Naršymo kelias

Siųsti draugams 
	Skelbti „Facebook“ 
 
	„Twitter“
 
	Bendrinti „Google+“
 
	Skelbti „linkedIn“

DUK. Studentai


Teisės, sąlygos ir formalumai

 • Ar turiu užsiregistruoti savivaldybėje, jei ketinu mokytis kalbos kitoje ES šalyje?

  Tai priklauso nuo to, kiek laiko ketinate joje būti: jei trumpiau kaip 3 mėnesius, registruotis nereikia, tačiau gali reikėti pranešti apie savo buvimą šalyje valdžios institucijoms.

  Jei joje būsite ilgiau, jums gali reikėti užsiregistruoti atitinkamose institucijose.

 • Jei metams atvykau į kitą ES šalį kaip „Erasmus“ studentas, joje nedirbu ir neturiu jokių pajamų, kaip galiu įrodyti, kad turiu pakankamai lėšų tam laikotarpiui?

  Jūsų tėvai arba teisėtas globėjas gali jums skirti pakankamai lėšų, pavyzdžiui, kiekvieną mėnesį į jūsų banko sąskaitą pervesti pinigų.

 • Kas atsitiktų, jei pamirščiau pranešti apie savo buvimą šalyje, kurioje to reikalaujama? Ar galiu būti išsiųstas iš šalies?

  NE – jūs negalite būti išsiųstas, bet, priklausomai nuo tos šalies įstatymų, jums gali tekti sumokėti (proporcingą) baudą.

ES šeimos nariai

 • Esu belgas ir ruošiuosi vykti gyventi į Švediją su tos pačios lyties sutuoktiniu. Kaip jį traktuos šios šalies valdžios institucijos?

  Švedijos valdžios institucijos jį traktuos taip pat kaip ir bet kurį kitą sutuoktinį, nes Švedijoje pripažįstamos tos pačios lyties asmenų santuokos.

  Tačiau ne visose ES šalyse tos pačios lyties sutuoktiniai ir registruotieji partneriai traktuojami taip pat. Kai kuriose šalyse tos pačios lyties sutuoktiniai ir partneriai teisės gyventi šalyje neįgyja automatiškai: nacionalinės institucijos vertina kiekvieną atvejį.

 • Esu estas ir rašau daktaro disertaciją Jungtinėje Karalystėje. Išlaikau savo tėvus estus; jie mano studijų laikotarpiu norėtų su manimi gyventi Londone. Ar jie automatiškai turi teisę gauti registracijos pažymą kaip ES piliečio šeimos nariai?

  NE – nors jūsų pilietybė gali padėti jiems prašant registracijos pažymos, dėl jos automatiškai jokių teisių nesuteikiama. Jei Didžiosios Britanijos valdžios institucijos atmestų jūsų tėvų prašymą, jos privalo sprendimą jiems pateikti raštu, nurodydamos visas jo atmetimo priežastis ir padarinius jūsų tėvams.

 • Esu vengrė. Prieš 6 metus atvykau gyventi į Austriją pas joje studijavusį savo vyrą, kuris taip pat buvo vengras. Prieš du mėnesius jis mirė. Austrijos valdžios institucijos mane informavo, kad, jei noriu likti nuolat gyventi šalyje, privalau įrodyti, kad tam turiu pakankamai lėšų (o jų aš neturiu, nes gyvenome iš mano vyro santaupų). Ar jos teisios?

  NE – galite ir toliau gyventi Austrijoje, nes joje teisėtai pragyvenote 5 metus. Jūsų teisė nuolat gyventi šalyje nebepriklauso nuo to, ar turite pakankamai lėšų.

Šeimos nariai ne ES piliečiai

 • Esu japonė ir gyvenu Švedijoje su registruotuoju partneriu švedu bei savo 23 metų sūnumi iš ankstesnės santuokos. Mano partneris nusprendė studijuoti magistrantūroje Islandijoje, ir kartu su juo norėtume vykti ir mudu su sūnumi. Mano sūnus – Japonijos pilietis ir mūsų išlaikomas studentas. Ar jis gaus leidimą gyventi Islandijoje?

  TAIP – kaip ES piliečio partnerės vaikas ir todėl, kad, kaip studentas, jis yra jūsų išlaikomas, nors jam jau daugiau kaip 21 metai.

 • Esu rumunas ir metams atvykau studijuoti į Norvegiją. Su manimi mano studijų laikotarpiu norėtų gyventi mano tėvai, kurie yra Moldavijos piliečiai. Ar, kaip ES piliečio tėvai, jie automatiškai turi teisę gyventi Norvegijoje?

  NE – bet jūs galite prašyti Norvegijos valdžios institucijų įvertinti jų prašymą. Jei institucijos atsisakytų leisti jiems gyventi šalyje, jos privalo pagrįsti savo sprendimą, o tai jos gali padaryti tik nuodugniai įvertinusios jūsų asmeninę padėtį.

 • Vykstu į Olandiją į mėnesio trukmės kalbos kursus. Mano tos pačios lyties sutuoktinė, ES nepriklausančios šalies pilietė, su kuria susituokiau Belgijoje, važiuoja su manimi. Ar ji turi pasirūpinti kokiais nors formalumais?

  NE – Nyderlanduose ji bus traktuojama taip pat kaip kiti sutuoktiniai.

  Jei šalyje ji bus trumpiau kaip 3 mėnesius, jai tereikės galiojančio paso (ir galbūt vizos, priklausomai nuo to, kokia jos kilmės šalis).

  Jai taip pat gali reikėti pranešti apie savo buvimą šalyje ir su savimi visuomet turėti pasą.

Reikia daugiau pagalbos?

Reikia daugiau pagalbos?

Neradote ieškomos informacijos? Reikia išspręsti problemą?

Konsultacijos ES teisių klausimais

Kreipkitės dėl problemų, kylančių dėl viešųjų įstaigų veiksmų