Navigācijas ceļš

Atjaunināts : 07/08/2014

living-abroad

ES pilsoņu pastāvīga uzturēšanās citā ES valstī (ilgāk par 5 gadiem)

Ja esat ES pilsonis, jūs automātiski iegūstat tiesības pastāvīgi dzīvot citā ES dalībvalstī, kad esat tur bez pārtraukuma likumīgi nodzīvojis vismaz 5 gadus.

Tad varat lūgt, lai jums izsniedz pastāvīgas uzturēšanās dokumentu, kas apliecina jūsu tiesības dzīvot valstī, kur pašlaik dzīvojat, pastāvīgi un bez kādiem papildu noteikumiem.

Runa ir par dokumentu, kas nav tas pats, kas reģistrācijas apliecība, kura daudzās valstīs ir obligāta. Dokuments, kas apliecina tiesības pastāvīgi dzīvot, nav obligāts.

Šāds pastāvīgu dzīvi apliecinošs dokuments var jums noderēt iestādēs vai kārtojot administratīvas formalitātes. Tas nozīmē, ka varasiestādes vairs nevar jums prasīt, lai pierādāt, ka jums ir darbs, pietiekami līdzekļi, veselības apdrošināšana u.t.t.

Iestādēm ir pienākums pēc jūsu pieprasījuma izsniegt šo dokumentu pēc iespējas ātrāk, un maksa nedrīkst būt lielāka par to, ko šīs valsts pilsoņi maksā par personas apliecības saņemšanu. Ja iestādes tā nerīkojas, varat sazināties ar mūsu palīdzības dienestiem.

Dokumenta derīguma termiņam ir jābūt neierobežotam, un šis dokuments nav obligāti jāatjauno.

Lai to saņemtu, jums jāiesniedz:

  • pierādījums, ka attiecīgajā valstī esat nodzīvojis vismaz 5 gadus, piemēram, derīga reģistrācijas apliecība, kas izsniegta, kad ieradāties šajā valstī,

vai

  • pierādījums, ka esat pārtraucis darbu un atbilstat nosacījumiem, lai tiesības pastāvīgi dzīvot šajā valstī varētu iegūt ātrāk (pirms parastā termiņa).
Palīdzība un padoms