Ścieżka nawigacji

Ostatnia aktualizacja : 21/04/2016

health

Wizyta u lekarza i leczenie szpitalne za granicą

Pamiętaj! Aby wezwać służby ratunkowe w nagłych wypadkach w dowolnym miejscu w UE, dzwoń pod bezpłatny numer 112 z dowolnego telefonu stacjonarnego lub komórkowego. English

W przypadku wizyty u lekarza lub hospitalizacji podczas wyjazdu do innego kraju UE posiadanie przy sobie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego uprości formalności i zwrot kosztów za usługi świadczone w ramach publicznej opieki zdrowotnej.

Pamiętaj, że systemy opieki zdrowotnej i zabezpieczenia społecznego różnią się w poszczególnych krajach UE. W niektórych krajach należy zapłacić za leczenie bezpośrednio lekarzowi lub w szpitalu, w innych odbywa się to bezgotówkowo. Informacje na temat systemu zabezpieczenia społecznego w kraju, do którego zamierzasz się udać, można znaleźć na stronach Komisji Europejskiej English lub odpowiedniej instytucji krajowej български Lietuvių français Deutsch magyar English , w krajowym punkcie kontaktowym lub dzięki aplikacji EKUZ na smartfona.

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego jest akceptowana tylko przez lekarzy i szpitale, którzy podpisali umowę wiążącą ich z państwowym systemem opieki zdrowotnej. Nie obejmuje ona prywatnej opieki zdrowotnej. Jeśli leczysz się w prywatnej placówce medycznej, możesz ubiegać się o zwrot kosztów po powrocie do domu. Jednak najpierw warto sprawdzić, jakie prawa Ci przysługują, ponieważ zasady zwrotu kosztów mogą być różne.

Prawdziwa historia

Upewnij się, że leczenie odbywa się w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej

Ewa, pomimo złamanej nogi, wyjechała służbowo do innego kraju UE. Noga zaczęła ją boleć, więc udała się do lekarza. Po powrocie do domu otrzymała rachunek za leczenie, którego kosztu nie pokryto w ramach systemu EKUZ, ponieważ lekarz potraktował ją jak prywatnego pacjenta. Ewie udało się odzyskać częściowy zwrot poniesionych kosztów od swojego ubezpieczyciela. Nie udało się jej jednak odzyskać wszystkich pieniędzy, ponieważ koszty leczenia za granicą były wyższe niż w jej kraju zamieszkania.

Pamiętaj, że w przypadku wyjazdu za granicę specjalnie w celu odbycia tam leczenia obowiązują inne zasady.

Więcej informacji o wydatkach i zwrocie kosztów.

Prawo UE
Konsultacje publiczne
Potrzebujesz pomocy lub porady?
Skontaktuj się z działem pomocy

Skontaktuj się z działem pomocy