Gyakran feltett kérdések - Családi ellátások

NEM. Belgiumban anyasági ellátásra és anyasági segélyre csak a munkavállalók, illetve az önfoglalkoztatók jogosultak.
NINCS. Önök csak a németországi ellátásokat vehetik igénybe. Ha Önök több országban is jogosultak családi ellátásra, az illetékes nemzeti hatóságok megvizsgálják a helyzetet, és döntést hoznak arról, melyik országnak kell folyósítania az ellátást. Önök csak egy országtól kaphatnak teljes összegű ellátást, többtől nem. Annak eldöntésekor, hogy melyik országnak kell az ellátást biztosítania, a munkaalapú jogosultságok mindig fontosabb szempontot jelentenek, mint a nyugdíjalapú, illetve a munkanélküliségből eredő jogosultságok.

Ha azonban megállapítást nyer, hogy a Németország által folyósítandó ellátások összege alacsonyabb a hollandiai ellátások összegénél, akkor a hollandiai hatóságok a különbözetet megtérítik az Önök számára.
Elvileg igen, Ön jogosult ellátásra gyermekei után.

Ha azonban az Ön házastársa munkaalapú jogosultsággal rendelkezik Szlovéniában, vagyis jogosult arra, hogy Szlovéniában családi ellátásban részesüljön, mert ott dolgozik, a hatóságok megvizsgálják a helyzetet, és döntést hoznak arról, melyik országnak kell Önöknek ellátást folyósítani. Önök csak egy országtól kaphatnak teljes összegű ellátást, többtől nem. Ha Önök mindkét országban rendelkeznek munkaalapú jogosultsággal, akkor Szlovéniától kapnak majd családi ellátást, mert ott élnek a gyermekeik.

Ha megállapítást nyer, hogy a Szlovénia által folyósítandó ellátások összege alacsonyabb az osztrák ellátások összegénél, akkor az osztrák hatóságok a különbözetet megtérítik az Önök számára.
NEM. Kiküldött munkavállalóként Ön továbbra is hazája társadalombiztosítási rendszerében van biztosítva, annak ellenére, hogy külföldön dolgozik. Ennélfogva csak a portugál családi ellátásokat veheti igénybe.
Az Önök esetében vagy Svájcnak, vagy Németországnak kell az ellátást folyósítania. Önök csak egy országtól kaphatnak teljes összegű ellátást, többtől nem. Mivel Önök mindkét országban munkaalapú jogosultsággal rendelkeznek, e két ország egyike – mégpedig az, ahol magasabb az ellátások összege – felelős az ellátások folyósításáért, függetlenül attól, hogy az Önök gyermekei máshol élnek.
IGEN. Vegye fel a kapcsolatot a családi ellátásért felelős hatóságokkal Észtországban, és kérje, hogy a támogatásokat ne a férjének, hanem közvetlenül Önnek fizessék ki, mivel valójában Ön tartja el a közös gyermekeket.
Ön az álláskeresési járadékot folyósító ország jogszabályainak megfelelően családi ellátásokra jogosult, még abban az esetben is, ha családtagjai másik tagállamban élnek. Ha Ön határt átlépő munkavállalóként veszítette el munkáját, az álláskeresési járadékot a lakóhelye szerinti ország fogja Önnek folyósítani, nem pedig az az ország, ahol legutoljára biztosított volt. Ebben az esetben a családi ellátásokért is a lakóhelye szerinti ország felel. A családi ellátásra való jogosultságot az egyes országok jogszabályai határozzák meg, így tanácsért érdemes a helyi társadalombiztosítási intézményhez fordulni.
Nyugdíjasként Ön általában attól az országtól kap családi ellátást, amely a nyugdíját is fizeti, feltéve, hogy gyermekei ugyanabban az országban élnek. Amennyiben az Ön gyermekei nem abban az országban élnek, amely az Ön nyugdíját fizeti, és Ön több európai uniós országtól is kap nyugdíjat, a családi ellátást az az ország fizeti, amelyben Ön a leghosszabb biztosítási időszakkal rendelkezik.
Ha a szülők két különböző EU-országban dolgoznak és gyerekeik az egyikükkel élnek, az az ország fogja folyósítani a családi ellátásokat, ahol a gyermekek laknak. A másik országban élő szülő nem jogosult a családi ellátásoknak arra a részére, amelyet házastársa a munkahelye és a gyermekek lakóhelye szerinti országtól megkap. Ha a családi ellátások összege abban az országban, ahol az Ön házastársa dolgozik és a gyermekei élnek, alacsonyabb, mint abban az országban, ahol Ön dolgozik, a különbséget kifizeti a munkavégzés helye szerinti ország.
Ön általában abban az országban jogosult családi ellátásra, ahol munkát végez vagy munkanélküli. Önnek ezen ország illetékes intézményéhez kell kérelmet benyújtania, szükség esetén munkaadóján keresztül. Az adott intézmény felveszi a kapcsolatot annak az országnak az illetékes szervével, ahol családtagjai élnek, hogy tájékozódjon a család összetételéről (családtagok száma, kora, lakcíme stb.). Amennyiben az „elsőbbségi szabályok" szerint nem arra az országra hárul az ellátások kifizetésének terhe, ahol Ön dolgozik, az intézmény továbbítja az Ön kérelmét a ténylegesen illetékes ország intézményének, amely azt úgy bírálja el, mintha hozzájuk nyújtotta volna be.
NEM. Ön nem jogosult arra, hogy ugyanazon időszak és családtag tekintetében kétszer vegyen fel családi ellátásokat. Halmozódó jogosultságok esetében az úgynevezett elsőbbségi szabályokat kell alkalmazni. E szabályok értelmében az egyik országban a családi ellátásokra való jogosultság felfüggesztésre kerül. Ez a felfüggesztés azonban soha nem teljes: az ellátásoknak csak arra a részére értendő, amely a prioritást élvező ország jogszabályai szerint jár. Ez azt jelenti, hogy ha a felfüggesztett családi ellátások összege meghaladja a prioritást élvező ország által nyújtott ellátásokét, akkor a különbözetet ki kell fizetnie a kedvezményezettnek.

A témával kapcsolatos legfontosabb információk

EU-jogszabályok

Utolsó frissítés: 15/04/2024
Oldal megosztása