Ścieżka nawigacji

Ostatnia aktualizacja : 26/05/2016

shopping

VAT– podatek od wartości dodanej

Płać VAT w kraju, w którym dokonujesz zakupu

Jako osoba fizyczna nabywająca towar lub usługę w UE, podatek VAT powinieneś płacić tylko raz – w kraju, w którym dokonałeś zakupu.

Możesz przywieźć do domu wszelkie towary zakupione w innym kraju UE, bez konieczności zatrzymywania się na granicy ani dokonywania zgłoszenia celnego. Jest tylko jeden warunek: towary muszą być przeznaczone na potrzeby Twoje lub Twojej rodziny i nie mogą być nabywane w celu odsprzedaży.

Wyjątek dotyczący usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych

Od dnia 1 stycznia 2015 r. podatek VAT od usług telekomunikacyjnych, nadawczych oraz usług świadczonych drogą elektroniczną jest pobierany w kraju, w którym mieszkasz ( kraj, w którym masz siedzibę , stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu), a nie w kraju, w którym dokonałeś zakupu. Przepisy te mają zastosowanie do usług świadczonych zarówno w ramach UE, jak i spoza niej.

Prawdziwa historia

Senta mieszka w Szwecji i kupuje przez internet e-booki od fińskiego sprzedawcy książek. Fiński dostawca musi pobrać od niej szwedzki, a nie fiński podatek VAT.

Wyjątek w przypadku samochodów

Podatek VAT od nowych samochodów zakupionych w innym kraju UE płacisz w kraju, w którym samochód jest rejestrowany, czyli w kraju swojego zamieszkania.

Za nowy samochód uważa się pojazd o przebiegu poniżej 6000 km lub mający mniej niż sześć miesięcy. Takie same zasady płacenia podatku VAT dotyczą również innych środków transportu, np. nowych łodzi lub samolotów.

W przypadku używanych samochodów i innych pojazdów kupionych od osoby prywatnej podatek VAT został już zapłacony przez pierwszego właściciela w jego własnym kraju.

Dlatego nie powinieneś płacić podatku VAT od używanego samochodu zakupionego od osoby prywatnej – ani w kraju jego nabycia, ani w kraju rejestracji.

Samochodem używanym jest pojazd, który ma ponad sześć miesięcy oraz oraz przebieg powyżej 6000 km.

W przypadku nowych i używanych samochodów będziesz musiał dodatkowo zapłacić lokalną opłatę z tytułu rejestracji samochodu w kraju swojego zamieszkania.

Dowiedz się więcej o prawach, które Ci przysługują w przypadku zakupu samochodu w innym kraju UE.

Prawo UE
 • English
 • English
Konsultacje publiczne
  Potrzebujesz pomocy lub porady?
  Skontaktuj się z działem pomocy

  Skontaktuj się z działem pomocy

  W tym przypadku w 28 państwach członkowskich oraz w Islandii, Liechtensteinie i Norwegii

  Retour au texte en cours.