Najčastejšie otázky - Podmienky prijatia na univerzitu

ÁNO – príslušné orgány môžu od uchádzačov vyžadovať absolvovanie jazykových testov. Tieto pravidlá by však mali byť uplatňované proporcionálne a mali by umožňovať výnimky, aby bolo možné zohľadniť individuálne okolnosti, napr. situáciu, že ste už v danej krajine žili alebo pracovali, pričom ste používali príslušný jazyk.

JE TO MOŽNÉ – za uznávanie akademických kvalifikácií zodpovedajú výlučne vnútroštátne vlády. Európska Komisia môže prijať opatrenia len vtedy, ak:

  • odmietnutie uznania kvalifikácie predstavuje diskrimináciu na základe štátnej príslušnosti,
  • neprimerane dlhé a nákladné postupy možno považovať za prekážky voľného pohybu osôb.

Pomôcť vám môže centrum ENIC-NARIC en (Celoeurópska sieť centier pre uznávanie dokladov o akademickom vzdelaní) v hostiteľskej krajine, ktoré môže kontaktovať partnerskú organizáciu vo vašej krajine.

V princípe môžete navštevovať univerzitu v inej krajine EÚ. Majte však na pamäti, že každá krajina môže slobodne stanoviť úroveň stredoškolského vzdelania vyžadovanú od budúcich vysokoškolských študentov. Podmienky prijatia si naštudujte v informáciách pre uchádzačov poskytnutých univerzitou, na ktorej by ste chceli študovať.

Závisí to od krajiny, univerzity a samotného študijného programu. Všeobecne platí, že by ste mali mať:

  • originály všetkých vašich príslušných akademických kvalifikácií,
  • životopis (napr. životopis Europass – ide o formulár na prezentovanie dosiahnutého vzdelania spôsobom, ktorý je zrozumiteľný v celej Európe).
Na takúto situáciu sa nevzťahujú právne predpisy EÚ. Je legitímne, že univerzity od svojich študentov vyžadujú pravidelnú účasť na prednáškach a seminároch. Takže v Nemecku môže rovnako platiť, že študenti nemôžu byť zapísaní na dve rovnako náročné vysokoškolské štúdiá v tom istom čase.

Získať hlavné informácie o tejto téme

Posledná kontrola: 08/06/2022
Zdieľať túto stránku