Narzędzia serwisu

Wybór języka

Flaga UE

Ścieżka nawigacji

Menu

Ostatnia aktualizacja : 30/10/2017

Ceny i płatności

Przy zakupie musisz otrzymać jasne informacje o łącznej cenie towarów lub usług, obejmującej wszystkie podatki i opłaty dodatkowe.

W przypadku zakupów online powinieneś wyraźnie zaznaczyć, na przykład klikając na przycisk, że jesteś świadomy tego, że złożenie zamówienia pociąga za sobą obowiązek zapłaty.

Dodatkowe opłaty: opłaty za korzystanie z kart i innych form płatności

Jeżeli przedsiębiorca chce pobrać dodatkową opłatę za wybór określonego sposobu płatności (np. kartą kredytową), to opłata nie może przekraczać rzeczywistych kosztów przetwarzania płatności. W niektórych krajach takie opłaty mogą być całkowicie zakazane.

Opłaty za dodatkowe usługi

Na wszelkie dodatkowe opłaty naliczane przez sprzedającego, na przykład za przesyłkę ekspresową, opakowanie na prezent czy ubezpieczenie podróżne, musisz wyrazić zgodę.

Sprzedający nie może naliczać opłaty za te usługi, chyba że wyraźnie je zamówiłeś. Stosowanie przez sprzedawców z góry zaznaczonych pól na swoich stronach internetowych nie oznacza, że klient wyraził zgodę na daną usługę. Klient ma prawo do zwrotu pieniędzy za wszelkie opłaty pobrane w ten sposób.

Prawdziwa historia

Ewa z Polski kupiła książki w internecie, ale z jej karty kredytowej pobrano większą kwotę niż ta, która pojawiła się w momencie transakcji na stronie internetowej sprzedawcy.

Ponieważ zgodnie z przepisami UE sprzedawca musi podać dokładne i kompletne informacje o cenie, zanim klient dokona zakupu w internecie, Ewa powiadomiła o tym fakcie zarówno sprzedawcę, jak i właściwy polski urząd. Po interwencji odpowiednich organów krajowych Ewie zwrócono różnicę.

Dyskryminacja cenowa

Od obywatela UE nie można wymagać zapłacenia wyższej ceny za produkty lub usługi z powodu jego narodowości lub kraju zamieszkania. Jednak pewne różnice cenowe mogą być uzasadnione, jeżeli oparte są na obiektywnych kryteriach innych niż obywatelstwo.

Prawdziwa historia

Czasami różnice cenowe mogą być uzasadnione

Bart, który mieszka w Holandii, pojechał do Niemiec odwiedzić znajomych. Na miejscu postanowił pójść na basen. Okazało się, że musi zapłacić za bilet więcej niż mieszkańcy miejscowości, na terenie której znajduje się basen. Dlatego później zadawał sobie pytanie, czy nie padł ofiarą bezprawnej dyskryminacji.

W tym przypadku różnica cen jest jednak uzasadniona. Właścicielem basenu jest gmina, która utrzymuje go z lokalnych podatków. Mieszkańcy gminy dołożyli się zatem do funkcjonowania basenu, dlatego mogą mniej płacić za bilet.

Prawdziwa historia

Nikt nie może żądać od Ciebie wyższych opłat tylko dlatego, że mieszkasz w konkretnym kraju.

Hilda z Danii zaplanowała wakacje w Hiszpanii. Postanowiła wynająć samochód na miejscu. Na stronie internetowej hiszpańskiej wypożyczalni samochodów wybrała odpowiednie auto i zaczęła je rezerwować. Jednak kiedy podała swój adres i już miała sfinalizować rezerwację, okazało się, że łączna cena za wynajem samochodu wynosi o 140 euro więcej niż w cenniku.

Hilda skontaktowała się z Europejskim Centrum Konsumenckim, aby złożyć skargę w sprawie dyskryminacji cenowej. Jego pracownicy zwrócili się do firmy wynajmującej samochody o skorygowanie systemu rezerwacji w celu dostosowania go do unijnych przepisów.

Zasady dotyczące cen biletów

Unijne przepisy dotyczące cen stosuje się również w przypadku zakupu biletów, przez internet lub osobiście, takich jak bilety lotnicze czy kolejowe. Oznacza to, że cena zakupu biletów musi uwzględniać wszystkie podatki, opłaty dodatkowe i opłaty za dodatkowe usługi. Wszystkie te opłaty muszą być wyszczególnione w całkowitej cenie na samym początku procesu rezerwacji. Dzięki temu klientowi łatwiej porównać ceny oferowane przez różnych sprzedawców. 

Wszelkie elementy opcjonalne (takie jak ubezpieczenie podróżne) muszą być wyraźnie oznaczone jako takie i domyślnie nieobjęte ofertą.

Jeśli stwierdzisz, że przy zakupie biletu lotniczego online ceny podano w niejasny sposób, możesz to zgłosić organom krajowym w kraju UE swojego zamieszkania.

Konsultacje publiczne
    Potrzebujesz pomocy lub porady?
    Skontaktuj się z działem pomocy