Ścieżka nawigacji

Ostatnia aktualizacja : 25/06/2015

Najczęściej zadawane pytania - Małżeństwo

  • Wziąłem ślub w kraju UE, którego nie jestem obywatelem. Czy powinienem zarejestrować małżeństwo w swoim kraju pochodzenia?

    NIE - Możesz wystąpić o rejestrację małżeństwa w kraju pochodzenia, ale nie jest to obowiązkowe. Jeśli przestrzegałeś przepisów kraju, w którym zawarłeś związek małżeński, będzie on uznawany w całej UE - o ile nie jest to małżeństwo z osobą tej samej płci. Takie małżeństwa uznaje obecnie tylko 7 krajów UE: Belgia, Dania, Francja, Hiszpania, Holandia, Portugalia i Szwecja.

  • Wraz z moim narzeczonym mieszkamy w Słowacji – chcielibyśmy wziąć ślub we Włoszech, podczas wspólnych wakacji. Czy przysługuje nam automatycznie prawo do wzięciu ślubu w innym kraju UE?

    NIE - to włoskie władze zdecydują, czy możecie tam wziąć ślub. W normalnych okolicznościach uzyskacie zgodę jedynie wtedy, gdy istnieją jakieś więzi łączące was z Włochami – na przykład gdy przynajmniej jedno z was tam mieszka, lub posiada włoskie obywatelstwo. Jeśli jednak wyrażą zgodę, małżeństwo będzie uznawane w całej UE.

    Po powrocie do Słowacji będziecie musieli wystąpić o uwzględnienie we wszelkich urzędowych dokumentach faktu zawarcia przez was małżeństwa, na podstawie włoskiego aktu małżeństwa.

Potrzebujesz pomocy lub porady?
Skontaktuj się z działem pomocy