Cesta

Časté otázky – Osobní finance


Uvedené dotazy zodpověděla Evropská poradenská služba pro spotřebitele. Chtěli byste se zeptat na něco jiného? Obraťte se na místní Evropské spotřebitelské centrum. English

Otevření bankovního účtu

 • Při surfování na internetu jsem narazil na zajímavou nabídku běžných účtů u jedné banky v Německu. Je výhodné otevřít si běžný účet v jiné zemi Unie? Existují nějaká rizika?

  Jako občan EU můžete nakupovat produkty a služby kdekoli v Unii. Banky však mohou samy rozhodnout, jestli vám účet otevřou.

  Měli byste věnovat pozornost tomu, co pro vás bankovní účet v zahraničí bude znamenat v praxi. Někteří zaměstnavatelé mohou například naléhat na to, že musíte mít místní bankovní účet, kam vám mohou posílat výplatu. Nebo německá banka, o kterou máte zájem, může trvat na tom, že musíte mít adresu v Německu.

  Možná budete muset přijít do banky otevřít účet osobně a prokázat svou totožnost. V případě, že máte účet v zahraničí, mohou některé běžné bankovní operace trvat déle a také může být pro vás obtížnější podat stížnost.

Bežné bankovnictví

 • Kolik budu muset zaplatit za použití bankomatu v zahraničí?

  Pokud máte euroúčet a použijete bankomat v jiné zemi EU k vyzvednutí eurobankovek, nezaplatíte více, než kolik byste zaplatili za výběr peněz doma.

  Pokud však z bankomatu vybíráte jinou měnu než eura (např. polské zloté, maďarské forinty apod.), budete muset navíc zaplatit poplatek.

 • Kolik budu muset zaplatit za převod peněz ze svého účtu na účet v jiné zemi EU?

  Za převod peněz na účet v jiné zemi EU vám nemůže být účtováno více než za převod mezi dvěma účty ve vaší zemi.

  Mezi jednotlivými bankami se však poplatky za různé druhy plateb liší. Jediným právním požadavkem je, že poplatek za převod peněz do jiné země EU nesmí být vyšší než poplatek za stejný typ převodu v rámci jedné země (za předpokladu, že převáděná částka nepřesahuje 50 000 eur).

 • Na dovolené ve Velké Británii jsem vybral z bankomatu 100 liber. Z bankovního výpisu jsem zjistil, že mi byl za tento výběr účtován poplatek. Je to legální?

  ANO – Pokud vybíráte jinou měnu, než ve které je veden váš účet, mohou vám banky, které se transakce účastní, naúčtovat poplatky.

  Jestliže např. vybíráte peníze v jiné zemi EU, může vám banka účtovat více než za stejnou transakci ve vaší zemi.

 • Soukromé důchodové pojištění z mé firmy spravuje penzijní fond v jiné zemi EU. Jsou mé důchodové dávky chráněny?

  ANO – Firmy mohou využít výhod jednotného trhu EU k tomu, aby vytvořily penzijní fondy v jiné zemi Unie. To může vaší firmě ušetřit náklady a pro vás to může znamenat vyšší důchod.

  Penzijní fondy, ať už se nacházejí v kterékoli zemi EU, musí dodržovat přísná finanční pravidla k zajištění vysoké úrovně bezpečnosti. Investiční pravidla EU například vyžadují, aby penzijní fondy investovaly peníze ve vašem nejlepším zájmu.

 • Žiji v Belgii a chci si v Německu koupit pračku. Jestliže budu platit bankovním převodem, budu muset bance zaplatit nějaké poplatky?

  U částek nižších než 50 000 eur není mezinárodní bankovní převod v eurech v rámci EU dražší než převod mezi dvěma bankovními účty ve stejné zemi.

  Bankovní převod do Německa vás proto nebude stát více než stejná platba na bankovní účet v Belgii. Nezapomeňte vaší bance poskytnout kódy BIC a IBAN bankovního účtu prodejce, jinak byste mohli zaplatit poplatky navíc.

Úvěry, půjčky a hypotéky

 • Se ženou chceme koupit dům v Německu. Moje žena tam teď pracuje. Banka však při hodnocení naší žádosti o hypotéku nechce vzít v úvahu můj plat (pracuji stále v Česku). Nejedná se o případ nelegální diskriminace?

  Pokud žádáte o hypoteční úvěr u kterékoli banky v EU, učiní tato banka své obchodní rozhodnutí o poskytnutí úvěru na základě vyhodnocení úvěrových rizik.

  Banky nesmějí diskriminovat občany EU na základě jejich státní příslušnosti.  Avšak při snaze získat hypotéku se můžete často setkat s potížemi kvůli místu vašeho pobytu či zdroje příjmu nebo kvůli umístění nemovitosti, na jejíž koupi úvěr žádáte (pokud se všechny nenacházejí ve stejné zemi).

Pojištění

 • Při koupi domu v zahraničí jsem uzavřel pojištění vlastnického práva. U nás se pojištění vlastnického práva vztahuje na soudní výlohy v případě problémů s uznáním vlastnictví. Pojistná smlouva na můj nový dům však neobsahuje žádné zvláštní podmínky ohledně soudních výloh. Jsem proti nim pojištěn?

  NEMUSÍ TOMU TAK BÝT – V mnoha zemích EU se pojištění vlastnického práva a pojištění soudních výloh považují za samostatné typy pojištění. Na pojištění soudních výloh budete možná muset uzavřít samostatné pojištění.

Pomoc a poradenství

Pomoc a poradenství

Obraťte se na specializované asistenční služby.

Poradenství o právech občanů v EU / Na koho se obrátit v případě sporu se státním orgánem