Manželstvo

Manželstvo uzavreté pred matričným úradom je právnym inštitútom, ktorý existuje vo všetkých krajinách EÚ. Pravidlá vzťahujúce sa na partnerstvá, ako sú civilné zväzky a registrované partnerstvá, alebo na faktické zväzky, sú však iné než pravidlá vzťahujúce sa na manželstvo.

Vnútroštátne pravidlá týkajúce sa manželstva sa v jednotlivých krajinách EÚ líšia, najmä pokiaľ ide o:

  • práva a povinnosti manželov: napríklad v oblasti majetkových vzťahov alebo zmeny priezviska;
  • vzťah medzi manželstvom uzavretým pred orgánom cirkvi a manželstvom uzavretým pred matričným úradom: niektoré krajiny EÚ považujú manželstvá uzavreté pred orgánom cirkvi za rovnocenné s manželstvami uzavretými pred matričným úradom, iné nie. Ak sa sťahujete do inej krajiny EÚ a vaše manželstvo bolo uzavreté len pred orgánom cirkvi, overte si, akým spôsobom bude uznaný váš manželský stav v krajine EÚ, do ktorej sa sťahujete;
  • možnosť uzavrieť manželstvo osôb rovnakého pohlavia. Osoby rovnakého pohlavia môžu uzavrieť manželstvo v týchto krajinách EÚ: Belgicko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Írsko, Luxembursko, Malta, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Slovinsko, Španielsko a Švédsko. Manželstvo osôb rovnakého pohlavia je možné aj na Islande, v Nórsku a vo Švajčiarsku.

Viac informácií o vnútroštátnych pravidlách o manželstve a majetkovom režime manželov. Otvoriť ako externý odkaz

Cezhraničné sobáše v EÚ

Ide o manželstvá so vzťahom k rôznym krajinám EÚ – napríklad v prípade, keď uzavriete manželstvo s občanom iného štátu alebo v krajine EÚ, ktorá v EÚ nie je vašou domovskou krajinou.

Čo treba urobiť pred svadbou

Overte si, ktoré vnútroštátne predpisy sa vzťahujú na vaše manželstvo a majetkový režim manželov. Bude to mať významné dôsledky na vaše práva a povinnosti vyplývajúce z manželstva.

Ak sa chystáte uzavrieť manželstvo v inej krajine EÚ ako v tej, v ktorej žijete, informujte sa na príslušných úradoch oboch krajín EÚ, aké formálne požiadavky musíte splniť, aby bolo vaše manželstvo platné v oboch krajinách. Môže ísť o požiadavky týkajúce sa registrácie alebo uverejnenia.

Čo treba urobiť po svadbe

Vaše manželstvo uzavreté v krajine EÚ bude v zásade uznané vo všetkých ostatných krajinách EÚ, čo však neplatí v plnej miere pre manželstvá uzavreté osobami rovnakého pohlavia.

Uznanie vášho manželstva v inej krajine EÚ – práva priznané právom EÚ a vnútroštátnym právom

Ak ste uzavreli manželstvo v krajine EÚ a potrebujete, aby bolo vaše manželstvo uznané vo vašej domovskej krajine EÚ alebo v inej krajine EÚ, mali by ste si uvedomiť, že existuje rozdiel medzi:

  1. právami priznanými právnymi predpismi EÚ, ako je vaše právo na slobodný pohyb, ktoré zahŕňa právo presťahovať sa s vaším manželom resp. vašou manželkou do inej krajiny EÚ a žiť tam, a
  2. právom priznaným vnútroštátnymi právnymi predpismi krajiny EÚ, v ktorej žiadate o uznanie, ako napríklad dedičské právo a právo na výživné pre vás a vášho manžela resp. vašu manželku alebo právo na rodinné prídavky.

Ak uzavriete manželstvo v krajine EÚ, všetky ostatné krajiny EÚ sú podľa právnych predpisov EÚ povinné uznať vaše manželstvo v rozsahu práv priznaných právnymi predpismi EÚ, najmä pokiaľ ide o vaše právo na slobodný pohyb, ktoré zahŕňa právo presťahovať sa s vaším manželom resp. vašou manželkou do inej krajiny EÚ a žiť tam. Povinnosť krajín EÚ uznať vaše manželstvo v rozsahu práv priznaných právnymi predpismi EÚ sa uplatňuje bez ohľadu na to, či ide o heterosexuálne manželstvo alebo manželstvo osôb rovnakého pohlavia.

Ak uplatňujete svoje právo na slobodný pohyb a presťahujete sa do inej krajiny EÚ, v ktorej budete žiť a pracovať, váš manžel resp. vaša manželka sa tam môže presťahovať a žiť s vami. Overte si pravidlá pobytu pre:

Ak však uzavriete manželstvo v krajine EÚ a chcete, aby bolo vaše manželstvo uznané vo vašej domovskej krajine EÚ alebo v inej krajine EÚ, aby ste mohli požívať práva priznané vnútroštátnym právom, na uznanie vášho manželstva sa bude vzťahovať vnútroštátne právo krajiny EÚ, v ktorej žiadate o uznanie. To znamená, že krajiny EÚ môžu v súčasnosti slobodne rozhodnúť, či vaše manželstvo uznajú v rozsahu práv priznaných vnútroštátnym právom krajiny EÚ, v ktorej žiadate o uznanie. Tieto práva zahŕňajú právo dediť po manželovi resp. manželke alebo právo na výživné od manžela resp. manželky (napríklad v prípade rozvodu) alebo právo poberať rodinné prídavky.

Vo všeobecnosti všetky krajiny EÚ uznávajú heterosexuálne manželstvo uzavreté v inej krajine EÚ v rozsahu práv priznaných vnútroštátnymi právnymi predpismi, ale nie vždy to platí v prípade manželstva osôb rovnakého pohlavia. V súčasnosti len krajiny EÚ, ktoré povoľujú manželstvo osôb rovnakého pohlavia na svojom území, v zásade uznávajú manželstvo osôb rovnakého pohlavia uzavreté v inej krajine EÚ v rozsahu práv priznaných vnútroštátnymi právnymi predpismi. Ide o tieto krajiny EÚ: Belgicko, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Írsko, Luxembursko, Malta, Nemecko, Portugalsko, Rakúsko, Slovinsko, Španielsko a Švédsko. Manželstvá osôb rovnakého pohlavia možno uznať aj na Islande, v Nórsku a vo Švajčiarsku.

Uznanie a registrácia manželstva

Orgány krajiny EÚ, v ktorej uzatvárate manželstvo, obvykle zaregistrujú vaše manželstvo v občianskom registri alebo registri obyvateľov tejto krajiny.

Ak uzatvárate manželstvo v krajine EÚ, ktorá v EÚ nie je vašou krajinou pôvodu, je vhodné nechať si manželstvo uznať a zaregistrovať aj vo vašej domovskej krajine EÚ. Uznanie manželstva vo vašej domovskej krajine EÚ zvyčajne zahŕňa registráciu vášho manželstva v občianskom registri alebo registri obyvateľov vašej domovskej krajiny EÚ.

Registráciu vykonajú orgány vašej domovskej krajiny EÚ v súlade s vnútroštátnymi pravidlami vašej domovskej krajiny EÚ. Môžete sa takisto informovať na konzulárnom úrade vašej domovskej krajiny, či možno vaše manželstvo zaregistrovať na konzulárnom úrade, alebo či je potrebné urobiť to vo vašej domovskej krajine EÚ.

Ak neuzatvárate manželstvo vo svojej krajine pôvodu v rámci EÚ, zvyčajne sa nevyžaduje, aby bolo vaše manželstvo uznané a zaregistrované aj vo vašej domovskej krajine. V niektorých prípadoch sa však bude vyžadovať aj uznanie a registrácia vášho manželstva vo vašej domovskej krajine EÚ, ak chcete požívať práva priznané vnútroštátnymi právnymi predpismi (napríklad na účely dedenia alebo rodinných prídavkov) buď vo vašej domovskej krajine EÚ, alebo v inej krajine EÚ.

Príklad

Manželské páry rovnakého pohlavia - keď existujú rozdiely medzi právnymi predpismi jednotlivých krajín

Belgičanka Emma a Francúzka Carine uzavreli manželstvo v Belgicku. Keď sa Emma pri výkone svojho práva na slobodný pohyb presťahovala do Talianska, aby tam žila a pracovala, Carine ju nasledovala. Je to možné, pretože Emma a Carine boli uznané za manželský pár v Taliansku na účely práv priznaných právnymi predpismi EÚ, najmä pokiaľ ide o právo presťahovať sa s rodinnými príslušníkmi do inej krajiny EÚ a žiť tam.

Emmu a Carine však talianske orgány nepovažovali za manželský pár v rozsahu práv priznaných vnútroštátnymi (talianskymi) právnymi predpismi, pretože manželstvo osôb rovnakého pohlavia sa na účely týchto práv v Taliansku neuznáva.

Keďže registrované partnerstvá medzi osobami rovnakého pohlavia sú však v Taliansku dovolené, Emme a Carine možno priznať rovnaké práva ako párom v registrovanom partnerstve, pokiaľ ide o práva priznané talianskymi právnymi predpismi (napríklad dedičské právo).

Najčastejšie otázky

Potrebujete pomoc asistenčných služieb?

Obráťte sa na špecializované asistenčné služby

Posledná kontrola: 01/03/2024
Zdieľať túto stránku