Ścieżka nawigacji

Ostatnia aktualizacja : 02/09/2016

shopping

Nieuczciwe ceny

W całej UE , sprzedawcy muszą podawać ceny produktów na tyle wyraźnie, by można było łatwo porównywać podobne produkty i dokonywać świadomych wyborów, niezależnie od tego, w jaki sposób dane produkty są pakowane i ile ich jednostek jest sprzedawanych łącznie.

Podczas sprzedaży lub reklamowania swoich produktów sprzedawcy są prawnie zobowiązani do całkowitej jasności jeśli chodzi o ceny tych produktów.

Kompletne informacje o cenach

Cena podana w ofercie musi obejmować wszelkie podatki i opłaty za dostawę. Jeśli są jakieś dodatkowe koszty, których nie można wcześniej obliczyć, musisz o tym zostać z góry poinformowany.

Prawdziwa historia

Pewien Szkot, Steven, znalazł bardzo tanie loty do Hiszpanii na stronie linii lotniczej, jednak gdy dokonał internetowej rezerwacji cena wzrosła dwukrotnie – powiększyły ją różne dodatkowe opłaty, których nie wymieniono na żadnym wcześniejszym etapie rezerwacji.

Steven skontaktował się z działem obsługi klienta, gdzie powiedziano mu, że pierwotna cena były jedynie orientacyjna. Jednak w szkockim centrum konsumenckim potwierdzono, że choć linie lotnicze mogą pobierać dodatkowe opłaty, np. za bagaż lub posiłki podczas lotu, opłaty te muszą zostać podane od samego początku (tak samo jak wszelkie inne dodatkowe obciążenia, podatki itd.). Poza tym dodatkowe koszty, które nie są opcjonalne, takie jak opłaty administracyjne lub za dokonanie płatności, powinny być zawsze podawane w ramach pierwotnej ceny.

Po interwencji centrum konsumenckiego linia lotnicza podaje obecnie wyraźnie i jednoznacznie wszystkie dodatkowe obciążenia od początku procedury rezerwacji.

Gdy coś reklamowane jest jako „darmowe", nikt nie może żądać od ciebie żadnych dodatkowych kosztów, poza kosztami związanymi z:

  • odpowiedzią na reklamę,
  • odebraniem produktu lub dostarczeniem ci go.

Łatwe porównywanie – cena jednostkowa

Powinieneś również mieć możliwość porównywania cen między produktami poszczególnych marek i opakowaniami różnej wielkości – żeby wiedzieć np. ile zaoszczędzisz kupując duże „rodzinne" opakowanie płatków śniadaniowych w porównaniu z kilkoma mniejszymi opakowaniami.

Aby ułatwić ci to zadanie na wszystkich produktach musi być podana nie tylko cena sprzedaży, lecz także cena jednostkowa – np. cena jednego kilograma czy litra. Informacja ta musi być jednoznaczna, wyraźnie podana i łatwa do odnalezienia.

Zasada ta dotyczy także reklam, w których podawana jest cena sprzedaży.

Prawdziwa historia

Nadine mieszka w Belgii, blisko niemieckiej granicy. Ma pięciomiesięczną córkę, Clarę. Szybko przekonała się, jak drogie są pampersy, dlatego zaczęła porównywać ich ceny w różnych sklepach w Belgii i po drugiej stronie granicy, w Niemczech.

Znalazła niemieckiego sprzedawcę oferującego paczki tych samych pampersów za tę samą cenę. Gdy jednak przyjrzała się uważniej cenie jednostkowej, zdała sobie sprawę, że niemieckie opakowanie zawierało 140 pampersów, podczas gdy to sprzedawane w Belgii tylko 90, czyli w niemieckim sklepie było dużo taniej. Od tego momentu zaczęła kupować wszystkie pampersy w niemieckim sklepie.

Pamiętaj, by sprawdzić cenę jednostkową zanim zdecydujesz się na zakup.

Wyjątki

Poniżej podano przykłady towarów, do których zasady odnoszące się do cen jednostkowych mogą nie mieć zastosowania, ponieważ podanie ceny jednostkowej mogłoby prowadzić do niejasności lub ze względu na szczególny charakter lub przeznaczenie towarów:

  • produkty sprzedawane w automatach,
  • towary sprzedawane na licytacji,
  • dzieła sztuki i antyki.
Prawo UE
Konsultacje publiczne
Potrzebujesz pomocy lub porady?
Skontaktuj się z działem pomocy

Skontaktuj się z działem pomocy

Pomoc i porady Europejskiego Centrum Konsumenckiego w Twoim kraju English

Uzyskaj pomoc krajowej organizacji konsumenckiej čeština Eesti English