Navigācijas ceļš

Atjaunināts : 16/07/2015

Bieži uzdotie jautājumi - Darba ņēmēju un pensionāru ģimenes locekļi, kam nav ES pilsonības

 • Es uz mēnesi dodos strādāt citā ES valstī. Vai manai sievai, kas nav ES pilsone, bet brauks man līdzi, jānokārto kādas formalitātes?

  – Ja viņa tur dzīvos kopā ar jums mazāk nekā 3 mēnešus, viņai nav jāreģistrējas iestādēs, taču varbūt viņai būs jāziņo par savu ierašanos. Jebkurā gadījumā viņai vienmēr jānēsā līdzi derīga pase – ar to būs gana, lai iegūtu uzturēšanās tiesības.

 • Esmu vāciete un drīz sākšu strādāt par ārsti Holandē. Līdzi man brauks mana reģistrētā partnere, kura ir no Meksikas. Vai, kārtojot formalitātes saistībā ar uzturēšanos, viņu uzskatīs par manu sievu?

  – No uzturēšanās tiesību viedokļa reģistrētajiem partneriem Holandē ir tādas pašas tiesības kā precētiem pāriem. Arī formalitātes būs jāveic tādas pašas kā vīra vai sievas gadījumā.

  Tomēr ne visās ES valstīs attieksme pret reģistrētām partnerattiecībām ir tāda pati. Citur var būt tā, ka partneris neiegūst uzturēšanās tiesības automātiski, tad iestādes katru konkrēto gadījumu izvērtēs atsevišķi.

 • Esmu ārsts no Bulgārijas, un man piedāvāja darbu kādā Ungārijas slimnīcā. Mans pusbrālis, kurš ir Krievijas pilsonis un dzīvo kopā ar mani un vecākiem Bulgārijā jau kopš bērnības, gribētu braukt man līdzi uz Budapeštu. Vai viņš kā ES pilsoņa ģimenes loceklis automātiski iegūs uzturēšanās tiesības Ungārijā?

  , jo viņš nav ne jūsu apgādībā, nedz arī tiešs radinieks pa augšupejošu vai lejupejošu līniju. Tomēr Ungārijas iestādēm jāpamato lēmums, ja tās nepiešķir viņam uzturēšanās atļauju, un tāpēc tām vajadzēs izvērtēt jūsu ģimenes situāciju.

 • Man ir Grieķijas pilsonība, un es dzīvoju un strādāju Apvienotajā Karalistē. Drīz pie manis pārcelsies mans vīrs tunisietis. Vai viņam būs tiesības dzīvot un strādāt Apvienotajā Karalistē?

   – Jūsu vīram kā jūsu ģimenes loceklim ir tiesības dzīvot Apvienotajā Karalistē un tur sākt strādāt pie darba devēja vai kā pašnodarbinātajam.
 • Esmu Ungārijas pilsone un dzīvoju Slovākijā. Valsts iestādes ir atzinušas, ka mans brālis ukrainis drīkst palikt pie manis Slovākijā. Vai viņš arī varēs šeit strādāt, kaut arī viņš nav ES pilsonis?

  – Ja iestādes ir atzinušas, ka brālim ir tiesības dzīvot pie jums Slovākijā, tad viņam būs visas tiesības, kuras ir jūsu ģimenes locekļiem, tāpat kā, piemēram, laulātajam draugam. Viņam ir tiesības Slovākijā gan strādāt algotu darbu, gan būt pašnodarbinātam.
 • Mana sieva un es esam Kolumbijas pilsoņi un dzīvojam Beļģijā. Mūsu jaunākā meita piedzima Beļģijā un ir Beļģijas pilsone. Vai mēs varam uzturēties un strādāt Beļģijā, pamatojoties uz to, ka mūsu meita ir ES pilsone?

  – Tā kā jūsu meita ir ES pilsone un jūs esat atbildīgi par viņas aprūpi, jums ir tiesības dzīvot un strādāt Beļģijā ar noteikumu, ka, nedodot jums šādas tiesības, visa ģimene būtu spiesta izceļot no ES.
 • Mēs ar sievu esam ķīnieši, bet mūsu 7 gadus vecais dēls ir dzimis Īrijā un ir Īrijas pilsonis. Vai varam izmantot viņa tiesības uz brīvu pārvietošanos ES teritorijā un kā ģimene pārcelties uz dzīvi Vācijā?

  – Kā vecāki jūs esat atbildīgi par savu bērnu un varat nolemt, ka viņa interesēs, piemēram, viņa audzināšanas un izglītības labā, būtu pārcelties uz Vāciju. Jūs tad drīkstat tur apmesties kopā ar viņu. Tomēr jums būs jāpierāda, ka ģimenei ir pietiekami līdzekļi, lai nekļūtu par slogu Vācijas sociālās nodrošināšanas sistēmai, un ka jums ir visaptveroša veselības apdrošināšanas polise.
 • Es esmu brazīliete, un visa mūsu ģimene ieradās Francijā, kur strādāja mans vīrs portugālis. Uzreiz pēc ierašanās Francijā mēs izšķīrāmies. Vai man saglabājas tiesības uzturēties Francijā, ja manā aizgādībā ir mūsu sešgadīgais bērns?

  – Jums joprojām tiesības dzīvot Francijā, bērna dzīvesvietas valstī, ar nosacījumu, ka bērnu aizgādības tiesības jūs esat ieguvusi pēc vienošanās ar vīru vai ar tiesas rīkojumu. Tāpat tas būtu tad, ja aizgādības tiesības būtu piešķirtas tēvam, bet jums būtu tiesības ar bērnu tikties un tiesas spriedumā būtu noteikts, ka tiekšanās vietai ir jābūt Francijā.
 • Mans vīrs vācietis nomira, un es, nigēriete, ar viņu Apvienotajā Karalistē nenodzīvoju pietiekami ilgu laiku, lai tur iegūtu pastāvīgas uzturēšanās atļauju. Tomēr mūsu meita (arī nigēriete) apmeklē angļu skolu. Vai mums tagad Apvienotā Karaliste ir jāpamet?

  NĒ – Jūsu vīra nāvei nevajadzētu ietekmēt jūsu vai jūsu bērna uzturēšanās tiesības, ja vien Apvienotajā Karalistē pirms vīra nāves esat nodzīvojusi vismaz gadu. Šis nosacījums nav spēkā, ja jūsu bērns apmeklē skolu Apvienotajā Karalistē.

 

Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?
Vaicājiet, un mēs dosim padomu.