Teie ravikindlustus

ELis määratakse teie sotsiaal- ja ravikindlustuskaitse eest vastutav riik kindlaks sõltuvalt teie majanduslikust olukorrast ning teie elukohast, mitte teie kodakondsusest. Tehke kindlaks, millise riigi sotsiaalkindlustussüsteemiga olete hõlmatud. Lugege täiendavalt sotsiaalkindlustuskaitse kohta välismaal.

Kui te ei ole kindel oma õigustes ning soovite neid enne ravi saamist kontrollida, võtke ühendust oma riigi asjaomase kontaktpunktiga.

Teie suhtes kehtivad eritingimused järgmistel juhtudel.

Kui töötate ühes ELi riigis (või Islandil, Liechtensteinis, Norras, Šveitsis või Ühendkuningriigis) ja elate teises, on teil õigus saada ravi mõlemas riigis samadel tingimustel kui nendes riikides kindlustatud isikutel.

Registreerige end riigis, kus töötate, ja küsige oma ravikindlustusasutuselt S1-vorm (endine E106-vorm). See vorm annab teile õiguse saada tervishoiuteenuseid oma elukohariigis.

Sõltuvalt teie kindlustusest, on ka teie pereliikmetel õigus saada ravi, kui nad elavad teises ELi riigis. Juhul kui olete piiriülene töötaja ning elate ühes ELi riigis ja töötate Taanis, Iirimaal, Horvaatias, Soomes, Rootsis, Islandil, Norras või Ühendkuningriigis, on teie pereliikmetel neis riikides õigus raviteenustele vaid piiratud juhtudel (näiteks vajalik ravi riigis viibimise ajal).

Haigete laste eest hoolitsemine

Kui olete piiriülene töötaja, kontrollige oma ravikindlustusasutuselt, millistel tingimustel saate end töölt vabaks võtta, et oma haige lapse eest hoolitseda. Kui teie laps on kindlustatud koos teie partneriga teie elukohariigis, ei pruugi teil selleks õigust olla.

Lühiajaliselt (vähem kui 2 aastat) välismaale lähetatud töötajana olete jätkuvalt kindlustatud oma koduriigis (riigis, kust teid lähetati).

Kui kolite riiki, kuhu teid on lähetatud, küsige oma koduriigi ravikindlustusasutuselt S1-vorm (endine E106 vorm). See annab teile ja teie pereliikmetele õiguse saada tervishoiuteenuseid välismaal elamise ajal.

Jõudes riiki, kus te tööle asute, esitage oma S1-vorm sealsele ravikindlustusasutusele.

Kui töötate rohkem kui ühes ELi riigis, kuid vähemalt 25% teie kutsealasest tegevusest (tööaeg ja/või sissetulek) toimub teie elukohariigis, olete üldjuhul hõlmatud oma elukohariigi ravikindlustussüsteemiga.

Siiski kohaldatakse teatavaid erieeskirju juhul, kui töötate töövõtja või füüsilisest isikust ettevõtjana väljaspool oma elukohariiki. Lugege täiendavalt sotsiaalkindlustuse kohta välismaal.

Kui lähete mõnda teise ELi riiki õppima, teadustööd tegema, tööpraktikale või kutseõppesse, peab teil olema täielik ravikindlustus vastuvõtvas riigis. Võite vajada ka õnnetusjuhtumikindlustust, sõltuvalt asutusest või programmist, milles te osalete.

  • Kui te ei tööta, taotlege endale Euroopa ravikindlustuskaart Ava välislingina , kui vastate selle saamise tingimustele.
  • Kui töötate vastuvõtvas riigis, peate end registreerima kohalikus tervishoiusüsteemis.

    Hoiatus

    Mõnel juhul võidakse doktorante käsitada residentidest töötajatena ning nad peavad end registreerima kohalikus tervishoiusüsteemis või sõlmima eratervisekindlustuslepingu.

  • Kui olete oma koduriigi ülikooli või teadusasutuse poolt lähetatud teise ELi riigi ülikooli või teadusasutusse ajutiselt (vähem kui kaheks aastaks), siis kuulute sel ajavahemikul jätkuvalt oma koduriigi ravikindlustussüsteemi. Enne lahkumist peaksite taotlema Euroopa ravikindlustuskaarti Ava välislingina või kui kolite riiki, kuhu teid on lähetatud, siis S1-vormi (endine E106 vorm).

Küsige oma ravikindlustusasutuselt või koduriigi kontaktpunktilt, kas nemad katavad teie ravikulud kogu välismaal viibimise aja jooksul. Kui nad seda teevad, on haldusmenetlused lihtsamad, kui teil on kehtiv Euroopa ravikindlustuskaart.

Mõned riiklikud tervisekindlustusasutused katavad teie tervishoiuteenustega seotud kulud teises riigis siiski vaid teatava aja jooksul. Näiteks kui olete üle 28- või 30-aastane üliõpilane või välismaal koolitusel viibiv töötaja. Kui see kehtib ka teie puhul, peate end registreerima vastuvõtva riigi tervisekindlustussüsteemis või sõlmima eratervisekindlustuse.

Tervishoiuteenused elukohariigis

  • Kui saate pensioni oma elukohariigilt: teie ja teie pereliikmed on kindlustatud asjaomase riigi ravikindlustussüsteemis olenemata sellest, kas te saate pensioni ka teistest riikidest.
  • Kui te ei saa pensioni või muud sissetulekut oma elukohariigis, siis on nii teil kui ka teie perekonnal õigus seal arstiabi saada, kui teil on õigus saada arstiabi teile pensioni maksvas riigis.
    ‑ Peaksite taotlema S1-vormi (endine E106-vorm) selle riigi ravikindlustusasutuselt, kus te pensioni saate.
    ‑ Uude riiki saabudes esitage S1-vorm asjakohasele ravikindlustusasutusele. See dokument tõendab teie õigust täielikule ravikindlustusele teie elukohariigis.

Näide

Kontrollige, millise riigi tervishoiusüsteemiga te olete hõlmatud

Nicolas elas ja töötas Prantsusmaal suurema osa oma karjäärist – välja arvatud paar aastat, mil ta noorena Itaalias kelnerina töötas.

Kui Nicolas jäi pensionile, kolis ta Itaaliasse. Sellest tulenevalt koosneb tema pension kahest osast: Itaalia pensioni puhul on võetud arvesse tema Itaalias töötatud aastaid ning Prantsusmaa pensioni puhul Prantsusmaal töötatud aastaid.

Kuna Nicolas elab Itaalias JA saab vanaduspensioni Itaalia ametiasutustelt, siis katab tema tervishoiuteenustega seotud kulud Itaalia. Ta ei kuulu enam Prantsusmaa süsteemi.

Tervishoiuteenused riigis, kus te varem töötasite

Põhimõtteliselt on teil ja teie pereliikmetel täielik õigus ravile teie elukohariigis. Kui teile pensioni maksev riik on siiski üks järgmistest, on teil ja teie pereliikmetel õigus ravile nii riigis, mis maksab teile pensioni, kui ka teie praeguses elukohariigis:

Austria

Saksamaa

Madalmaad

Belgia

Kreeka

Poola

Bulgaaria

Ungari

Sloveenia

Küpros

Island

Hispaania

Tšehhi

Liechtenstein

Rootsi

Prantsusmaa

Luksemburg

Šveits

Hoiatus

Kui teile pensionit maksev riik ei ole ülaltoodud nimekirjas, on teil õigus täielikule tervisekindlustusele vaid riigis, kus te elate.

Pensionile jäänud endised piiriülesed töötajad

Kui töötasite viimati piiriülese töötajana (mis tähendab, et elasite ühes riigis, kuid töötasite teises) ning jäite kas vanadus- või invaliidsuspensionile, kohaldatakse teie suhtes järgmisi põhimõtteid.

Ravi jätkamine

Te võite saada jätkuvalt ravi, millega alustati riigis, kus te varem töötasite, ka pärast seda, kui te pensionile jääte.

Sama kehtib ka teie ülalpeetavate suhtes, kui nende raviga alustati ühes järgmistest riikidest:

Austria

Kreeka

Madalmaad

Belgia

Ungari

Poola

Bulgaaria

Itaalia

Portugal

Küpros

Läti

Rumeenia

Tšehhi

Liechtenstein

Slovakkia

Eesti

Leedu

Sloveenia

Prantsusmaa

Luksemburg

Hispaania

Saksamaa

Malta

Šveits

Selleks et saada jätkuvalt ravi, millega alustati riigis, kus te varem töötasite, peate esitama asjaomase riigi tervishoiuasutustele S3-vormi.

Ravikindlustus riigis, kus te varem töötasite, ja teie elukohariigis

Kui töötasite pensionile jäämisele eelnenud 5 aasta jooksul vähemalt 2 aastat piiriülese töötajana, on teil õigus saada tervishoiuteenuseid nii oma elukohariigis kui ka riigis, kus te varem töötasite.

Nii teil kui ka teie ülalpeetavatel on õigus tervishoiuteenustele riigis, kus te varem töötasite, kui nii asjaomane riik, kui ka teie praegune elukohariik on mõlemad allpool esitatud loetelus:

Austria

Saksamaa

Hispaania

Belgia

Luksemburg

Prantsusmaa

Portugal

Kui reisite ravi saamise eesmärgil riiki, kus te varem töötasite, ning asjaomase riigi ametiasutused ei ole enam vastutavad teie tervishoiukulude katmise eest, peate neile esitama S3-vormi. S3-vormi saate oma ravikindlustusasutuselt.

Kui saate töötushüvitisi ühest ELi riigist ja otsustate kolida töö otsimise eesmärgil teise ELi riiki, peaksite enne välismaale minekut hankima endale ja oma pereliikmetele Euroopa ravikindlustuskaardi. Kui saate töötushüvitisi, võimaldab Euroopa ravikindlustuskaart teil ja teie pereliikmetel saada vaid hädavajalikku ravi (erakorralist arstiabi).

Kui te ei ole kindlustatud üheski ELi riigis ja otsustate kolida töö otsimise eesmärgil teise ELi riiki, otsustavad sotsiaalkindlustusasutused selle üle, millise riigi sotsiaalkindlustussüsteemiga peaksite olema hõlmatud ning suure tõenäosusega peab teil olema ravikindlustus riigis, kuhu te elama asute.

Lugege täiendavalt sotsiaalkindlustuskaitse kohta välismaal.

Riiklikud tervishoiusüsteemid on Euroopas riigiti väga erinevad

ELi riigid võivad ise kehtestada oma eeskirjad hüvitiste ja teenuste saamise õiguste kohta.

Tõsiste probleemide ja arusaamatuste ärahoidmiseks tutvuge sotsiaalkindlustussüsteemiga vastuvõtvas riigis või võtke ühendust oma riigi kontaktpunktiga.

Näide

Tutvuge oma uue elukohariigi tervishoiusüsteemiga

Susanne oli suurema osa oma elust töötanud Saksamaal ning pensionile jäädes kolis ta Hispaaniasse. Kui ta haigeks jäi, sai ta abi koduhooldust osutavalt eraettevõtjalt, kuna Hispaanias puudub riiklik koduhoolduskindlustus.

Tema Saksamaa koduhoolduskindlustus maksis osa kuludest, kuid Susanne pidi maksma palju suurema summa, kui ta oleks pidanud maksma juhul, kui ta oleks jäänud elama Saksamaale. See oli tingitud Saksa ja Hispaania sotsiaalkindlustussüsteemide erinevustest.

Erinevused töövõimetusastmete hindamisel

Kui taotlete invaliidsuspensioni või töövõimetushüvitist, võib iga riik, kus te olete varem töötanud, nõuda teie olukorra eraldi hindamist. Üks riik võib pidada teid peaaegu täiesti töövõimetuks, samas kui teise arvates olete täiesti töövõimeline.

Lugege täiendavalt invaliidsuspensionite kohta Euroopas.

Lisateave:

KKK

ELi õigusaktid

Vajate nõuandeteenistuse abi?

Võtke ühendust spetsiaalse nõuandeteenistusega

Viimati ajakohastatud: 18/01/2024
Jaga lehekülge