Navigačný riadok

Aktualizované : 02/09/2016

shopping

Nekalá cenotvorba

V celej musia predajcovia uvádzať ceny výrobkov dostatočne jednoznačne na to, aby ste si mohli porovnať ceny podobných výrobkov a kvalifikovane sa rozhodnúť – bez ohľadu na veľkosť balenia výrobku, či počet kusov v jednom balení.

Firmy majú zákonnú povinnosť pri propagácii alebo predaji výrobku zreteľne uvádzať cenu, ktorú zaplatíte.

Úplné údaje o cene

Cena uvádzaná v ponuke musí byť konečná, čiže aj vrátane daní a poplatkov za dodávku. A aj v prípade, že sa určité dodatočné náklady nedajú vypočítať vopred, musíte o tom dostať informáciu ešte pred kúpou.

Príklad

Steven zo Škótska našiel na webovej lokalite leteckej spoločnosti veľmi lacné lety do Španielska. Keď však dokončil online rezerváciu, konečná cena bola dvojnásobná. Navýšila sa o rozličné poplatky, ktoré sa neuvádzali v žiadnom kroku rezervácie.

Steven kontaktoval oddelenie služieb zákazníkom, kde mu povedali, že úvodná cena bola len orientačná. Zavolal na škótske spotrebiteľské centrum, kde mu potvrdili, že aj keď sú letecké spoločnosti oprávnené účtovať dodatočné sumy napr. za batožinu alebo jedlo na palube, táto informácia musí byť uvedená od začiatku (spolu so všetkými ostatnými poplatkami, daňami atď.). Okrem toho, dodatočné poplatky, ktoré sú povinné (ako sú administratívne poplatky a poplatok za platbu kartou), musia byť zakaždým zahrnuté v úvodnej cene.

Na základe podnetu spotrebiteľského centra dnes letecká spoločnosť uvádza všetky príplatky zreteľným a jednoznačným spôsobom v začiatočnom kroku rezervácie.

Ak sa v reklame uvádza, že je niečo „zadarmo", nemôžu od vás požadovať, aby ste zaplatili viac ako:

  • sumu uvedenú v reklame,
  • náklady na vydanie alebo doručenie výrobku.

Jednoduché porovnanie – jednotková cena

Mali by ste mať možnosť porovnať ceny výrobkov rozličných značiek a v rozličných baleniach, aby ste zistili, koľko napríklad usporíte nákupom veľkého rodinného balenia raňajkových vločiek v porovnaní s malým balením.

Nato slúži jednotková cena – napr. za kilogram alebo liter výrobku, ktorá sa povinne uvádza na výrobku spoločne s predajnou cenou. Predajná a jednotková cena musia byť jednoznačné, ľahko rozpoznateľné a čitateľné.

Rovnaké pravidlo sa uplatňuje aj na reklamné materiály, v ktorých sa uvádza predajná cena.

Príklad

Nadine žije so svojou 5-mesačnou dcérkou Clarou v Belgicku neďaleko nemeckých hraníc. Netrvalo jej dlho, kým si uvedomila, aké drahé sú detské plienky, tak si začala zisťovať ich ceny v rozličných obchodoch v Belgicku, ale aj v Nemecku.

Zistila, že nemeckí predajcovia ponúkajú balenie rovnakých plienok za rovnakú cenu. Keď sa však pozornejšie pozrela na jednotkovú cenu, uvedomila si, že nemecké balenie obsahovalo 140 plienok, zatiaľ čo belgické len 90, takže cena za jednu plienku tu vychádzala oveľa vyššia. Okamžite začala nakupovať plienky v Nemecku.

Nezabudnite si pred nákupom vždy skontrolovať jednotkovú cenu.

Výnimky

V prípade týchto tovarov sa nemusí uvádzať jednotková cena, pretože jej uvedenie by mohlo byť mätúce, alebo by to nebolo prospešné kvôli charakteru tovaru, či jeho účelu:

  • výrobky predávané prostredníctvom predajných automatov;
  • tovary predávané na dražbe;
  • predaje umeleckých diel a starožitností.
Právne predpisy EÚ
Verejné konzultácie
Potrebujete pomoc asistenčných služieb?
Pomoc a poradenstvo

Pomoc a poradenstvo

Požiadajte o pomoc a poradenstvo Európske spotrebiteľské centrum vo svojej krajine English

Obráťte sa na vnútroštátne združenie spotrebiteľov vo vašej krajine čeština Eesti English

V tomto prípade v 27 členských štátoch EÚ + Island, Lichtenštajnsko a Nórsko

Retour au texte en cours.