Ścieżka nawigacji

Podziel się 
	Udostępnij na Facebook
 
	Twitter
 
	Udostępnij na google+
 
	Udostępnij na linkedIn

Planowane leczenie

Ostatnia aktualizacja : 12/2011

Prawo dostępu

FAQs Prawo dostępu

 • Czy zakład ubezpieczeń zdrowotnych może nie udzielić mi zgody na planowane leczenie za granicą?

  TAK – Jeśli leczenie, o które się ubiegasz jest dostępne w Twoim kraju w terminie akceptowalnym z medycznego punktu widzenia.  Jednak zakład ubezpieczeń zdrowotnych musi wydać zgodę, jeśli system publicznej opieki zdrowotnej w Twoim kraju nie jest w stanie zapewnić leczenia w terminie akceptowalnym z medycznego punktu widzenia przy uwzględnieniu Twojego stanu zdrowia i postępów choroby lub w przypadku gdy leczenie jest objęte Twoim ubezpieczeniem zdrowotnym, ale nie można go przeprowadzić w Twoim kraju.

 • Wyjeżdżam za granicę, aby poddać się planowanemu leczeniu, na które mój zakład ubezpieczeń zdrowotnych wyraził zgodę. Jakiego poziomu zwrotu kosztów mogę oczekiwać?

  Jeśli z pewnych względów poniesiesz całość lub część kosztów leczenia, uzyskasz ich zwrot według stawki stosowanej w kraju, w którym miało miejsce leczenie. Jeśli zwrot kosztów w kraju, w którym odbyło się leczenie, jest niższy niż w kraju Twojego zamieszkania, Twój zakład ubezpieczeń zdrowotnych, po złożeniu przez Ciebie wniosku, zwróci Ci różnicę. Nie dostaniesz jednak zwrotu przekraczającego kwotę, która rzeczywiście została zapłacona.

 • Moja matka, która jest na emeryturze, przyjeżdża z innego kraju UE, aby spędzić ze mną kilka miesięcy. Potrzebna jest jej operacja. Jakich formalności muszę dopełnić, aby mogła być operowana w kraju, w którym mieszkam?

  Jeśli Twoja matka mieszka zgodnie z prawem w jednym kraju UE, ale chciałaby się poddać leczeniu w innym kraju UE, musi zwrócić się do swojego zakładu ubezpieczeń zdrowotnych o uprzednią zgodę na leczenie za granicą, dzięki której będzie mogła uzyskać zwrot kosztów.  W przypadku nieprzewidzianego leczenia podczas pobytu za granicą Twoja matka może skorzystać z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

  Inne najczęściej zadawane pytania dotyczące planowanego leczenia za granicą English

Pomoc

Pomoc

Nie znalazłeś potrzebnych informacji? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu problemu?

Uzyskaj porady na temat swoich praw w UE

Rozwiązywanie problemów z urzędami