Cesta

Aktualizováno : 10/10/2016

shopping

Nekalé cenové praktiky

V celé Evropské unii musí prodejci uvádět ceny výrobků dostatečně jasně, aby mohli zákazníci snadno porovnávat podobné produkty a činit informovaná rozhodnutí – a to bez ohledu na to, jak je výrobek balen nebo po kolika kusech se prodává.

Společnosti mají ze zákona povinnost zajistit, aby cena, byla v jejich nabídkách naprosto zřejmá.

Úplnost informací o ceně

Ceny uvedené v nabídce musí být konečné, tzn. musí zahrnovat všechny daně a poplatky. A pokud by se přeci jen mohly v konečné ceně odrazit dodatečné náklady, které nelze předem vypočítat, musí to být zákazníkům sděleno předem.

Příklad

Karolína si na webu jednoho leteckého dopravce našla velmi levné letenky do Španělska, ale když provedla všechny kroky rezervace, konečná cena se zdvojnásobila kvůli různým poplatkům, které během transakce nebyly uvedeny.

Kontaktovala proto oddělení služeb zákazníkům a bylo jí sděleno, že původní cena byla pouze orientační. Když zavolala na české spotřebitelské centrum, potvrdili jí, že letecké společnosti jsou sice oprávněny účtovat další poplatky za zavazadla nebo občerstvení, ale musí jejich výši uvádět od samého počátku (společně se všemi ostatními dodatečnými poplatky, daněmi atd.). Kromě toho musí být náklady, které nevznikají odběrem dodatečných volitelných služeb – tedy například administrativní poplatky nebo poplatky za platbu – vždy zahrnuty v základní ceně.

Po zásahu spotřebitelského centra letecká společnost začala uvádět všechny příplatky jasným a jednoznačným způsobem hned od počátku transakce.

Pokud je v inzerci produkt nabízen „zdarma", nesmí být po zákazníkovi vyžadovány jiné poplatky za:

  • objednávku
  • odebrání nebo dodání produktu

Možnost porovnání – jednotková cena

Zákazník by měl mít vždy možnost porovnat ceny zboží různých značek a balení různých velikostí – aby si mohl například spočítat, kolik ušetří nákupem rodinného balení pomerančového džusu.

Za tímto účelem musí být všechny výrobky opatřeny nejen prodejní cenou, ale také cenou za jednotku – musí být uvedena například cena za kilogram nebo za litr. Tato informace musí být jednoznačná, snadno čitelná a snadno vyhledatelná.

Toto pravidlo platí také pro reklamní materiál, ve které se prodejní cena uvádí.

Příklad

Katka žije poblíž rakouských hranic. Je na mateřské s 5měsíční dcerou. Už dávno ví, že v Čechách jsou dětské pleny strašně drahé, a začala si proto zjišťovat ceny v Rakousku.

Objevila, že jeden rakouský prodejce nabízí balení plen, které obvykle kupuje, za stejnou cenu, až na to, že v jednom balení prodává 140 kusů, na rozdíl od toho českého, kde jich je jenom 90. Pleny se jí tak vyplatí jezdit kupovat za hranice.

Nezapomeňte si při nákupu vždy kontrolovat jednotkovou cenu!

Výjimky

Níže uvádíme příklady zboží, na které se pravidlo o uvádění jednotkové ceny nevztahuje, protože její uvedení by mohlo být zavádějící nebo jednoduše kvůli zvláštní povaze zboží:

  • výrobky prodávané v prodejních automatech
  • zboží prodávané ve veřejné dražbě
  • umělecká díla a starožitnosti
Právní předpisy EU
Veřejné konzultace
Potřebujete pomoc specializované asistenční služby?
Požádat o poradenství

27 členských států Unie + Island, Lichtenštejnsko a Norsko

Retour au texte en cours.