēmums tā var ietaupīt naudu, un jūs, iespējams, saņemsit lielāku pensiju.

  Neatkarīgi no tā, kurā ES valstī ir reģistrēti šie fondi, tiem visiem ir pienākums ievērot stingrus uzraudzības noteikumus, lai garantētu augstu aizsardzības līmeni. ES likumdošana ieguldījumu jomā no tiem prasa, lai jūsu nauda tiktu ieguldīta tā, lai tas pēc iespējas labāk atbilstu jūsu interesēm.

 • Vēlos veikt pārskaitījumu no mana bankas konta uz citā ES valstī atvērtu kontu. Cik man tas izmaksās?

  Maksa par pārskaitījumu uz kontu, kas atvērts citā ES valstī, nevar būt augstāka kā tā, kas noteikta pārskaitījumiem starp diviem kontiem vienā un tajā pašā valstī.

  Tomēr ir jārēķinās ar to, ka dažādās finanšu iestādēs šī maksa ir atšķirīga. Ir tikai viena juridiska prasība — maksa, ko iekasē par pārskaitījumu uz citu ES valsti, nedrīkst būt augstākā kā tā, ko piemēro tāda paša veida iekšējiem pārskaitījumiem (ar nosacījumu, ka summa ir mazāka par 50 000 eiro).

Kredīti, aizdevumi un hipotēkas

 • Es strādāju Francijā, un mana sieva — Beļģijā. Vēlamies nopirkt māju Beļģijā. Banka atsakās ņemt vērā manu algu, lai novērtētu mūsu hipotekārā kredīta pieteikumu. Vai šis ir nelikumīgas diskriminācijas gadījums?

  Kad kādā ES bankā iesniedzat hipotekārā kredīta pieteikumu, tā komerciālo lēmumu pieņem, pamatojoties uz aizdevuma riska profilu.

  Bankas nedrīkst diskriminēt ES pilsoņus pilsonības dēļ.  Tomēr ir iespējams, ka hipotekāro kredītu dabūt nebūs vienkārši, ja jūsu dzīvesvietas valsts, jūsu ienākuma avoti un nekustamais īpašums, ko plānots ieķīlāt, neatrodas vienā un tanī pašā valstī.

Apdrošināšana

 • Kad nopirku māju ārzemēs, iegādājos arī īpašumtiesību apdrošināšanu. Manā valstī īpašumtiesību apdrošināšana aptver juridiskās izmaksas gadījumā, ja rodas problēmas ar īpašumtiesību atzīšanu. Manas jaunās mājas apdrošināšanas līgumā nav īpašu noteikumu par juridisko aizsardzību. Vai šī aizsardzība ir iekļauta?

  Iespējams, ka ne.   Daudzās ES valstīs īpašumtiesību apdrošināšanu un juridisko izdevumu apdrošināšanu pārdod atsevišķi. Iespējams, jums ir jāiegādājas cita apdrošināšana juridiskajai aizsardzībai.

Palīdzība un padoms