Ścieżka nawigacji

Ostatnia aktualizacja : 21/01/2015

family

Alimenty (świadczenia na rzecz członków rodziny)

Przepisy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych różnią się zależnie od kraju. Wysokość tego wsparcia nie jest wszędzie taka sama. Kiedy jednak musisz płacić alimenty na rzecz osoby w innym kraju UE lub od takiej osoby je otrzymywać, zastosowanie mają przepisy UE.

Sąd którego kraju jest właściwy w danej sprawie?

Sprawę dotyczącą alimentów możesz wnieść głównie do sądów:

  • w kraju, w którym mieszka Twój były partner lub krewny
  • w kraju, w którym mieszka osoba mająca roszczenia alimentacyjne
  • właściwych w sprawach związanych ze stanem cywilnym (np. rozwód) lub odpowiedzialnością rodzicielską - o ile kwestia alimentów dotyczy takich spraw.

Pod pewnymi warunkami i za zgodą Twojego byłego partnera możecie wspólnie wybrać, który sąd ma orzekać w Waszej sprawie, o ile spór nie dotyczy obowiązku alimentacyjnego względem dziecka poniżej 18 roku życia.

W sprawach z udziałem dwóch lub większej liczby krajów UE prawem regulującym sprawy dotyczące zobowiązań alimentacyjnych nie musi być prawo kraju, w którym możesz złożyć wniosek.

Dowiedz się, które przepisy mają zastosowanie do Twojej sprawy alimentacyjnejбългарски (bg)czech (cs)dansk (da)Deutsch (de)eesti (et)ελληνικά (el)English (en)español (es)Français (fr)Gaeilge (ga)italiano (it)latviešu (lv)lietuvių (lt)magyar (hu)Malti (mt)Nederlands (nl)português (pt)română (ro)slovenčina (sk)slovenščina (sl)suomi (fi)svenska (sv), w jaki sposób można rozwiązać konflikt przepisów i jakie byłyby skutki.

Organy centralne do spraw alimentacyjnych w kraju UE, w którym mieszkasz, mogą pomóc Ci złożyć za granicą wniosek o alimenty.

Wykonanie wyroku zasądzającego alimenty za granicą

Jeśli chcesz, aby orzeczenie w sprawie alimentów wydane w dowolnym kraju UE zostało uznane za wykonalne w innym kraju członkowskim, zastosowanie ma uproszczona procedura.

Organy centralne do spraw alimentacyjnych w kraju UE, w którym mieszkasz, mogą pomóc Ci dochodzić alimentów za granicą.

Dowiedz się więcej o środkach egzekucyjnych, procedurze uproszczonej i odpowiednich organach w krajach UE:

Wybierz:

Pomoc i porady

Pomoc i porady

Skontaktuj się z serwisami ds. pomocy