Ścieżka nawigacji

Podziel się 
	Udostępnij na Facebook
 
	Twitter
 
	Udostępnij na google+
 
	Udostępnij na linkedIn

Opłaty i pomoc finansowa

 • Jestem Duńczykiem i chciałbym studiować w Niemczech. Tamtejsza uczelnia żąda ode mnie jednak opłacenia czesnego. Czy obywatele UE studiujący w innym kraju UE nie są zwolnieni z opłat za naukę?

  NIE - Przepisy UE nie zwalniają Cię z płacenia czesnego! Jednakże stanowią one, że musisz być traktowany tak samo jak obywatele kraju, w którym chcesz studiować. W tym przypadku jeżeli niemieccy studenci muszą opłacać czesne, Ty również musisz to robić.

 • Jestem Francuzem i chciałbym studiować w Irlandii. Skoro irlandzkie uniwersytety nie pobierają czesnego od obywateli Irlandii, to czy ja również mam prawo do zwolnienia z opłat?

  TAK - Zgodnie z prawem unijnym wszyscy obywatele UE mają prawo do korzystania z systemu kształcenia w kraju goszczącym na tych samych zasadach, co obywatele tego kraju. W tym przypadku oznacza to, że obywatele Francji powinni być traktowani w taki sam sposób jak studenci z Irlandii, jeśli chodzi o pobieranie czesnego.

 • Mój uniwersytet w Szkocji nakłada na mnie (jestem Anglikiem) wyższe opłaty niż na studentów pochodzących ze Szkocji i z innych krajów UE. Czy nie jest to przykład dyskryminacji, z którym mógłbym zwrócić się o pomoc do UE?

  NIE - Ponieważ dotyczy to relacji między Wielką Brytanią a jej obywatelami, jest to kwestia czysto wewnętrzna i nie ma żadnego związku z prawem unijnym.

 • Jestem Czechem, ale mieszkam w Wielkiej Brytanii od kiedy skończyłem 12 lat. Chciałbym pójść tutaj na studia, ale jest to uzależnione od otrzymania stypendium. Do kogo powinienem się o nie zwrócić - do władz czeskich czy brytyjskich?

  Przede wszystkim organy brytyjskie - Rządy krajów UE muszą w takim samym stopniu wspierać obywateli innych krajów (obywateli UE), którzy na stałe przebywają w danym kraju, co własnych obywateli. Stały pobyt oznacza 5-letni stały pobyt w danym kraju.

  Dlatego jeżeli w dniu rozpoczęcia zajęć minie co najmniej 5 lat, od kiedy zamieszkałeś w Wielkiej Brytanii, będziesz uprawniony do takiego samego stypendium na pokrycie kosztów utrzymania co brytyjscy studenci.

 • Jestem Polakiem i właśnie skończyłem studia licencjackie w Polsce. Chciałbym rozpocząć studia magisterskie we Francji. Czy mogę otrzymać stypendium naukowe od Polski lub od Francji?

  ISTNIEJE TAKA MOŻLIWOŚĆ - Rządy krajów UE nie są zobowiązane do przyznawania stypendiów ani pożyczek studentom z innych krajów Unii. Nie mają też obowiązku wspierania swoich obywateli, którzy zdecydowali się na studia za granicą.

  Decyzje te są podejmowane przez każdy rząd niezależnie: w niektórych krajach stypendia na pokrycie kosztów utrzymania ograniczają swobodę studiowania za granicą.

  Skontaktuj się z władzami w obu krajach, aby dowiedzieć się, jaką pomoc mógłbyś od nich uzyskać.

 • Czy stracę moje stypendium na pokrycie kosztów utrzymania, jeżeli wyjadę na studia za granicę?

  ISTNIEJE TAKA MOŻLIWOŚĆ - Od rządu Twojego kraju zależy, czy przyzna Ci stypendium na pokrycie kosztów utrzymania, jeżeli wyjedziesz na studia za granicę. Dowiedz się, jakie przepisy obowiązują w tej kwestii.

  Jednak jeżeli Twój rząd przyzna Ci pomoc, będzie musiał zagwarantować, że zasady dotyczące kwalifikowania się do jej otrzymywania nie doprowadzą do nieuzasadnionego ograniczenia Twojej swobody przemieszczania się.

Pomoc

Pomoc

Nie znalazłeś potrzebnych informacji? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu problemu?

Uzyskaj porady na temat swoich praw w UE

Rozwiązywanie problemów z urzędami