Narzędzia serwisu

Wybór języka

Flaga UE

Ścieżka nawigacji

Ostatnia aktualizacja : 25/04/2017

Najczęściej zadawane pytania - Małżeństwo

 • Wziąłem ślub w kraju UE, którego nie jestem obywatelem. Czy powinienem zarejestrować małżeństwo w swoim kraju pochodzenia?

  NIE - Możesz wystąpić o rejestrację małżeństwa w kraju pochodzenia, ale nie jest to obowiązkowe. Jeśli przestrzegałeś przepisów kraju, w którym zawarłeś związek małżeński, będzie on uznawany w całej UE - o ile nie jest to małżeństwo z osobą tej samej płci. Takie małżeństwa uznaje obecnie tylko 7 krajów UE: Belgia, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Portugalia i Szwecja.

 • Wraz z moim narzeczonym mieszkamy w Słowacji – chcielibyśmy wziąć ślub we Włoszech, podczas wspólnych wakacji. Czy przysługuje nam automatycznie prawo do wzięciu ślubu w innym kraju UE?

  NIE - to włoskie władze zdecydują, czy możecie tam wziąć ślub. W normalnych okolicznościach uzyskacie zgodę jedynie wtedy, gdy istnieją jakieś więzi łączące was z Włochami – na przykład gdy przynajmniej jedno z was tam mieszka, lub posiada włoskie obywatelstwo. Jeśli jednak wyrażą zgodę, małżeństwo będzie uznawane w całej UE.

  Po powrocie do Słowacji będziecie musieli wystąpić o uwzględnienie we wszelkich urzędowych dokumentach faktu zawarcia przez was małżeństwa, na podstawie włoskiego aktu małżeństwa.

Konsultacje publiczne
  Potrzebujesz pomocy lub porady?
  Skontaktuj się z działem pomocy

  Skontaktuj się z działem pomocy