Gyakran feltett kérdések - Költségek és költségtérítés: tervezett külföldi gyógykezelés

Az Ön külföldi orvosi ellátásának költségeit csak akkor fedezik, ha azt a biztosítási jogviszonya szerinti ország társadalombiztosítási rendszere finanszírozza. Ha nem ez a helyzet, akkor az Ön országában működő egészségbiztosítási szerv nem köteles engedélyezni a külföldi kezelést, illetve állni a beavatkozás költségeit (bár természetesen dönthet úgy, hogy így tesz).
Azt tanácsoljuk, tájékozódjon a nemzeti hatóságoknál a rendelkezésre álló lehetőségekről. Elképzelhető, hogy az európai referenciahálózatok en is segítséget tudnak nyújtani Önnek a hazájában. Ezek virtuális, önkéntes, határokon átívelő hálózatok, melyek Európa nagy mértékben szakosodott egészségügyi szolgáltatóit fogják egybe, hogy segítsék a ritka vagy kis prevalenciájú, összetett betegségekben szenvedő betegek diagnosztizálását és kezelését. Ezek a betegségek rendkívül specializált egészségügyi ellátást kívánnak meg, amelyhez meghatározott szakemberek és erőforrások jelenlétére van szükség a kezelés helyszínén.
IGEN, amennyiben az adott gyógykezelést hazájában a társadalombiztosítási rendszer finanszírozza. A hatóságok a visszatérítés mértékét a hazájában érvényes visszatérítési ráták alapján határozzák meg. A beavatkozást tehát legfeljebb olyan összegben térítik meg Önnek, mint amennyibe a hazájában került volna az adott kezelés.
Bizonyos esetekben előzetes engedélyre is szüksége lehet – ne mulassza el megkérdezni erről egészségbiztosítási pénztárát vagy a nemzeti kapcsolattartó pontot. Fontos tudni, hogy az illetékes szerv köteles megadni Önnek az engedélyt, ha máskülönben hazájában túl sokat kellene várnia a kezelésre.
Az Ön egészségbiztosítási pénztára csak a külföldi gyógykezeléshez közvetlenül kapcsolódó költségeket köteles megtéríteni. Ez lényegében a gyógykezelés, valamint a kórházi ellátás költségeit foglalja magában, a szükséges elszállásolás és kórházi étkezés költségét is ideértve.
Ha azonban Ön előzetes engedélyt kapott a gyógykezelésre, és hazájának jogszabályai értelmében a térítési jogosultság más költségekre is kiterjed – pl. a gyógykezelés helyszínére történő kiutazás vagy az Önt kísérő személy költségeire –, az Ön egészségbiztosítója nem tagadhatja meg e költségek megtérítését pusztán azért, mert Ön egy másik EU-országban részesült ellátásban. Önt ugyanazok a jogok illetik meg ebben az esetben, mint amikor a lakóhelye szerinti országban vesz igénybe orvosi ellátást.
Ha szeretne tájékozódni az Ön egyedi helyzetére vonatkozó részletes költségtérítési szabályokról, érdeklődjön hazája egészségbiztosító szervénél.
Bizonyos esetekben igen. Ha például az Ön külföldi gyógykezelés engedélyezésére irányuló kérelmét először elutasítják, később viszont jóváhagyják, az Ön egészségbiztosítójának alapszabályként ugyanolyan összegű költségtérítést kell nyújtania, mintha elsőre megadta volna az engedélyt.
Egy másik példa: tegyük fel, hogy az Ön külföldi gyógykezelés engedélyeztetése iránti kérelmét elutasították. Ön jogorvoslatért folyamodott, ám még mielőtt döntés született volna az ügyben, igénybe vette külföldön a kérdéses orvosi ellátást. Amennyiben a jogorvoslati szerv az Ön javára dönt, Ön jogosult költségtérítésre.
Önt abban az esetben is megilleti a költségtérítés, ha – egészségi állapota miatt, vagy mert sürgősen kezelésre volt szüksége – nem állt módjában megvárni az előzetes engedély iránti kérelmével kapcsolatos döntést.
NEM. Az Ön egészségbiztosítója nem tagadhatja meg a külföldi gyógykezeléssel kapcsolatos költségtérítést pusztán a költségek nagyságára hivatkozva. 
A várólista nem ütközik semmilyen uniós jogszabályba. Ha viszont teljesülnek a külföldi ellátás igénybevételének feltételei (az Ön egészségbiztosítása fedezi az orvosi kezelés/beavatkozás költségeit, Ön pedig nem tudja igénybe venni időben az ellátást a hazájában), egészségbiztosítója nem tagadhatja meg az engedélyt – akkor sem, ha Ön már felkerült a várólistára a hazájában.
Ön élhet a nemzeti jog alapján biztosított jogorvoslati lehetőségekkel. Ha úgy gondolja, hogy a tervezett külföldi orvosi ellátással kapcsolatos uniós jogai sérültek, kérjen segítséget a SOLVIT en -tól.

A témával kapcsolatos legfontosabb információk

EU-jogszabályok

Utolsó frissítés: 03/07/2023
Oldal megosztása