Navigācijas ceļš

Atjaunināts : 23/06/2015

Bieži uzdotie jautājumi - Darba meklētāju tiesības uzturēties ārzemēs

 • Esmu no Čehijas un vēlos pārcelties uz dzīvi Austrijā, lai tur meklētu darbu. Cik ilgi drīkstu tur uzturēties, līdz atradīšu darbu?

  Kā darba meklētājam jums ir tiesības uzturēties Austrijā vismaz 6 mēnešus.
  Jums atļaus uzturēties ilgāk pat tad, ja jums nav ienākumu izcelsmes valstī un no tās nesaņemat bezdarbnieka pabalstu, ja vien varat pierādīt, ka nopietni meklējat darbu un ka jums ir reālas izredzes to atrast. Tālab varat uzrādīt savu darba pieteikumu kopijas, uzaicinājumus uz intervijām vai pozitīvas atbildes jūsu pieteikumiem. 

 • Esmu Īrijas pilsonis, kurš pārcēlies uz Nīderlandi, lai tur meklētu darbu. Kad Amsterdamā biju nodzīvojis 3 mēnešus, vietējās iestādes man pateica, ka man ir jāreģistrējas kā personai, kas uzturas šajā valstī. Tā kā es joprojām meklēju darbu, vai nebūtu pareizāk, ja iestādes atteiktos no prasības, ka man obligāti jāreģistrējas? Man vēl ieplānotas četras darba intervijas, un neesmu pārliecināts, vai palikšu Nīderlandē, ja divu mēnešu laikā nebūšu atradis darbu.

  — jums ir taisnība. Ja meklējat darbu, jūs drīkstat nereģistrējoties uzturēties valstī līdz pat 6 mēnešiem.

 • Es esmu no Polijas, strādāju Spānijā, bet tikko pazaudēju darbu. Vai mani drīkst izraidīt no valsts?

  NĒ. Ja esat reģistrējies valsts nodarbinātības dienestā kā bezdarbnieks, kas bez iepriekšēja nodoma jeb apstākļu sagadīšanās dēļ ir palicis bez darba, un esat sācis profesionālu apmācību. Jūs saglabājat savu darba ņēmēja statusu vismaz sešus mēnešus, ja esat nostrādājis mazāk par vienu gadu. Tāpat ir, ja kādu laiku nespējat strādāt slimības vai nelaimes gadījuma dēļ.

  Jebkurā gadījumā jums ir tiesības uzturēties attiecīgajā valstī, ja vien jums ir pietiekami iztikas līdzekļi un šajā valstī esat dzīvojis vairāk nekā 5 gadus (pastāvīgā dzīvesvieta).

 • Esmu spānis, kurš palicis bez darba Austrijā. Man diagnosticēts pleca periartrīts, tādēļ nespēju strādāt. Ārsti uzskata, ka man vismaz gadu ir jāārstējas. Vai drīkstu palikt Austrijā un tur iziet terapijas kursu?

  — tā kā slimības dēļ kādu laiku nespējat strādāt, jūs drīkstat palikt Austrijā, kamēr ārstējaties.

 

Jums vajadzīgs atbalsts no palīdzības dienesta?
Vaicājiet, un mēs dosim padomu.