Ścieżka nawigacji

Ostatnia aktualizacja : 26/11/2015

shopping

Zwrot niechcianych towarów

14 dni na odstąpienie od umowy zakupu towarów

Umowy zawarte w UE od 13 czerwca 2014 r. i dotyczące zakupu towarów online, a także zakupów, których nie dokonano w sklepie (np. sprzedaż obwoźna, przez telefon lub wysyłkowa), mogą być anulowane w terminie czternastu dni.

Czternastodniowy okres, w którym możesz odstąpić od zakupu, rozpoczyna się z dniem otrzymania zamówionego towaru. Jeżeli jednak okres ten wygasa w dzień wolny od pracy, termin zostaje przedłużony do następnego dnia roboczego.

W tym okresie masz prawo zrezygnować z zamówienia z dowolnego powodu - możesz się zwyczajnie rozmyślić.

Aby skorzystać z tego prawa, musisz jednoznacznie poinformować sprzedającego o swojej decyzji o odstąpieniu od umowy sprzedaży. W tym celu możesz, na przykład dołączyć pisemne oświadczenie do zwracanych pocztą towarów lub wysyłać je faksem bądź pocztą elektroniczną. Pamiętaj, że nie wystarczy tylko odesłać niechciane towary. Sprzedawca jest zobowiązany udostępnić Ci standardowy formularz odstąpienia od umowy, za pomocą którego będziesz mógł poinformować go o swojej decyzji o odstąpieniu od umowy. Jednak nie musisz korzystać z tego formularza.

Sprzedawca ma obowiązek zwrócić Ci pieniądze w ciągu 14 dni od otrzymania powiadomienia o odstąpieniu od umowy, jednak okres ten może zostać przedłużony, jeśli sprzedawca nie otrzymał zwróconych towarów lub potwierdzenia, że zostały one odesłane. Zwrotowi podlegają również koszty wysyłki, jakie musiałeś zapłacić przy dokonywaniu zakupu. Niemniej jednak przedsiębiorca może obciążyć Cię dodatkowymi kosztami, w przypadku gdy wybrałeś niestandardowy rodzaj dostawy (np. wysyłkę ekspresową). Pamiętaj, że będziesz musiał ponieść koszty zwrotu towarów do sprzedawcy.

W przypadku dużych towarów (takich jak duże urządzenia gospodarstwa domowego) sprzedawca musi podać co najmniej szacunkowe koszty zwrotu towarów. Klient jest zobowiązany do odesłania otrzymanych towarów w terminie 14 dni od poinformowania sprzedawcy o swojej decyzji o odstąpieniu od umowy.

Warto sprawdzić, czy sprzedawca poinformował Cię, że będziesz musiał ponieść koszty odesłania towaru w trakcie okresu, w którym przysługuje Ci prawo do odstąpienia od umowy. Jeśli nie, to sprzedawca będzie musiał je pokryć. Duże towary, które zakupiono od sprzedawcy obwoźnego i natychmiast dostarczono, sprzedawca musi odebrać na własny koszt.

Uwaga!

Pamiętaj, że nie możesz używać otrzymanych towarów, jeśli zamierzasz odstąpić od umowy zakupu. Prawo do odstąpienia od umowy istnieje po to, aby umożliwić Ci obejrzenie produktu w taki sam sposób, jak miałoby to miejsce w sklepie. W żadnym razie nie przysługuje Ci prawo do bezpłatnego użytkowania towarów przez 14 dni.

Pamiętaj, że istnieją również specjalne przepisy dotyczące treści cyfrowych (np. pobieranie i odtwarzanie przesyłanych strumieniowo plików muzycznych i wideo).

Produkty, których zasady te nie dotyczą

Czternastodniowy okres na odstąpienie od zakupu nie ma zastosowania między innymi w odniesieniu do:

 • zakupu biletów lotniczych, kolejowych lub biletów na koncert oraz rezerwacji hotelowych w określonych terminach
 • regularnej dostawy żywności i napojów (np. dostawy mleka przez mleczarza).
 • zakupu towarów wyprodukowanych na specjalne lub indywidualne zamówienie (np. garnitur na miarę)
 • zakupu zapieczętowanych towarów, np. płyt DVD, których opakowanie zostało otwarte po otrzymaniu.

 

Prawdziwa historia

Pamiętaj, że w przypadku niektórych rodzajów zakupów nie możesz zmienić zdania

Jane kupiła online bilet na koncert grupy U2 w Irlandii. Następnego dnia dowiedziała się, że w dniu koncertu będzie musiała wyjechać za granicę i postanowiła zrezygnować z zakupu. Jednak sprzedawca odmówił anulowania zamówienia i zwrotu pieniędzy.

Zgodnie z przepisami UE w ciągu 14 dni masz prawo do rezygnacji z zakupów dokonanych przez internet lub w innej formie „sprzedaży na odległość" (np. telefonicznie lub poprzez system sprzedaży wysyłkowej). Istnieją jednak „umowy zawierane na odległość", których, w świetle przepisów UE, nie możesz wypowiedzieć.

 

Są to na przykład rezerwacje zakwaterowania na wakacje czy zakup biletów na imprezy rozrywkowe w określonych terminach.

 

Zasady nie dotyczą również sprzedaży prywatnej

Transakcje zakupu towarów od osoby prywatnej (a nie firmy) nie są objęte tymi samymi przepisami w dziedzinie ochrony konsumentów. Nie masz zatem prawa zmienić zdania w ciągu 14 dni od daty zamówienia.

Zamówienia na usługi

Możesz również odstąpić od umowy o świadczenie usług - na przykład abonamentu telefonicznego - zawartej w internecie lub u sprzedawcy obwoźnego. Od umowy możesz odstąpić w terminie 14 dni od chwili jej zawarcia.

Jeśli chcesz, aby przedsiębiorca rozpoczął świadczenie usług - np. podłączył telefon - natychmiast, bez czekania aż upłynie okres 14 dni, powinieneś wyraźnie o to wystąpić. Jeśli po rozpoczęciu korzystania z usługi zmienisz zdanie, będziesz musiał zapłacić za czas, przez który z niej korzystałeś. Jeżeli umowa o świadczenie usługi - np. malowanie mieszkania - została w pełni wykonana przed upływem czternastodniowego okresu odstąpienia, nie możesz wypowiedzieć umowy, ponieważ praca została już wykonana.

Prawo do odstąpienia od umowy nie przysługuje w przypadku pilnych napraw

Szczegółowe przepisy mają zastosowanie do małych przedsiębiorstw i rzemieślników, takich jak hydraulik. Nie masz prawa do odstąpienia od umowy w przypadku pilnych napraw i prac konserwacyjnych. Na przykład jeśli wezwiesz hydraulika do naprawy nieszczelnego prysznica, nie możesz zmienić zdania po tym, jak wyraziłeś zgodę na cenę usługi.

Konsultacje publiczne
  Potrzebujesz pomocy lub porady?
  Skontaktuj się z działem pomocy

  W tym przypadku 28 państw członkowskich UE oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia

  Retour au texte en cours.