Navigatsioonitee

Ajakohastatud : 26/05/2016

shopping

Ebaõiglane hinnakujundus

Kogu ELis on müüjatel kohustus esitada tootehinnad piisavalt selgelt, et saaksite neid hõlpsalt võrrelda samalaadsete toodete hindadega ning teha teadlikud valikud − olenemata sellest, kuidas tooted on pakendatud või mitu ühikut pakendis on.

Ettevõtjad on õiguslikult kohustatud esitama täiesti selgelt hinna, mis teil tuleb maksta, kui nad reklaamivad või müüvad teile mõnda toodet.

Täielik hinnateave

Pakkumises märgitud hind peab sisaldama kõiki makse ja kohaletoimetamiskulusid. Ning kui võib lisanduda täiendavaid kulusid, mida ei saa ette arvutada, siis tuleb teid sellest eelnevalt teavitada.

Näide

Šotimaalt pärit Steven leidis lennuettevõtja lehelt mõned väga odavad lennud Hispaaniasse, kuid pärast broneeringu tegemist internetis hind kahekordistus – hõlmates erinevaid lisatasusid, mida ei olnud varem mainitud mitte üheski broneeringuetapis.

Steven võttis ühendust klienditeenindusosakonnaga ning talle vastati, et esialgne hind oli vaid näitlik. Helistades seejärel Šoti tarbijakeskusesse sai ta kinnituse, et kuigi lennuettevõtjatel on õigus küsida lisatasu selliste teenuste eest nagu pagas või lennul pakutav eine, tuleb need lisatasud ära märkida kohe broneerimisprotsessi alguses (koos muude lisatasude, maksudega, jne). Lisaks peavad sellised lisakulud, mis ei ole valikulised (nagu haldus- või maksekulud), sisalduma juba algses hinnas.

Pärast tarbijakeskuse poolset sekkumist, märgib asjaomane lennuettevõtja nüüdsest kõik hinnalisad selgelt ja arusaadavalt juba broneerimisprotsessi alguses.

Kui toodet reklaamitakse „tasuta" tootena, ei saa teid kohustada maksma muid tasusid kui:

  • kuulutamisele vastamisega seotud tasud;
  • eseme vastuvõtmise või selle kohaletoimetamisega seotud tasud.

Lihtne võrdlus – ühikuhind

Te peaksite samuti saama võrrelda hindu erinevate kaubamärkide ja pakendisuuruste vahel, et näha näiteks, kui palju te säästaksite, ostes väiksema hommikusöögihelveste paki asemel suurema perepaki.

Selle võimaldamiseks peab kõigil toodetel olema märgitud lisaks müügihinnale ka ühikuhind – näiteks hind kilo või liitri kohta. See teave peab olema selgesti arusaadav, loetav ja hõlpsalt tuvastatav.

See nõue kehtib ka reklaamide kohta, milles on märgitud müügihind.

Näide

Nadine elab Belgias, Saksamaa piiri ääres, ning on 5-kuuse Clara ema. Kuna imikumähkmed on kallid, asus ta võrdlema nende hinbdu erinevates poodides nii Belgias kui ka üle piiri Saksamaal.

Ta leidis Saksmaalt edasimüüja, kes müüs teatava kaubamärgi mähkmeid sama hinna eest, kui Belgias. Kuid lähemalt uurides, sai ta teada, et Saksamaa pakendid sisaldasid 140 mähet, samal ajal kui Belgias müüdavates pakendites oli vaid 90 mähet, mis muutis need oluliselt kallimaks. Nüüd ostab ta neid mähmkeid vaid Saksamaal asuvast poest.

Kindlasti vaadake enne ostu tegemist ka ühikuhinda.

Erandid

Järgmisena on esitatud näited kaupadest, mille puhul ühikuhinda käsitlevaid eeskirju ilmtingimata ei kohaldata, kas seetõttu, et ühikuhinna märkimine võiks tekitada segaduse, või toodete erilise iseloomu või eesmärgi tõttu:

  • müügiautomaatides müüdavad tooted;
  • oksjonil müüdavad tooted:
  • kunstiteosed ja antiikesemed.
ELi õigusaktid
Avalikud arutelud
  • Avalik konsultatsioon ELi tarbijakaitse- ja turundusõiguse toimivuskontrolli jaoks English
Vajate nõuandeteenistuse abi?
Küsige abi ja nõuandeid

Küsige abi ja nõuandeid

Paluge abi või nõu oma liikmesriigi tarbijate ühenduselt English

Käesoleval juhul 27 ELI liikmesriiki + Island, Liechtenstein ja Norra

Retour au texte en cours.