Naršymo kelias

DUK - Asmeniniai finansai


Čia pateikti Europos vartotojų konsultacijų tarnybai užduoti klausimai ir jos atsakymai. Ar ir jūs turite klausimų? Kreipkitės į savo šalies Europos vartotojų centrą. English

Banko sąskaitos atidarymas

 • Naršydamas internete, radau įdomų Prancūzijos banko pasiūlymą atidaryti einamąją sąskaitą. Kuo būtų naudinga atidaryti einamąją sąskaitą kitoje ES šalyje? Ar yra kokios nors rizikos?

  Kaip ES gyventojas, turite teisę pirkti prekes ir paslaugas bet kurioje ES šalyje. Tačiau bankai gali patys nuspręsti, ar suteikti jums banko sąskaitą.

  Turite atidžiai išanalizuoti, ką reikštų praktikoje turėti banko sąskaitą užsienyje. Pavyzdžiui, kai kurie darbdaviai gali reikalauti, kad turėtumėte vietinę banko sąskaitą, į kurią jie galėtų mokėti jums atlyginimą. Jus dominantis Prancūzijos bankas gali reikalauti, kad turėtumėte adresą Prancūzijoje.

  Kad galėtumėte atidaryti banko sąskaitą, jums gali tekti ateiti į banką pačiam, kad įrodytumėte savo tapatybę. Jei jūsų sąskaita yra užsienyje, gali ilgiau trukti kai kurios įprastinės banko operacijos. Be to, gali būti sudėtingiau pateikti skundą.

Kasdieninės bankininkystės paslaugos

 • Atostogaudama Jungtinėje Karalystėje iš bankomato išsiėmiau 100 svarų sterlingų. Naujausiame banko sąskaitos išraše nurodyta, kad už šį pinigų išėmimą buvau apmokestinta. Ar tai legalu?

  TAIP - Legalu. Jei išsiimate pinigų ne eurais, bet kita valiuta, sandoryje dalyvaujantys bankai gali jus apmokestinti.

  Jei kitoje ES šalyje išsiimate pinigų eurais, bankas negali reikalauti, kad mokėtumėte daugiau nei už tokios pačios rūšies nacionalinį sandorį.

 • Gyvenu Belgijoje. Noriu nusipirkti skalbimo mašiną iš Vokietijos prekiautojo. Ar turėsiu mokėti banko mokesčius, jei mokėsiu banko pervedimu?

  Jei suma mažesnė kaip 50 000 eurų, tarptautiniai banko pervedimai eurais Europos Sąjungoje nekainuos daugiau nei nacionaliniai pervedimai iš vienos sąskaitos į kitą.

  Todėl pervesdami pinigus Vokietijos prekiautojui neturėsite mokėti daugiau nei pervesdami pinigus į banko sąskaitą Belgijoje. Nepamirškite savo bankui nurodyti prekiautojo banko sąskaitos BIC ir IBAN kodų. Kitaip gali tekti mokėti papildomus mokesčius.

 • Kiek turėsiu sumokėti už pinigų pervedimą iš savo sąskaitos į sąskaitą kitoje ES šalyje?

  Iš jūsų negali būti reikalaujama sumokėti daugiau, nei už nacionalinį pervedimą jūsų šalyje.

  Mokesčiai už mokėjimą įvairiuose bankuose yra skirtingi.  Taikomas tik vienas teisinis reikalavimas: mokestis už pervedimą į kitą ES šalį negali būti didesnis nei nacionalinis mokestis už tokios pačios rūšies pervedimą šalies viduje  (jei pervedama mažesnė kaip 50 000 eurų suma).

 • Koks mokestis taikomas naudojantis bankomatu užsienyje?

  Jei turite banko sąskaitą eurais ir norite kitoje ES šalyje išsiimti iš bankomato eurų, neturėsite mokėti daugiau kaip išsiimdami pinigų savo šalyje.

  Jei norite iš bankomato išsiimti pinigų ne eurais (Danijos kronomis, svarais sterlingais ir kt.), turėsite mokėti papildomus mokesčius.

 • Mano įmonės privačių pensijų sistemą valdo kitoje ES šalyje įsteigtas pensijų fondas. Ar mano pensija yra saugi?

  TAIP - Įmonės, naudodamosi ES bendrosios rinkos privalumais, pensijų fondus gali steigti kitose ES šalyse. Tai joms gali padėti sutaupyti lėšų ir mokėti jums didesnę pensiją.

  Kad užtikrintų didelį jūsų pensijų saugumo lygį, pensijų fondai – nesvarbu, ar jie būtų įsteigti jūsų, ar kitoje ES šalyje – turi laikytis griežtų atsargumo taisyklių. ES investavimo taisyklėmis, pavyzdžiui, reikalaujama, kad pensijų fondai jūsų pinigus investuotų taip, kad gautumėte iš to kuo daugiau naudos.

Kreditai, paskolos ir įkeitimas

 • Kartu su žmona norime nusipirkti namą Belgijoje (ji ten dirba). Tačiau bankas, svarstydamas mūsų pateiktą hipotekos paskolos prašymą, neatsižvelgia į mano atlyginimą (aš dirbu Prancūzijoje). Ar tai nėra neteisėta diskriminacija?

  Priimdami komercinius sprendimus, ar patenkinti jūsų hipotekos paskolos prašymą, bankai ES atsižvelgia į paskolos rizikos dydį.

  Bankai negali diskriminuoti ES piliečių dėl jų pilietybės.  Tačiau jei jūsų gyvenamoji vieta, pajamų šaltinis  ir  užstatytinos nuosavybės vieta nėra vienoje šalyje, tai gali tapti kliūtimi norint gauti paskolą.

Draudimas

 • Pirkdamas užsienyje namą, nusipirkau ir turto nuosavybės teisės draudimą. Mano šalyje turto nuosavybės teisės draudimu padengiamos teisinės išlaidos, jei kyla problemų dėl nuosavybės pripažinimo. Mano naujo namo draudimo sutartyje jokių specialių nuostatų dėl teisinių išlaidų nėra. Ar jos įtrauktos?

  NEBŪTINAI. Daugelyje ES šalių turto nuosavybės teisės draudimas ir teisinių išlaidų draudimas yra du atskiri draudimai. Kad būtų padengiamos jūsų teisinės išlaidos, jums gali tekti apsidrausti papildomu draudimu.

Pagalba