Zdravstveno zavarovanje

Katera država EU je pristojna za vašo socialno varnost in zdravstveno zavarovanje, je odvisno od vašega delovnega statusa in prebivališča – ne od vašega državljanstva. Preverite, kateri sistem socialne varnosti velja za vas. Več o socialni varnosti v tujini.

Če niste prepričani o svojih pravicah do zdravstvenega zavarovanja in jih želite preveriti, preden se odločite za zdravljenje, se obrnite na nacionalno kontaktno točko.

Za nekatere skupine zavarovancev veljajo posebni pogoji v zvezi z zdravstvenim zavarovanjem.

Če delate v eni državi EU (ali na Islandiji, v Lihtenštajnu, na Norveškem, v Švici ali Združenem kraljestvu), živite pa v drugi, ste upravičeni do zdravstvenih storitev v obeh državah, in sicer pod enakimi pogoji kot osebe, zavarovane v teh državah.

Najprej se morate prijaviti na zavodu za zdravstveno zavarovanje v državi, v kateri delate, in pridobiti obrazec S1 (prej obrazec E 106). S tem obrazcem ste vi in vzdrževani družinski člani upravičeni do zdravstvenega varstva v državi, v kateri živite.

Glede na vaše zdravstveno zavarovanje so vaši družinski člani upravičeni do zdravstvenih storitev, če živijo v državi EU. Če ste obmejni delavec ter živite v državi EU in delate na Danskem, Irskem, Hrvaškem, Finskem, Švedskem, v Islandiji, na Norveškem ali v Združenem kraljestvu, imajo vaši družinski člani pravico do zdravstvenega varstva v teh državah le v določenih primerih, denimo do potrebne zdravstvene oskrbe med njihovim bivanjem.

Nega bolnih otrok

Če ste obmejni delavec, preverite pri zavodu za zdravstveno zavarovanje, ali ste upravičeni do bolniškega dopusta za nego otroka. Če je vaš otrok zavarovan po partnerju v državi, v kateri prebivate, morda niste upravičeni.

Če ste na delo v tujino napoteni za krajši čas (manj kot dve leti), boste še naprej zavarovani v matični državi (državi, ki vas je napotila).

Če se preselite v državo, v katero ste napoteni, pri zavodu za zdravstveno zavarovanje v matični državi zaprosite za obrazec S1 (prej obrazec E106), s katerim boste vi in vzdrževani družinski člani upravičeni do zdravstvenega varstva med bivanjem v tujini.

Ob prihodu v državo, v katero ste napoteni, obrazec S1 predložite lokalnemu zavodu za zdravstveno zavarovanje.

Če delate v več kot eni državi EU, vendar opravljate vsaj 25 % svojih poklicnih dejavnosti (delovni čas in/ali dohodek) v državi, v kateri živite, ste običajno upravičeni do zdravstvenega zavarovanja v državi, v kateri živite.

Kljub temu v določenih situacijah veljajo posebna pravila, denimo kadar ste zaposleni pri delodajalcu ali ste samozaposleni zunaj države, v kateri živite. Več o socialni varnosti v tujini.

Če se v drugo državo EU odpravite na študij, raziskovalno delo, prakso ali poklicno usposabljanje, morate v državi gostiteljici imeti celovito zdravstveno zavarovanje. Morda boste morali imeti tudi nezgodno zavarovanje, odvisno od institucije ali programa, v katerem boste sodelovali.

  • Če niste zaposleni, lahko uporabite evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja Odpri na zunanji povezavi , če ste do nje upravičeni.
  • Če pa ste v državi gostiteljici zaposleni, se morate vključiti v lokalni sistem zdravstvenega zavarovanja.

    Opozorilo

    Tudi nekateri doktorski študenti lahko štejejo za delavce rezidente in se morajo vključiti v sistem zdravstvenega zavarovanja te države ali skleniti zasebno zdravstveno zavarovanje.

  • Če vas na univerzo ali raziskovalno ustanovo v drugo državo EU začasno (za manj kot dve leti) pošilja vaša univerza ali raziskovalna ustanova, boste za čas napotitve še naprej zavarovani v domačem sistemu zdravstvenega zavarovanja. Pred odhodom zaprosite za evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja Odpri na zunanji povezavi ali, če se preselite v državo, v katero ste napoteni, za obrazec S1 (prej obrazec E106).

Pri domačem zavodu za zdravstveno zavarovanje ali nacionalni kontaktni točki preverite, ali bo zdravstveno zavarovanje veljalo ves čas vašega bivanja v tujini. Če velja, so lahko z veljavno evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja upravni postopki enostavnejši.

Vendar nekateri zavodi krijejo stroške zdravljenja v drugi državi EU samo določen čas. To pogosto velja za starejše študente (starejše od 28 ali 30 let) in delavce na usposabljanju v tujini. Če je to vaš primer, se boste morali prijaviti pri lokalnem zavodu za zdravstveno zavarovanje države gostiteljice ali pa skleniti zasebno zavarovanje.

Zdravstveno varstvo v državi prebivanja

  • Pokojnino prejemate od države, v kateri prebivate: vi in vaša družina ste zavarovani v sistemu zdravstvenega zavarovanja te države, četudi prejemate pokojnino tudi od drugih držav.
  • Če od države, v kateri prebivate, ne prejemate pokojnine ali drugih prihodkov: vi in vaši družinski člani ste upravičeni do zdravstvenega varstva v državi prebivanja pod pogojem, da ste upravičeni do zdravstvenega varstva v državi, ki vam izplačuje pokojnino.
    – Na zavodu za zdravstveno zavarovanje v državi, ki vam izplačuje pokojnino, zaprosite za obrazec S1 (prej obrazec E106).
    – Ob prihodu v novo državo obrazec S1 predložite pristojnemu zavodu za zdravstveno zavarovanje. Ta obrazec izkazuje vašo pravico do polnega zdravstvenega zavarovanja v državi prebivanja.

Praktični primer

Preverite, kateri sistem zdravstvenega zavarovanja velja za vas

Nicolas je večino poklicnega življenja živel in delal v Franciji, razen v mladosti, ko je v Italiji nekaj let delal kot natakar.

Po upokojitvi se je preselil v Italijo. Njegova pokojnina bo iz dveh delov: italijanskega za leta, ko je delal v Italiji, in francoskega za leta, ko je delal v Franciji.

Nicolas živi v Italiji IN prejema tudi italijansko pokojnino, zato je zdaj vključen v italijanski sistem zdravstvenega zavarovanja in ne več v francoskega.

Zdravstveno varstvo v državi nekdanje zaposlitve

Načeloma ste vi in vaša družina v celoti upravičeni do zdravstvenih storitev samo v državi, v kateri živite. Če vam pokojnino izplačuje ena od spodaj navedenih držav, pa ste vi in vaši družinski člani upravičeni do zdravstvenega varstva v obeh državah: državi, ki vam izplačuje pokojnino, in državi, v kateri trenutno živite:

Avstrija

Nemčija

Nizozemska

Belgija

Grčija

Poljska

Bolgarija

Madžarska

Slovenija

Ciper

Islandija

Španija

Češka

Lihtenštajn

Švedska

Francija

Luksemburg

Švica

Opozorilo

Če države, ki vam izplačuje pokojnino, ni na zgornjem seznamu, ste v celoti upravičeni do zdravstvenega varstva samo v državi, v kateri živite.

Upokojeni obmejni delavci

Če ste pred upokojitvijo (zaradi starosti ali invalidnosti) nazadnje delali kot obmejni delavec, tj. prebivali ste v eni državi in se vozili na delo v drugo, velja naslednja ureditev:

Nadaljevanje zdravljenja

V državi, kjer ste delali in začeli zdravljenje, lahko zdravljenje nadaljujete tudi po upokojitvi.

To velja tudi za vzdrževane družinske člane, če so zdravljenje začeli v eni od naslednjih držav:

Avstrija

Grčija

Nizozemska

Belgija

Madžarska

Poljska

Bolgarija

Italija

Portugalska

Ciper

Latvija

Romunija

Češka

Lihtenštajn

Slovaška

Estonija

Litva

Slovenija

Francija

Luksemburg

Španija

Nemčija

Malta

Švica

Za nadaljevanje zdravljenja, ki ste ga začeli v državi, v kateri ste delali, morate zavodu za zdravstveno zavarovanje te države predložiti obrazec S3.

Zdravstveno zavarovanje v državi nekdanje zaposlitve in v državi, kjer zdaj živite

Če ste v zadnjih petih letih pred upokojitvijo vsaj dve leti delali kot obmejni delavec, ste upravičeni do zdravstvenega varstva v obeh državah – državi prebivanja in državi, v kateri ste delali.

Vi in vzdrževani družinski člani ste upravičeni do zdravstvenega varstva v državi, kjer ste delali, če sta obe državi (država zaposlitve in država, v kateri zdaj živite) na spodnjem seznamu:

Avstrija

Nemčija

Španija

Belgija

Luksemburg

Francija

Portugalska

Če odidete na zdravljenje v državo, v kateri ste delali, in vam zavod za zdravstveno zavarovanje v tej državi ne krije več stroškov zdravljenja, mu morate predložiti obrazec S3. Za obrazec S3 zaprosite pri zavodu, ki je pristojen za vaše zdravstveno zavarovanje.

Če prejemate nadomestilo za brezposelnost iz države EU in se odločite, da boste zaposlitev poiskali v drugi državi članici EU, morate pred odhodom v tujino zaprositi za evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja Vendar boste z evropsko kartico vi in vaši družinski člani v času prejemanja nadomestila za brezposelnost upravičeni samo do potrebne zdravstvene oskrbe (npr. nujne zdravniške pomoči).

Če niste zavarovani v državi EU in boste zaposlitev poiskali v drugi državi članici EU, bodo ustanove socialnega varstva odločile, kateri sistem zdravstvenega zavarovanja velja za vas. Verjetno se boste morali vključiti v sistem zdravstvenega zavarovanja v državi, v katero odhajate.

Več o socialni varnosti v tujini.

Sistemi zdravstvenega zavarovanja po Evropi se med seboj zelo razlikujejo.

Države EU same določijo pravila glede obsega pravic do nadomestil in zdravstvenih storitev.

Da ne bi prišlo do morebitnih resnih težav in nesporazumov, se pozanimajte o sistemu socialne varnosti države gostiteljice ali se obrnite na nacionalno kontaktno točko v matični državi.

Praktični primer

Spoznajte sistem socialne varnosti v svoji novi državi

Susanne je vse življenje delala v Nemčiji, po upokojitvi pa se je preselila v Španijo. Ko je zbolela, ji je zasebni ponudnik storitev zagotovil oskrbo na domu, saj v Španiji ne poznajo javnega sistema oskrbe na domu.

Ker je zavarovana v Nemčiji, ji je nemški zavod za zdravstveno zavarovanje povrnil del stroškov, vendar je bil delež, ki ga je morala plačati sama, precej višji, kot bi bil za enako storitev v Nemčiji. To je posledica razlik med obsegom pravic v nemškem in španskem sistemu.

Razlike pri ocenjevanju stopnje invalidnosti

Če uveljavljate pravico do invalidske pokojnine ali nadomestila za invalidnost, bo morda vsaka država, v kateri ste delali, zahtevala ločen zdravniški pregled. V eni državi vam tako lahko priznajo visoko stopnjo invalidnosti, v drugi pa vam je morda sploh ne.

Več informacij o invalidski pokojnini v Evropi.

Glej tudi:

Pogosta vprašanja

Zakonodaja EU

Potrebujete pomoč podporne službe?

Obrnite se na specializirane službe za pomoč

Nazadnje pregledano: 18/01/2024
Daj to stran v skupno rabo