Pogosta vprašanja - Načrtovano zdravljenje v tujini

DA. Na zdravljenje greste lahko v drugo državo EU, vaš zavod za zdravstveno zavarovanje pa bo pod določenimi pogoji neposredno prevzel stroške tega zdravljenja ali pa vam jih bo delno ali v celoti povrnil. 
Predpisi EU v zvezi z zdravljenjem v tujini zajemajo zdravstveno in zobozdravstveno varstvo, zdravila in bolnišnično zdravljenje. Stroški zdravljenja bodo povrnjeni samo, če vaše zdravstveno zavarovanje krije zadevno zdravljenje v matični državi. Denimo, stroški zdraviliškega zdravljenja so v nekaterih državah del zdravstvenega zavarovanja, drugod pa ne. Zato bodo stroški zdraviliškega zdravljenja v tujini povrnjeni samo, če je tako zdravljenje del zdravstvenega zavarovanja v vaši državi.

DA. Nacionalni zavod za zdravstveno zavarovanje vam ne more zavrniti zdravljenja v tujini samo zato, ker je v domači državi čakalna vrsta za to zdravljenje. Upoštevati morajo vaše zdravstveno stanje in na podlagi objektivne zdravstvene ocene vaših potreb dokazati, da je čakalna doba sprejemljiva.

DA. Nacionalni zavod za zdravstveno zavarovanje lahko zavrne predhodno odobritev, če vaše zdravstveno zavarovanje ne krije zadevnega zdravljenja ali če do tega zdravljenja lahko pridete v matični državi v roku, ki je sprejemljiv z medicinskega vidika. Če vam nacionalni zavod za zdravstveno zavarovanje odobritev zavrne, mora pojasniti razloge za svojo odločitev in svojo oceno vašega primera zdravstveno utemeljiti.
Vedno lahko zahtevate pregled katerekoli upravne odločitve v zvezi z vašim primerom.

Obrnite se na nacionalno kontaktno točko države EU, v kateri se zdravite. Pojasnili vam bodo vaše pravice in dali informacije o ustreznih nadaljnjih upravnih in zdravstvenih postopkih.

Po vrnitvi v domačo državo vam mora vaš zavod za zdravstveno zavarovanje zagotoviti enako nadaljnje zdravljenje, kot bi ga prejeli, če bi se zdravili doma.

Glej osnovne informacije o tem področju

Zakonodaja EU

Nazadnje pregledano: 03/07/2023
Daj to stran v skupno rabo