Navigācijas ceļš

Kopīgot 
	Kopīgot vietnē Facebook
 
	Kopīgot vietnē Twitter
 
	Kopīgot vietnē google+
 
	Kopīgot vietnē linkedIn

Bieži uzdotie jautājumi — Students


Tiesības, nosacījumi un formalitātes

 • Ja es gadu pavadu citā ES valstī, piedaloties studentu apmaiņas programmā “Erasmus”, nestrādājot tur un negūstot citus ienākumus, kā es varu pierādīt, ka man visu uzturēšanās laiku būs pietiekami iztikas līdzekļi?

  Jūsu vecāki vai aizbildnis var jums nodrošināt pietiekamus iztikas līdzekļus, piemēram, reizi mēnesī ieskaitot jūsu bankas kontā naudu.

 • Ja es piedalos valodu kursos citā ES dalībvalstī, vai man jāreģistrējas vietējā pašvaldībā?

  Tas atkarīgs no jūsu uzturēšanās ilguma – ja tas nepārsniedz 3 mēnešus, jums nav jāreģistrējas, bet var gadīties, ka jāpaziņo par ierašanos.

  Ja plānojat palikt ilgāk, jums vajadzēs reģistrēties attiecīgajās iestādēs.

 • What happens if I forget to report my presence in a country where this is required? Can I be expelled?

  NO - You can't be expelled, but you may have to pay a (proportionate) fine, depending on that country's laws.

Ģimenes locekļi, kam ir ES pilsonība

 • Esmu Beļģijas pilsonis un grasos pārcelties uz Zviedriju kopā ar vīru. Kāda būs varasiestāžu attieksme pret viņu?

  Zviedrijas iestāžu attieksme pret viņu būs tāda pati kā pret citiem laulātajiem, jo Zviedrija atzīst viendzimuma laulības.

  Tomēr ne visās ES valstīs attieksme pret viendzimuma laulātajiem vai reģistrētām partnerattiecībām ir tāda pati. Var gadīties, ka cituviet jūsu partneris vai laulātais uzturēšanās tiesības neiegūs automātiski un ka valsts iestādes izvērtēs katru konkrēto gadījumu atsevišķi.

 • Esmu no Igaunijas un pašlaik studēju doktorantūrā Lielbritānijā. Mani vecāki Igaunijā ir manā apgādībā, viņi gribētu studiju laikā dzīvot kopā ar mani Londonā. Vai viņi kā ES pilsoņa ģimenes locekļi automātiski iegūst tiesības saņemt uzturēšanās apliecību?

  – jūsu pilsonība var būt faktors, kas labvēlīgi ietekmēs viņu pieteikuma izskatīšanu, bet tā vēl automātiski negarantē tiesības saņemt apliecību. Ja Lielbritānijas iestādes noraidīs jūsu vecāku pieteikumu, tām vajadzēs nosūtīt viņiem rakstisku lēmumu, kurā būs pamatoti noraidījuma iemesli un norādītas sekas attiecībā uz jūsu vecākiem.

 • Esmu ungāriete, bet pirms 6 gadiem pārcēlos uz Austriju kopā ar vīru (ungāru), kurš tur studēja. Pirms diviem mēnešiem viņš nomira. Austrijas iestādēs man paskaidroja, ka man jābūt materiāli pietiekami nodrošinātai, lai iegūtu pastāvīgas uzturēšanās tiesības. Mēs pārtikām no vīra ietaupījumiem, un man šādu iztikas līdzekļu nav. Vai viņiem ir taisnība?

  – jūs varat arī turpmāk dzīvot Austrijā, jo esat likumīgi tur uzturējusies 5 gadus. Jūsu tiesības pastāvīgi uzturēties šajā valstī vairs neietekmē tas, vai esat materiāli pietiekami nodrošināta.

Ģimenes locekļi, kam nav ES pilsonības

 • Esmu japāniete, bet dzīvoju Zviedrijā kopā ar reģistrēto partneri no Zviedrijas un manu dēlu (23 gadi) no pirmās laulības. Mans partneris vēlas iegūt maģistra grādu Īslandē, un es grasos viņam doties līdzi kopā ar dēlu, kurš ir Japānas pilsonis un students, turklāt mūsu apgādībā. Vai viņam piešķirs uzturēšanās atļauju Īslandē?

  – tāpēc ka jūsu dēls (ES pilsoņa partnera bērns) ir students un atrodas jūsu apgādībā, kaut arī viņam ir vairāk nekā 21 gads.

 • Esmu students no Rumānijas, bet pašlaik uz gadu mācos Norvēģijā. Mani vecāki, kas ir Moldovas pilsoņi, vēlas atbraukt šurp un padzīvot kopā ar mani, līdz beigsies mans studiju laiks. Vai viņi automātiski iegūs uzturēšanās tiesības Norvēģijā kā ES pilsoņa vecāki?

  – taču jūs varat iesniegt Norvēģijas iestādēs pieteikumu. Ja tās viņiem liegs uzturēšanās tiesības, šis lēmums būs jāpamato, bet to varēs izdarīt tikai pēc padziļinātas jūsu ģimenes apstākļu izskatīšanas.

 • Grasos uz mēnesi doties uz Nīderlandi, kur piedalīšos valodas kursos. Mana sieva (mums ir viendzimuma laulība), kuru apprecēju Beļģijā, dosies man līdzi. Vai viņai jānokārto kādas formalitātes?

  . Nīderlandē pret viņu izturēsies kā pret jebkuru citu laulāto.

  Paliekot tur mazāk par 3 mēnešiem, viņai vajadzīga tikai derīga pase (kaut arī iespējams, ka atkarībā no pilsonības valsts viņai varētu būt vajadzīga arī vīza).

  Tomēr iespējams, ka viņai jāziņo par ierašanos valstī, turklāt allaž jānēsā līdzi pase.

Jums vajadzīga palīdzība?

Jums vajadzīga palīdzība?

Vai neatradāt meklēto informāciju? Jums ir problēma, kurai vajadzīgs risinājums?

Noskaidrojiet, kā īstenot savas tiesības, ko garantē ES

Paziņojiet par problēmu, kas saistīta ar kādu iestādi