Narzędzia serwisu

Wybór języka

Flaga UE

Ścieżka nawigacji

Menu

Ostatnia aktualizacja : 28/02/2017

Planowane leczenie - koszty leczenia i ich zwrot

Koszty leczenia mogą zostać pokryte na dwa sposoby:

1. Twój ubezpieczyciel może bezpośrednio pokryć wszystkie koszty.

 • System ten ma zastosowanie w przypadku publicznej służby zdrowia - może nie obejmować prywatnych placówek lekarskich.
 • Zanim wyjedziesz za granicę, musisz poprosić swój zakład ubezpieczeń o wydanie zezwolenia na leczenie (złożyć wniosek o tzw. uprzednią zgodę). Jeśli ubezpieczyciel wyrazi na nie zgodę, otrzymasz odpowiedni formularz (tak zwany formularz S2).
 • Koszty leczenia pokryje wtedy w pełni Twój ubezpieczyciel.
 • Instytucje z reguły same rozliczają się między sobą, a zatem nie będziesz musiał płacić za leczenie.

Jeśli jednak poddasz się leczeniu w kraju, w którym pacjenci zwykle sami płacą rachunki i potem uzyskują zwrot od swojego ubezpieczyciela, być może będziesz musiał najpierw sam ponieść niektóre koszty. Następnie powinieneś zwrócić się o ich zwrot do odpowiednich organówEnglish w kraju, w którym odbywa się leczenie. Zwrócą Ci one poniesione koszty w takiej wysokości, w jakiej zwracają miejscowej ludności. Istnieje też inna możliwość - o zwrot poniesionych kosztów możesz wystąpić do swojego ubezpieczyciela po powrocie do kraju.

Jeśli stawka zwrotu kosztów za leczenie w kraju, w którym jesteś ubezpieczony, jest wyższa niż ta, którą otrzymałeś za granicą, masz prawo ubiegać się u swojego ubezpieczyciela o zwrot tej różnicy.

2. Możesz sam zapłacić za leczenie, a następnie zwrócić się o zwrot poniesionych kosztów.

 • Metodę tę można zastosować zarówno w przypadku publicznej służby zdrowia, jak i prywatnych placówek opieki medycznej.
 • Zostanie Ci zwrócona kwota, która przysługiwałaby Ci za takie leczenie w Twoim kraju, ale tylko jeśli w swoim kraju masz prawo do takiego rodzaju leczenia.

Może przy tym nadal obowiązywać Cię wymóg uzyskania zezwolenia na leczenie (tzw. uprzedniej zgody) - sprawdź w krajowym punkcie kontaktowym.

Prawdziwa historia 1

Xavier chce się poddać leczeniu stomatologicznemu (które obejmuje jego ubezpieczenie zdrowotne) w państwie członkowskim Y. Jednak koszt takiego leczenia jest tam wyższy niż w jego kraju ojczystym. Xavier chciałby uzyskać zwrot całości kosztów, musi więc poprosić swojego ubezpieczyciela o zezwolenie na leczenie. Kiedy je otrzyma, będzie mógł wyjechać za granicę i podjąć leczenie, nie płacąc za nie, gdyż w większości przypadków odpowiednie instytucje same rozliczą się między sobą.

Yvonne chce poddać się takiemu samemu leczeniu stomatologicznemu w państwie członkowskim X. Zależy jej przy tym na czasie. W krajowym punkcie kontaktowym dowiaduje się, że nie musi wcześniej uzyskać zezwolenia. Wyjeżdża więc za granicę i podejmuje leczenie. Płaci za nie sama, a o zwrot części kosztów ubiega się po powrocie do kraju.

Prawdziwa historia 2

Agata chce się poddać skomplikowanej operacji w państwie członkowskim Y, w placówce, która posiada umowę z publiczną służbą zdrowia. W przypadku tego rodzaju operacji wymagane jest zezwolenie, które albo uprawnia do bezpośredniego pokrycia kosztów przez ubezpieczyciela, albo do ubiegania się o zwrot kosztów w późniejszym terminie. Agata składa wniosek o wydanie zezwolenia i albo to jej ubezpieczyciel bezpośrednio opłaca operację, albo to ona zwróci się o zwrot kosztów operacji po powrocie do kraju.

Bernard chce się poddać tej samej operacji, również w państwie członkowskim Y, ale w prywatnej placówce medycznej. Oznacza to, że on też musi uzyskać zezwolenie, ale nie może starać się o bezpośrednie pokrycie kosztów przez ubezpieczyciela. Bernard musi zapłacić za operację i dopiero potem może zwrócić się o zwrot poniesionych kosztów. Zwrócona mu kwota najprawdopodobniej nie będzie przekraczać progów ustalonych dla tego rodzaju operacji w jego kraju.

Bez względu na to, którą opcję wybierzesz, ubezpieczyciel nie może odrzucić Twojego wniosku o wydanie uprzedniej zgody, jeśli:

 • rodzaj leczenia, którego potrzebujesz, jest niedostępny w Twoim kraju, ale jest objęty zakresem Twojego ubezpieczenia
 • leczenie jest dostępne w Twoim kraju, ale okres oczekiwania jest zbyt długi.

Więcej na temat kosztów i ich zwrotu możesz dowiedzieć się bezpośrednio w wybranej placówce medycznej lub w krajowym punkcie kontaktowym w kraju UE, w którym zamierzasz poddać się leczeniu.

Przydatne adresy i strony krajowe.

Konsultacje publiczne
  Potrzebujesz pomocy lub porady?
  Skontaktuj się z działem pomocy