Gyakran feltett kérdések - Európai parlamenti választások

A következő európai parlamenti választásokra 2024. június 6. és 9. között kerül sor. Az egyes uniós országok maguk határozzák meg, hogy az adott időszakon belül mely nap(ok)on tartják meg a választásokat.
Az európai parlamenti választásokon az uniós országok állampolgárai adhatják le szavazatukat. Ön az európai választásokon kizárólag egyetlen országban gyakorolhatja a szavazati jogát. Ha például Ön osztrák állampolgár, és a hazájában, Ausztriában már szerepel a neve a választói névjegyzékben, de Ön egy másik uniós tagállamban, például Németországban szeretne szavazni, ebbéli szándékát kifejezésre kell juttatnia, és felvételét kell kérnie a németországi választói névjegyzékbe.
Egyes tagországokban kötelező szavazniuk a választópolgároknak. Kérjük, hogy további információkért látogasson el az Önt érdeklő ország nemzeti hatóságának honlapjára.
Mindegyik uniós tagállam szabadon határozhatja meg az országban érvényes választójogi korhatárt. Ez jelenleg 16 év Ausztriában, Németországban és Máltán, 17 év Görögországban, és 18 év az összes többi uniós országban. Belgiumban az uniós polgárok 16 éves kortól kérhetik, hogy leadhassák a szavazatukat az európai választásokon.
Szinte mindegyik uniós ország lehetővé teszi az állampolgárai számára, hogy külföldről adják le szavazatukat az európai parlamenti választásokon. Egyes országokban a szavazóknak regisztrálniuk kell a nemzeti választási hatóságoknál ahhoz, hogy jogosultak legyenek külföldről (postai úton, nagykövetségen vagy konzulátuson) leadni a szavazatukat, míg más országokban a nagykövetségeken vagy a konzulátusokon kerülhet sor levélszavazásra.
Erről az adott ország nemzeti hatóságai tudnak részletesebb felvilágosítással szolgálni.
Nem. El kell döntenie, hogy a kettő közül melyikben fogja leadni a szavazatát.
Ötévente.
Összesen 720 európai parlamenti képviselőt választanak meg az EU 27 tagállamában.
A képviselői helyek felosztása két szemponton alapul: egyrészt azon, mekkora az egyes uniós országok népessége, másrészt azon, hogy a kisebb tagállamok polgárainak európai parlamenti képviselete el kell, hogy érjen egy bizonyos minimális szintet. Az egyes uniós tagállamok legalább 6 és legfeljebb 96 képviselői hellyel rendelkezhetnek az Európai Parlamentben.
A három ország bármelyikének jelöltlistájára voksolhat, de csak egy listára adhatja le a szavazatát: vagy a belga, vagy a finn, vagy pedig a holland listán szereplő képviselőjelöltekre. Ha úgy dönt, hogy a finn vagy a holland képviselőjelöltekre adja le a szavazatát, utána kell néznie, hogyan szavazhat külföldről.
Az uniós jog tiltja, hogy a választópolgárok többször szavazzanak az európai parlamenti választásokon.
Ez az uniós rendelkezés a kettős állampolgárok esetében felülírja a kötelező szavazásra vonatkozó tagállami rendelkezéseket. Ha tehát Ön döntött azt illetően, hogy az állampolgársága szerinti két ország közül melyikben adja le a szavazatát, a másik tagállam nem kötelezheti arra, hogy ott is járuljon a szavazóurnához.
Ha Ön az EU területén kívül él, alapesetben hazájának ottani nagykövetségén vagy konzulátusán szavazhat az európai parlamenti választásokon, de szavazati joga a hazájában érvényes választási szabályoktól függ.
Ön az európai választásokon kizárólag egyetlen országban gyakorolhatja a szavazati jogát. Ha hazájában, Ausztriában a neve már szerepel a választói névjegyzékben, de Ön Németországban szeretne szavazni, ebbéli szándékát kifejezésre kell juttatnia, és felvételét kell kérnie a németországi választói névjegyzékbe.
Ön akkor indulhat jelöltként az európai parlamenti választásokon, ha valamelyik uniós tagország állampolgára. Választhat: vagy a hazájában jelölteti magát, vagy – ha egy másik uniós országban él – a lakóhelye szerinti tagállamban. Utóbbi esetben ugyanazok a feltételek vonatkoznak Önre, mint az adott ország állampolgáraira.
Mindegyik uniós országnak megvan a maga jelölési eljárása. Ha Ön jelöltként kíván indulni az európai parlamenti választásokon, de nem a hazájában, hanem egy másik uniós országban él, ugyanazokat az igazoló dokumentumokat kell az eljárás keretében benyújtania, mint az adott ország állampolgárságával rendelkező jelölteknek.
Látogasson el az Európai Parlament honlapjára. A Europe Direct munkatársaival is felveheti a kapcsolatot.
A Your Europe tanácsadó szolgálat munkatársaitól személyre szabott tanácsokat kérhet azzal kapcsolatban, milyen uniós jogok illetik meg, magyarázatot kaphat a helyzetére vonatkozó uniós jogszabályokról, és a szolgálat szükség esetén továbbirányíthatja olyan helyre, ahol további segítségben részesülhet. Ha a kérdéses probléma abból adódik, hogy egy másik uniós ország hatósága nem tartja tiszteletben az Ön uniós jogait, a SOLVIT-hoz érdemes segítségért fordulnia. A SOLVIT felveheti a kapcsolatot a kérdéses hatóságokkal, hogy együtt megoldást találjanak a problémára.

A témával kapcsolatos legfontosabb információk

EU-jogszabályok

Utolsó frissítés: 09/02/2024
Oldal megosztása